JAV centrinis bankas, kaip ir prognozuota, nepakeitė bazinės palūkanų normos

JAV federalinio rezervo sistema (FRS) trečiadienį pasibaigusiame paskutiniame šiais metais posėdyje, kaip ir prognozuota, nepakeitė bazinės palūkanų normos, tačiau pareiškė, jog nukreips dėmesį į mažą infliaciją ir pokyčius pasaulio ekonomikoje.

Paskutiniame šiais metais posėdyje FRS politiką formuojantis Federalinis atvirų rinkų komitetas nepakeitė bazinės palūkanų normos, kuri nuo spalio mėnesio, kuomet buvo trečiąkart šiemet sumažinta, sudaro 1,5–1,75 procento.<br>Reuters nuotr.
Paskutiniame šiais metais posėdyje FRS politiką formuojantis Federalinis atvirų rinkų komitetas nepakeitė bazinės palūkanų normos, kuri nuo spalio mėnesio, kuomet buvo trečiąkart šiemet sumažinta, sudaro 1,5–1,75 procento.<br>Reuters nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 11, 2019, 10:10 PM, atnaujinta Dec 11, 2019, 11:03 PM

Tai, pasak ekspertų, yra ženklas, kad JAV centrinis bankas, kuris ne kartą žadėjo prireikus pakeisti savo pinigų politiką, neignoruoja pasaulio ekonomikos augimo lėtėjimo ir nuolatinio kainų spaudimo nebuvimo, kurie atveria kelią imtis tolesnių veiksmų dėl palūkanų normų.

Paskutiniame šiais metais posėdyje FRS politiką formuojantis Federalinis atvirų rinkų komitetas nepakeitė bazinės palūkanų normos, kuri nuo spalio mėnesio, kuomet buvo trečiąkart šiemet sumažinta, sudaro 1,5–1,75 procento.

Sprendimas nekeisti normos buvo priimtas vienbalsiai, nors per kelis ankstesnius posėdžius sprendimui dėl bazinės palūkanų normos vis nepritardavo vienas ar daugiau FOMC narių.

Nors tokio FRS sprendimo buvo plačiai tikėtasi, jis vargu ar patenkins prezidentą Donaldą Trumpą (Donaldą Trampą), kuris nuo savo kadencijos pradžios ne kartą užsipuolė FRS, o centrinio banko vadovą Jerome Powellą (Džeromą Pauelą) vis ragina sumažinti bazinę palūkanų normą iki nulio, nes JAV ekonomika, prezidento nuomone, yra nepalankioje padėtyje, palyginti su užsienio šalimis, kuriose yra nustatytos mažesnės palūkanų normos.

Prieš susitikimą J. Powellas ir kiti FRS pareigūnai aiškiai davė suprasti, jog bazinės palūkanų normos greičiausiai nekeis, nes pirma nori pamatyti, kokį poveikį padarys šiemet patvirtintos skatinamosios priemonės.

Visgi po posėdžio tradiciškai paskelbtame FOMC pranešime kai kurios formuluotės buvo pakeistos.

Jame, be kita ko, buvo nurodyta, jog FRS pareigūnai „ir toliau stebės poveikį, kurį gaunama informacija, įskaitant informaciją apie pokyčius pasaulio ekonomikoje ir nedidelį infliacinį spaudimą, darys ekonomikos augimo perspektyvoms“.

Pranešime taip pat buvo pažymėta, jog, nors namų ūkių išlaidos nemažėja, verslo investicijos ir eksportas tebėra silpni.

Manančiųjų, jog bazinė palūkanų norma bus padidinta, lieka vis mažiau

Dėl D. Trumpo prekybos karo su Kinija Amerikos įmonėms teko susidurti su neapibrėžtumu, dėl kurio jos jau daugiau nei metus mažina investicijas, o JAV pramonę ištiko nuosmukis.

Tęsiantis muitų karui, buvo iškreiptos kai kurių prekių kainos, o bene labiausiai nukentėjo žemės ūkio produktų eksportas. Visgi, nepaisant šių veiksnių ir žemo nedarbo lygio, kuris tesudaro 3,5 proc. ir yra žemiausias per pusšimtį metų, kainų spaudimo vis neatsiranda.

Tai glumina FRS politikos formuotojus, tačiau taip pat leido sumažinti palūkanų normas, kad jau 11 metų – rekordiškai ilgai – besitęsianti JAV ekonomikos plėtra tęstųsi, nors pagrindinių pasaulio ūkių augimas lėtėja.

FRS paskelbtos makroekonominės prognozės iš esmės atitiko lūkesčius. Taip pat nenustebino ir prognozės, jog bazinė palūkanų norma 2020 metais greičiausiai nebus keičiama.

Be to, vis mažiau FOMC narių laikosi nuomonės, jog bazinė palūkanų norma kitąmet galėtų būti padidinta.

FRS pinigų politikos formuotojai prognozuoja, jog infliacija ir ekonomikos augimo tempas kitus dvejus metus laikysis stabiliame maždaug 2 proc. lygyje, o nedarbo lygis liks artimas dabartiniam 3,5 proc. lygiui.

Ateities sandorių rinkoje dar antradienį vyravo nuomonė, jog FRS bazinės palūkanų normos nekeis iki kitų metų rugsėjo.

Tačiau kai kurie ekonomistai mano, jog, horizonte kaupiantis tamsiems debesims, JAV centriniam bankui gali tekti bazinę palūkanų normą vėl sumažinti dar prieš 2020 metų vasarą.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.