Kiek iš tiesų kainuoja paskola? Sutartyje ieškokite raidžių kodo

Lietuvos banko paskelbti duomenys rodo, kad lietuviai šiais metais skolinosi rečiau, nors vis didesnėms sumoms. Taip pat daugėja kreditus teikiančių skirtingo tipo įstaigų. Tačiau tikrąją paskolos kainą, t.y. kiek sumokės už pasiimtą kreditą, vartotojams sužinoti ne taip paprasta.

Lietuviai paskolai renkasi tą finansų įstaigą, kurioje turi sąskaitą.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Lietuviai paskolai renkasi tą finansų įstaigą, kurioje turi sąskaitą.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 19, 2018, 3:01 PM, atnaujinta Sep 19, 2018, 3:33 PM

Palūkanų norma atskleidžia ne viską

Įprasta manyti, kad paskolą labiau verta imti iš to kreditoriaus, kuris siūlo mažesnes palūkanas. Tačiau mažesnis palūkanų procentas nebūtinai reiškia pigesnę paskolą.

„Dalis žmonių į kredito įstaigas dėl paskolos vis dar kreipiasi pasidomėję tik metine palūkanų norma. Tačiau praktikoje pasitaiko, kad skelbiamos 7 proc. palūkanos, apskaičiavus bendrą kredito kainą, tampa 35 proc. ar net 70 proc.“, – sako Tadas Matusevičius, kredito unijos „Neris“ ekspertas. Anot jo, net ir greta nulinių palūkanų atsiranda papildomų mokesčių.

„Didelę papildomai sumokamų mokesčių dalį gali sudaryti įvairiai pavadinti mėnesiniai mokesčiai, pavyzdžiui, mėnesinis administravimo mokestis, mėnesinis sąskaitos palaikymo mokestis“, – teigia T.Matusevičius.

Kiti mokesčiai, kuriuos dažniausiai teks padengti skolinantis pinigus ir kuriais verta pasidomėti iš anksto – notaro mokestis, vienkartinis sutarties administravimo arba sudarymo mokestis, minimalus kasdienių paslaugų mokestis. Kai kurie šių mokesčių nurodomi procentais nuo viso kredito.

Nepastebimi mokesčiai

Pasak T.Matusevičiaus, tiksliausiai kredito kainą parodo rodiklis, žymimas BVKKMN (bendra vartojimo kredito kainos metinė norma). Jis privalo būti nurodytas kiekviename standartiniame kredito pasiūlyme ir apima visus pagal sutartį numatytus įsipareigojimus. Kaip ir palūkanų norma, BVKKMN yra nurodomas procentais, todėl geriausia paskolų pasiūlymus vertinti lyginant BVKKMN dydžius.

Dar vienas kiekviename kredito pasiūlyme nurodomas rodiklis – bendra mokama suma, nurodanti, kiek pinigų pasiskolinę turėsite grąžinti iš viso.

Į ką atkreipti dėmesį kredito sutartyje?

„Pastebima, kad lietuviai mėgsta pastovumą, t.y. paskolai renkasi tą finansų įstaigą, kurioje turi sąskaitą, atsižvelgia į pažįstamų rato rekomendacijas“, – sako T.Matusevičius.

Visais atvejais kredito įstaiga prieš klientui pasirašant sutartį privalo pateikti standartinį informacijos lapą, kuriame nurodomi visi būsimi mokesčiai. Skaitant sutartį, T.Matusevičius pataria didžiausią dėmesį atkreipti į vadinamąją specialiąją dalį. „Specialiojoje dalyje – tai būna 1 ar 2 pirmieji lapai – nurodoma esminė informacija apie kredito grąžinimą: mokesčiai, delspinigiai, sąlygų keitimo mokestis, terminai, o bendroji dalis būna abstraktesnė ir vienoda visiems finansų įstaigos klientams“, – pataria specialistas.

Kvailų klausimų nebūna

Kiekvienas norime turėti tiek pinigų, kad užtektų visiems mūsų poreikiams, tačiau kartais užsibrėžtų tikslų įgyvendinimui tenka ir pasiskolinti. Jei susidūrėte su tokia situacija, skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ klientų aptarnavimo vadovė Donata Stoškuvienė išskiria svarbiausius žingsnius ir pataria, į ką atkreipti dėmesį, kad paskola netaptų našta.

