Kas antras lietuvis įsitikinęs, kad jam nelemta tapti verslininku

Verslininkais norėtų būti beveik trečdalis apklaustų lietuvių – 26 proc. apklaustųjų tvirtino, kad veikiausiai rinktųsi tokį veiklos kelią, o 5 proc. tuo yra visiškai tikri. Tiesa, kas antras įsitikinęs, kad tapti verslininku jam nelemta. Tai parodė SEB banko užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas. 

  Vaidas Žagūnis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas.<br> Asmeninio archyvo nuotr.  
  Vaidas Žagūnis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas.<br> Asmeninio archyvo nuotr.  
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 24, 2018, 11:16 AM

Verslumas ir naujo verslo kūrimas labai svarbus šalies ekonomikai, todėl būtina nustatyti, kokios dažniausios kliūtys, trukdančios atsirasti naujam verslui. Deja, dažnai pirmoji kliūtis kyla mūsų galvose – dėl įsitikinimų, galbūt nesėkmingos ankstesnės patirties. Įdomu, kad daug apklaustų žmonių – kas penktas – turėjo sugalvoję idėjų, tačiau taip ir nesiėmė jų realizuoti“, – sako Vaidas Žagūnis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovas.    

Trukdo baimė ir įsitikinimai


SEB tyrimas atskleidė, kad nuo pasiryžimo įgyvendinti savo verslo idėją žmones labiausiai atbaido įgūdžių trūkumas – taip atsakė daugiau negu trečdalis (36 proc.) žmonių, kada nors svarsčiusių turėti savo verslą. Panašiai tiek jų (35 proc.) kaip pagrindinę kliūtį nurodo ir tai, jog neturi pradinio kapitalo. Baimė rizikuoti, patirti nesėkmę ar gauti nepastovias pajamas taip pat yra viena svarbiausių priežasčių, atgrasanti žmones nuo ketinimų imtis verslo, – baimę rizikuoti nurodo kas ketvirtas, o finansinio nestabilumo baimę – kas penktas žmogus, galvojęs apie nuosavą verslą. 

Nerimą žmonėms kelia ir galima per didelė mokesčių našta ar ekonominė šalies, pasaulio padėtis – taip mano atitinkamai trečdalis (33 proc.) ir penktadalis (20 proc.) apklaustųjų. Beveik kas penktas apklaustasis imtis verslo nesiryžta ir dėl biurokratijos bei sudėtingų verslo steigimo reikalavimų. Kai kurie žmonės prisipažino paprasčiausiai stingantys motyvacijos ar laiko, bijantys, kad verslas turės neigiamą įtaką jų asmeniniam gyvenimui. Savo verslo nori, bet savimi nepasitiki vienas iš dešimties žmonių – mano, kad neturi verslininkui būdingų savybių, arba juos stabdo artimųjų nepasitikėjimas. 

Verslumas – įgimta savybė


Į įvairų verslą investuojančios bendrovės „Verslo angelų fondas I“ partneris Arvydas Strumskis mano, kad visi žmonės gimsta verslūs, todėl nereikėtų pasiduoti išankstiniams nusistatymams, jog būti verslininku lemta ar nelemta. „Juk vaikai visada sugeba gauti, ko nori, t. y. savotiškai prekiauja nuo mažų dienų. Laikui bėgant mes išmokstame (arba greičiau mus išmoko), kad daugelis dalykų yra sudėtingi, neįmanomi ar kad tiesiog labai daug kliūčių gyvenime. Deja, dažnai žmonės, kuriems gyvenime nepasisekė, tampa pagrindiniais konsultantais, patariančiais daryti taip, kaip daro kiti, o ne siekti savo tikslų. Taigi, mano manymu, savęs ribojimas, savo galimybių ignoravimas yra išmokstama savybė“, – įsitikinęs A. Strumskis.  

SEB užsakymu Lietuvos gyventojų apklausą atliko bendrovė „Spinter tyrimai“. Jos metu apklausti 1 005 respondentai: 101 turintis savo verslą ir 904 neturintys jo. Apklausa reprezentuoja visą šalies teritoriją, apklausoje dalyvavo 18–75 metų gyventojai. 

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.