Pirmokų verslo pelnas – 5 eurai ir 2 saldainiai

Viena versliausių Europos mokyklų neseniai pripažinta Kauno Veršvų gimnazija įrodė, kad šiuolaikiškos pamokos – toli gražu nebe sausa teorija. Čia nuo pat pradinių klasių į visus dalykus integruojamos verslumo ir finansinio raštingumo temos.

„Pirmokėlių prieskoniukų“ pelnas per praėjusius metus buvo kuklus.
„Pirmokėlių prieskoniukų“ pelnas per praėjusius metus buvo kuklus.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2019-02-04 11:55

Kurti ir valdyti nuosavą verslą čia mokosi net pirmokai.

„Pirmokėlių prieskoniukai“ – improvizuota Veršvų gimnazijos pradinukų įmonė. Verslo planą parengę ir juo vadovavęsi pirmaklasiai patys rūpestingai augino prieskonines žoleles, o galiausiai patiekė jas ant prekystalio per gimnazijoje vykusią Kaziuko mugę.

Suskaičiavę visas sąnaudas jaunieji akcininkai ir darbuotojai džiaugėsi išvengę nuostolių. Kuklus pelnas per praėjusius mokslo metus tesiekė 5 eurus ir iš natūrinių mainų gautus porą saldainių. Tačiau kur kas vertingesnė buvo vaikų patirtis, įgytos žinios ir ūgtelėjusios ambicijos, kurias jie pasitelks šiemet įgyvendindami naujus verslo projektus antroje klasėje.

Pateko tarp laureatų

Šis iliustratyvus pavyzdys tėra vienas iš dešimčių verslo projektų, įgyvendintų Veršvų gimnazijoje.

Tai vienintelė mokykla ne tik Kaune, bet ir visoje šalyje, jau trečius metus įgyvendinanti savo sukurtą novatoriško verslumo ugdymo sampratą. Dėl to ji sulaukė solidaus įvertinimo – Austrijos sostinėje Vienoje pernai lapkritį vykusiuose Europos verslių mokyklų apdovanojimuose (angl. „The Entrepreneurial School Awards“) buvo tarp 17 laureatų iš visų Senojo žemyno mokyklų.

„Mūsų gimnazijoje visi mokiniai grupėmis ar pavieniui kasmet pristato ir įgyvendina po vieną verslo projektą. Iš pradžių jie atlieka rinkos analizę, parengia planą ir jį pristato bendruomenei, o balandžio mėnesį vyksta rezultatų pristatymas ir geriausiųjų rinkimai. Birželį apdovanojame laureatus“, – pasakojo gimnazijos direktorius Žilvinas Damijonaitis.

Ugdo ateities verslininkus

Jau nuo pirmųjų dienų mokyklos suole Veršvų gimnazijos mokiniai greta įprastų dalykų mokomi ir verslumo, ekonomikos pagrindų bei finansinio raštingumo. Šios temos integruojamos į kiekvieną mokomąjį dalyką, taip pat visi gimnazistai mokosi ugdymo turinį papildančių pasirenkamųjų dalykų. Į tokį ugdymo procesą įtraukiami ne tik mokiniai ir mokytojai, bet ir vietos verslininkai, gimnazijos alumnai.

„Verslumas, finansinis raštingumas – itin svarbios šiuolaikinio žmogaus kompetencijos, bet joms šiuo metu skiriama per mažai dėmesio. Įvairių tyrimų rezultatai rodo, kad šiandien jų lygis Lietuvoje itin žemas. Įvertinę tai savarankiškai ėmėmės iniciatyvos pradėti savitą ugdymą. Skatiname mokinius ne tik aktyviai domėtis inovacijomis, bet ir patiems jas kurti. Manome, kad taip prisidedame prie Lietuvos ateities verslininkų ugdymo“, – kalbėjo Ž.Damijonaitis.

Beje, ekonomikos ir verslumo pagrindų gimnazistus moko iš TV ekranų pažįstamas Kristijonas Bartoševičius, humoro laidose įkūnijantis populiarų personažą – dešrų gamyklos „Mėslita“ direktorių Saulių Pošką. Mokytoju pradėjęs dirbti žinomas vyras, anot gimnazijos bendruomenės, netruko atrasti bendrą kalbą su auklėtiniais nuo pat šių mokslo metų pradžios.

Maža to, visi mokytojai per savo dalykų pamokas įvairias temas sieja su verslumu ir finansiniu raštingumu, be to, gimnazijoje rengiami papildomi užsiėmimai. Pavyzdžiui, pirmokai bei antrokai mokosi kūrybinio konstravimo, trečiokai ir ketvirtokai – imituoti verslo situacijas. Penktokai jau pradeda mėginti programuoti, šeštokai tobulina ekonomikos žinias ir susipažįsta su verslo inovacijomis. Pirmosiose gimnazijos klasėse gimnazistai jau mokomi kurti intelektinius produktus, socialinio ir socialiai atsakingo verslo, o paskutinėse klasėse tobulėja ekonomikos bei verslo organizavimo srityse.

Stiprybė – technologijos

Gimnazijos ekonomikos mokytoja Renata Lincevičienė pasakojo, kad verslumo švietimo kokybei užtikrinti neužtenka vien teorinių dalykų. Dar svarbiau – įdomi bei naudinga praktika. Todėl mokytojai čia nuolat skatinami tobulinti žinias, o gimnazijos administracija daug dėmesio skiria techninei bazei. Būtent technologijas ši gimnazija laiko viena savo stiprybių.

„Įvairia įranga aprūpinti dauguma kabinetų. Mokiniai ją naudoja labai įvairiai: nuo kūrybinių darbų įvairiems konkursams, kasdienės pamokų ruošos iki produktų gamybos savo verslams mokomosiose bendrovėse. Pavyzdžiui, naudojant 3D spausdintuvą kuriami medaliai, sausainių kepimo formelės, kavos puodelių padėkliukai ir panašiai. Mokiniams tai įdomu, patrauklu ir kartu suteikia papildomos motyvacijos“, – sakė R.Lincevičienė.

Pradėjus įgyvendinti savitą ugdymo programą kasmet organizuojamos Karjeros dienos. Jų metu savo patirtimi ir patarimais dalijasi buvę gimnazistai, diskusijas bei paskaitas rengia ir verslo atstovai. Mokiniai taip pat dalyvauja „Junior Achievement“ renginiuose, įvairiuose projektuose Lietuvoje ir tarptautiniu mastu, lanko kitas ugdymo įstaigas, atvirų durų dienas, patys vyksta į įmones, kur tampa įvairių sričių profesionalų „šešėliais“.

Šitaip jie ne tik pradeda nuo mažumės vertinti savo karjeros pasirinkimus bei planus, bet sykiu ruošiasi tam praktiškai, mokosi rašyti gerus gyvenimo aprašymus ir objektyviai vertinti savo gebėjimus.

Veršvų gimnazija sėkmingai bendradarbiauja ir su daugeliu Kauno aukštųjų mokyklų. (LS)

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.