Gaminate saulės energiją? Mainykitės su valstybe

„Lesto“ skelbia, kad nuo spalio 1 dienos prasideda elektros energijos mainai su gaminančiais klientais, kurie įsirengė nedideles saulės elektrines ir plėtos gamybą, pasinaudodami esama elektros skirstymo tinklo infrastruktūra.

Turintys nedideles saulės elektrines energiją gali mainyti su valstybe.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Turintys nedideles saulės elektrines energiją gali mainyti su valstybe.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

2015-10-01 12:01, atnaujinta 2017-10-12 12:57

Iki spalio 1-osios „Lesto“ jau yra sudariusi 19 sutarčių su gaminančiais klientais, bendra saulės elektrinių galia siekia 0,126 megavatų (MW).

Pasak „Lesto“ generalinio direktoriaus Aido Ignatavičiaus, bendrovė paruošė informacines ir elektros apskaitos sistemas tam, kad šis energijos mainų procesas vyktų sklandžiai bei efektyviai.

„Šiandien mes pradedame elektros mainus su 19 privačių klientų, kurie įsirengė nedideles saules elektrines ir plėtos elektros energijos gamybą.

Tai lūžis elektros energetikoje, keičiantis tradicinį vartotojo paveikslą, nes nuo šiol bet kuris privatus klientas gali tapti ir energijos gamintoju. Tokiu būdu stiprės bendradarbiavimas tarp elektros tiekėjų ir klientų, didės šalies energetinis saugumas, tinklo lankstumas, o mūsų klientai turės galimybę apsirūpinti alternatyviais energijos šaltiniais“, – teigė „Lesto“ vadovas.

Artimiausiu metu gaminančių klientų būrys gali pagausėti dar 9 klientais, kurie yra finaliniame etape – šiems klientams liko įvykdyti technines sąlygas.

Saulės energetikos specialista teigia, kad tai gali padėti sumažinti išlaidas.  

 “Pastačius saulės elektrinę ant namo stogo, būtų galima iki minimumo susimažinti išlaidas elektrai, – teigia „Saulės grąžos“ vadovas Tomas Simanauskas. – Tokia sistema nereikalauja priežiūros, garantijos moduliams suteikiamos iki 30 metų, tad didžiąją dalį namo gyvavimo laiko bus galima džiaugtis nemokama energija“.    Pasak T. Simanausko, „Saulės grąža“ šiuo metu baigia tvarkyti dokumentus keletui tokių elektrinių. Viena 10kW saulės elektrinė ant nuosavo namo stogo jau pusę metų gamina saulės energiją savo reikmėms, bet sunaudoja tik 40 proc. pagaminamos energijos.

Tad nuo šiol pradėjus elektros mainus bus galima likusią dalį energijos atiduoti į tinklus ir atsiimti atgal kai tik bus poreikis.    

Iš viso šiuo metu „Lesto“ yra gavusi 495 paraiškas ir išdavusi tiek pat sąlygų gaminantiems klientams: 491 paraišką pateikė privatūs klientai ir tik 4 biudžetinės ar viešosios įstaigos.

Iš visų išduotų sąlygų – 324 išankstinės prijungimo sąlygos. Išankstinės sąlygos dar nerezervuoja galios – jos būtinos kreipiantis į Valstybinę energetikos inspekciją dėl leidimo plėsti elektros energijos gamybos pajėgumus. Šiuo metu šiomis sąlygomis prašoma galia siekia 2,188 MW.

Privatūs klientai, norintys įsirengti saulės elektrinę, turi įvertinti tai, kad planuojamos elektrinės pajėgumas negali būti didesnis kaip 10 kilovatų (kW) ir neviršyti pusės kliento objektui suteiktos leistinosios naudoti galios dydžio. Pavyzdžiui, jei kliento objektui suteikta 10 kW leistinoji naudoti galia, saulės elektrinės galia negalės būti didesnė kaip 5 kW.

Analogiškas principas nustatytas ir valstybės turtą valdančioms biudžetinėms ar viešosioms įstaigoms – būsimos saulės elektrinės galia negali būti didesnė kaip 50 kW ir turi neviršyti pusės kliento objektui suteiktos leistinosios naudoti galios dydžio.

Bendra tokių saulės elektrinių galia negalės viršyti 10 MW.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: nuo kitų metų – nauji dujų ir elektros tarifai