Palyginkite skirtingus davėjus

Pirmasis žingsnis jau nusprendus imti paskolą – išsirinkti patikimą instituciją, iš kurios skolinsitės. Nors jūsų pasirinkimą gali apriboti norimos paskolos pobūdis, visuomet reiktų kreiptis tik į gerai žinomas, patikimas finansines paslaugas teikiančias įmones ir patikrinti, ar jos įtrauktos į Lietuvos banko patvirtintą vartojimo kreditų davėjų sąrašą. Spręsdami iš ko skolintis, palyginkite skirtingų institucijų siūlomas palūkanų normas bei sutarties pasirašymo, administravimo išlaidas.

„Kartais žmonės numoja ranka į sutarties ir paslaugų administravimo išlaidas, tačiau siūlau skirti pakankamai laiko joms paanalizuoti. Neseniai nuskambėjo naujiena, kad kai kurie bankai ir vartojimo kreditų bendrovės skaičiavo palūkanas ir nuo administracinių mokesčių, o ne nuo tik pasiskolintos sumos, kaip turėtų būti daroma. Neapsigaukite ir savo įsipareigojimus, sutarties sąlygas išsiaiškinkite kruopščiai ir iš anksto. Konsultuokitės ir atsiminkite, kad čia kvailų klausimų nėra“, – primena D.Stoškuvienė.

„Credit24“ specialistė taip pat pataria neformalios sutarties forma nustatyti sąlygas skolinantis iš privačių asmenų – šeimos ar draugų. Nors tai atrodo paprastesnis būdas gauti paskolą, tačiau gali sukelti ir nepageidaujamų problemų.

„Jei nusprendėte skolintis iš privačių asmenų, įsitikinkite, kad skolinimosi sąlygos aiškios abiem pusėms, jei įmanoma – pasirašykite sutartį. Pinigai gali sugadinti santykius, net jeigu paskolos suma yra nedidelė“, – rekomenduoja D.Stoškuvienė.

Nepervertinkite savo galimybių

Ekspertė primena, jog sudėjus visus finansinius įsipareigojimus, per mėnesį jie negali viršyti 40 proc. gaunamų pajamų. Kadangi jų gali būti ne vienas, teisingai įvertinkite, kiek realiai galite skirti paskolos grąžinimui. Jei pervertinsite savo galimybes, suprastės gyvenimo kokybė, teks paaukoti kitus išsikeltus finansinius tikslus, pavyzdžiui, taupymą pensijai ar vaiko išsilavinimui.

„Imdami kreditą neturėtumėte galvoti, jog ateityje jūsų pajamos augs ir skolą grąžinti bus lengviau. Atsižvelkite į tai, kokį atlygį gaunate dabar. O praleista mėnesinė įmoka ar atidėtas mokėjimo terminas gali pakenkti jūsų kredito istorijai ir vėliau sutrukdyti kitiems tikslams įgyvendinti“, – pataria „Credit24“ atstovė.

Pasak D.Stoškuvienės, paskolą verta imti tik jei pirkiniui neturite laiko susitaupyti ir racionaliai įsivertinus savo skolinimosi galimybes. Reikia būti tikriems, kad paskolos grąžinimas ir palūkanų mokėjimas iš esmės nepakeis įprastos šeimos buities ir nesukels finansinių sunkumų.

Teisingai pasirinkite paslaugą

Visi žino tikslą, kam paskolą ima, tačiau nesunku susipainioti tarp įvairių šiais laikais siūlomų finansinių paslaugų. Tam, kad ji geriausiai šį tikslą atitiktų ir už ją nereikalingai nepermokėtumėte, nepatingėkite pasidomėti daugiau ir atkreipkite dėmesį, ar žinote tikslią galutinę sumą, kurios jums reikės. Jei nusprendėte pasiskolinti, pavyzdžiui, namų atnaujinimui arba kelionei, gali būti neverta imti paprastos vartojimo paskolos, nes palūkanos skaičiuosis už visą paimtą sumą, nors jos visiškai gal ir neišnaudosite.

„Jei jau nusprendėte pasiskolinti, tačiau nežinote, kiek tiksliai pinigų jums reikės, paprasta vartojimo paskola nebūtinai gali būti geriausias pasirinkimas. Europoje jau išpopuliarėjusi, bet ir Lietuvoje vis labiau atpažįstama yra kredito linija, kuri suteikia ne tikslią paskolos sumą, o kredito limitą. Taip šio limito ribose galite pats nuspręsti, kada ir kokią sumą panaudoti ir mokėti tik už panaudotą limito dalį, vietoje iš anksto tik apytiksliai ir galimai klaidingai nuspėtos didesnės sumos“, – patarimu dalijasi D.Stoškuvienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.