Anot Lietuvos Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininko Pauliaus Andriejavo, apie lengvatas daržovėms diskutuojama jau daugelį metų.
Jog tai būtų naudinga tiek augintojams, tiek gyventojams, anot jo, suprasti lengva: mažesnė kaina leistų daugiau pirkti ir vartoti sveikesnės produkcijos, o mūsų ūkininkai galėtų jos ir daugiau užauginti, ir daugiau parduoti, juk lietuviška produkcija aprūpina tik 50 proc. šalies poreikio.
Jis pridūrė ir tai, jog visi didieji Lietuvos ūkiai įsikūrę regionuose, tad čia taip pat būtų kuriamos ir naujos darbo vietos.
„Tačiau svarbu, kad PVM sumažinimas atsilieptų kainoms ir tai nebūtų pretekstas kažkam papildomai uždirbti“, – teigė P.Andriejavas.
O kam reikia?
Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog pavienės daržovės nėra jau tokios brangios, kad joms reikėtų papildomų lengvatų, anot P.Andriejavo, žmogus neperka tik bulvių ar tik morkų, tad kalbėdami apie kainą, privalome galvoti apie prekių krepšelį.
Vidutinis daržovių krepšelis vieno apsipirkimo sudaro apie 10–15 eurų, o apsipirkimų būna ne vienas, per mėnesį susidaro nemenka suma, tad nuo galutinės sumos sutaupyti galima ir keliasdešimt eurų.
„Vidutines pajamas gaunančiam žmogui tai tikrai pasijaus. Dideles pajamas gaunančiam, veikiausiai, nepasijaus, bet jis ir taip gali sau leisti daugiau, tačiau taupančiam žmogui 10 ar 20 centų skirtumas gali nulemti ar jis rinks vietinę produkciją, ar importuotą“, – aiškino laidos svečias.
Išties, importuota produkcija, ypač iš Pietų Europos šalių, yra pigesnė nei lietuviška, anot Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininko, tai lemia mažesnis leistinas pesticidų kiekis – Lietuvoje užaugintos daržovės yra sveikesnės.
Jis patikslino, jog norima penkis arba devynis procentus siekiančią lengvatą kokybės arba ekologišku ženklu pažymėtoms ir Lietuvoje užaugintoms daržovėms.
Pigesnė lietuviškos produkcijos kaina, anot P.Andriejavo, galėtų didinti jos kiekį mokyklose ir darželiuose, trumpėtų maisto produktų tiekimo grandinės. Taip būtų tiesiamas kelias į sveikesnę ateities visuomenę.
Nėra logikos
„Luminor“ banko vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico teigimu, šis valdžios siūlymas neturi ekonominės logikos.
Šiuo metu šalies protai suka galvas, kaip surinkti daugiau mokesčių, o ši lengvata biudžeto pajamas tik sumažintų.
Neaišku ir dėl kainų, atsakingos institucijos lengvatų didelio kintamumo produktams nerekomenduoja, mat patirtis rodo, jog nėra įmanoma užtikrinti, kad nauda tektų galutiniam vartotojui.
„Ir bene svarbiausias aspektas, jog tai atvertų Pandoros skrynią ir į eilę išsirikiuotų kiti sektoriai, kurie verstųsi per galvą mėgindami įrodyti, kad jie taip pat yra labai sveiki produktai, ir jiems taip pat reikia lengvatos. Įsiveltume į nesibaigiančias ir nereikalingas diskusijas“, – aiškino Ž.Mauricas.
Anot jo, nevertėtų pasimauti ir ant ilgų maisto tiekimo grandinių argumento – grandinės trumpėja natūraliai vien dėl technologinių laimėjimų, visus produktus galima užsisakyti tiesiai iš augintojų.
„PVM lengvata šios problemos neišspręs, tai lemia kiti veiksniai“, – kalbėjo ekspertas.
Abejoja, ar ryšis
Ž.Mauricas teigė, jog šis valdžios siūlymas įvarė juos pačius į kampą.
„Dabar prioritetas yra didinti surenkamų mokesčių kiekį ne tik krašto gynybai, bet ir kitoms sritims“, – teigė laidos svečias.
Jis tiesiai šviesiai rėžė, jog tikimybė, kad šis siūlymas bus patvirtintas, yra mažesnė nei 50 procentų.
Klausimas gali būti iškeltas pavasarį
Premjero Gintauto Palucko manymu, siūlymai taikyti pridėtinės vertės mokesčio lengvatą (PVM) šviežiems vaisiams ir daržovėms Seimui galėtų būti pateikti jau pavasario sesijoje.
„Dėl mokesčių – tai tikrai turėsime pakeitimus jau pavasarį. Bet pirmiausia jie bus aptarti valdančiojoje koalicijoje, kad visi vienodai suprastų, kaip jie bus taikomi, kokia tvarka ir tada juos nešime į Seimo salę“, – sakė G. Paluckas.
Kaip priminė premjeras, siekis taikyti lengvatas vaisiams ir daržovėms įrašytas į 19-osios Vyriausybės programą. Anot jo, taip būtų paskatintas ne tik daržovių ir vaisių auginimas Lietuvoje, bet ir sveika mityba.
„Vyriausybės programoje yra įrašytas lengvatinis PVM tarifas daržovėms, vaisiams ir uogoms. Tai yra toms kategorijoms, kuriomis Lietuva pati pilnai negali apsirūpinti ir importuoja“, – aiškino jis.
Primename, kad Seimo narė, socialdemokratė Modesta Petrauskaitė dar gruodį registravo siūlymą įvesti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams bei maitinimo ir gėrimų teikimo paslaugoms.
M.Petrauskaitės teigimu, toks sprendimas galėtų sumažinti pagrindinių maisto produktų kainas 5–8 proc.
PVM tarifo mažinimas šviežiems vaisiams ir daržovėms numatytas ir Vyriausybės programoje.
Anksčiau premjeras teigė, kad PVM lengvatoms 2025 m. biudžete vietos nėra, tačiau jis žadėjo prie šio klausimo grįžti vėlesniais metais.