Nauji metai – nauji bankų įkainiai: brangimą pajus nesinaudojantieji internetu

Du didieji komerciniai bankai kitąmet keičia kainodarą ir brangina dalį paslaugų gyventojams. Lietuvos bankas sako, kad verslas laisvas pats nuspręsti, kada ir kaip keisti įkainius, svarbu, reguliuojama bazinių paslaugų krepšelio kaina neviršytų nustatytos ribos – 1,50 euro. Bankų klientų gynėjų teigimu, dalis pokyčių bus smūgis mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms.

Lietuvos bankas sako, kad verslas laisvas pats nuspręsti, kada ir kaip keisti įkainius, svarbu, reguliuojama bazinių paslaugų krepšelio kaina neviršytų nustatytos ribos – 1,50 euro.<br>D.Umbraso nuotr.
Lietuvos bankas sako, kad verslas laisvas pats nuspręsti, kada ir kaip keisti įkainius, svarbu, reguliuojama bazinių paslaugų krepšelio kaina neviršytų nustatytos ribos – 1,50 euro.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

2018-12-08 10:06

Apsilankymas „Luminor“ banko skyriuje nuo vasario atsieis brangiau nei dabar. Pavyzdžiui, atsiskaitymai, tarp kurių – už komunalines paslaugas, dabar kainuoja 3 eurus, o bus 5. Daugiau kainuos grynųjų įnešimas į savo ir svetimą sąskaitą – tiek banknotais, tiek monetomis. Brangiau bus gauti mokėjimo kortelę.

Bankų klientų asociacijos vadovo Rūtenio Paukštės teigimu, tai prasta žinia tiems, kas neišgali įpirkti išmaniųjų telefonų, kompiuterių arba nemoka jais naudotis.

„Tai yra smūgis per pačias mažiausias pajams turinčius žmones. Kadangi jie neturi interneto, jiems tenka tą fizinį kontaktą turėti. Todėl jiems tas bus, aš manau, labai skausminga. Ir aš nepasakyčiau, kad ten nereikšmingas tas pakeitimas, nes pavedimai nuo 3 iki 5 eurų brangsta. Pinigų ten įnešimas į sąskaitą brangsta, jeigu tu nori suskaičiuot grynus. O, jeigu monetomis, tai iš viso ten iki 6 proc. nuo sumos bankai už tą paslaugą pasiima“, – kalbėjo R. Paukštė.

„Luminor“ sako, nuomonė, kad taip bus nuskriausti garbaus amžiaus žmonės, esą neteisinga.

„Mes girdime tą nuomonę. Bet nesutikčiau. Mūsų bankas iš tiesų ne pirmi metai siekia, kad skyriai būtų konsultacijų centrai, skirti finansinėms konsultacijoms klientams teikti, todėl kasdienių paslaugų mažėjimas ir yra ta priežastis, kodėl tas įkainis yra augantis. Didžioji dauguma klientų, net ir vyresnio amžiaus, iš tiesų jie irgi geba savo paslaugas atlikti internetu“, – aiškino „Luminor“ Kasdieninių paslaugų pardavimų valdymo skyriaus vadovė Miglė Pletkuvienė.

„Luminor“ klientams apmokestinamas pinigų išgryninimas loterijos „Perlas“ terminaluose. Tiesa, kitų bankų – SEB ir „Swedbank“ – kortelių turėtojams ši paslauga jau mokama.

Vasarį ir SEB keičia dalį kainyno. Brangina kredito sutarties sąlygų keitimą daugeliu atvejų. Pavyzdžiui, padidės išlaidos kai kurių kortelių turėtojams. Bet visos daugiau atsieisiančios paslaugos esą nišinės.

„Kai kurios paslaugos šiek tiek pabrango, nes, kaip žinote, ir reguliacija šiek tiek keičiasi, įstatymai keičiasi, kurie, pavyzdžiui, reguliuoja būsto kreditavimą. Darbo užmokestis natūraliai kyla. Bet esminė žinia, kuri palies didžiąją dalį klientų, ir tai yra teigiama žinia, ir tai yra labai stiprus klientų pinigų sutaupymas“, – sakė SEB banko valdybos narys Vaidas Žagūnis.

Nuo vasario 8 d. SEB leis naudotis nemokamu grynųjų paėmimo limitu iš bet kurio bankomato Lietuvoje ir bet kurioje kitoje šalyje. Tiesa, tam reikia su paslaugų planu susietos kortelės. Ir gali būti, kad užsienio bankas paims savą mokestį už operaciją. Bet kuriuo atveju, SEB sako, naujovė palies apie 0,5 mln. privačių jo klientų.

Klientų atstovas sako, naujovė – nebloga, bet nepalies tų, kurie labiausiai taupo.

„Swedbank“ naujų įkainių kol kas nenumatęs. Bet nuo ketvirtadienio valiutą skyriuose keičia tik savo klientams.

Lietuvos bankas sako, kad komerciniai bankai, kaip visas kitas verslas, laisvi įvesti arba neįvesti kainų pokyčių.

„Kaip ir bet kokios paslaugos, jų kainas rinkos dalyviai nustato tokias, kokios jiems yra tinkamos. Galbūt išskirčiau tik vieną paslaugą, tai yra bazinė mokėjimo paslauga, bazinis krepšelis, kurio kaina negali būti didesnė negu 1,50 euro. Tai yra kaina, kurią nustato Lietuvos bankas. Tai yra bazinės pasaugos, kurios reikalingos atlikti kasdienės bankininkystės paslaugas“, – pasakojo Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

„Bazinis krepšelis, tai jau yra internetas. Jeigu tu nesinaudoji internetu, tu nesinaudoji baziniu krepšeliu. Ir todėl vėlgi aš kalbu apie tą didžiulę mūsų žmonių armiją, kuri nesinaudoja internetu. Elektroninė erdvė čia nepriklauso nuo jo norų, kitą kartą tiesiog fiziškai neuždirba tiek, kad turėtų gerą telefoną, neuždirba tiek, kad turėtų kompiuterį“, – kalbėjo Bankų klientų asociacijos vadovas R. Paukštė.

Lietuvos banko teigimu, brangstant grynųjų operacijoms, visuomenė bus priversta pereiti prie elektroninės erdvės, juolab, daliai žmonių ji yra ne tik pigesnė, bet ir patogesnė.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.