Siekiant atsigauti po krizės, G. Nausėda siūlo mažinti pajamų mokestį

Siekiant atsigauti po koronaviruso sukeltos krizės, prezidentas Gitanas Nausėda siūlys laikinai mažinti gyventojų pajamų mokestį, sako jo patarėjas Simonas Krėpšta. Anot jo, šią galimą ekonomikos skatinimo priemonę G.Nausėda aptarė diskusijoje su ekonomistais praėjusią savaitę.

G.Nausėda.<br>T.Bauro nuotr.
G.Nausėda.<br>T.Bauro nuotr.
S.Krėpšta mano, kad Vyriausybės pasiūlyta 200 eurų išmoka gavėjams turėtų būti išmokėta per trumpesnį laikotarpį.<br>T.Bauro nuotr.
S.Krėpšta mano, kad Vyriausybės pasiūlyta 200 eurų išmoka gavėjams turėtų būti išmokėta per trumpesnį laikotarpį.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 5, 2020, 9:25 AM, atnaujinta May 5, 2020, 10:25 AM

„Aptarta viena iš galimybių, idėjų – laikinai sumažinti gyventojų pajamų mokestį iki metų pabaigos ir taip prisidėti, labai horizontaliai paliesti visus dirbančiuosius, padidinti jų pajamas ir taip paskatinti paklausą, pagyvinti mūsų ekonomiką.

Ši idėja sutikta gana pozityviai, ji toliau bus plėtojama su ministerijomis, Vyriausybe ir, sulaukus galimybių, jeigu tai pasiteisins, mes teiksime tokią iniciatyvą Seimui“, – Žinių radijui antradienį sakė G.Nausėdos patarėjas ekonomikai ir socialinei politikai.

Anot jo, ekonomistams šiemet prognozuojant apie 8-10 proc. ekonomikos susitraukimą, kai kurios prognozės numato analogišką augimą kitąmet, todėl būtina „amortizuoti ekonomikos nuosmukį būtent šiais metais“. Laikinas mokesčio sumažinimas, patarėjo nuomone, galėtų padidinti gyventojų pajamas, paskatinti vartojimą ir sušvelninti ekonomikos kritimą.

Prezidentui ketinant siūlyti laikinai mažinti gyventojų pajamų mokestį, taip siekiant atsigauti po koronaviruso krizės, finansų ministras Vilius Šapoka teigia atsargiai žiūrintis į tokius pasiūlymus. Anot jo, Vyriausybė siūlo greitesnių priemonių padėti žmonėms, nesiveliant į diskusijas Seime dėl mokesčių pakeitimų.

„Ko nerekomenduoja tarptautinės organizacijos šiuo metu, tai daryti sisteminus pokyčius mokesčių sistemoje, kadangi yra daug greitesnių ir efektyvesnių priemonių, pavyzdžiui, garantijos, subsidijos ir kitos. Tam, kad nesiveltume Seime į begalines diskusijas dėl vieno ar kito mokesčio, tikrai būčiau labai atsargus su bet kokiais mokestiniais pakeitimais“, – sakė V.Šapoka.

„Jei sveikatos fronte pirmaujame 1:0, tai ekonomikos fronte atsiliekame 1:0, tačiau turime galimybių pasitempti, išlyginti ir persverti rezultatą, bet tam reikia žymiai aktyviau skatinti ekonomiką“, – pabrėžė S.Krėpšta.

Lietuvoje kovo 16-ąją įvedus karantiną, buvo uždrausta didžioji dalis prekybos ir paslaugų, tačiau palaipsniui karantino sąlygos švelninamos atšaukiant vis daugiau apribojimų verslui.

S.Krėpšta taip pat mano, kad Vyriausybės pasiūlyta 200 eurų išmoka gavėjams turėtų būti išmokėta per trumpesnį laikotarpį. Tuomet būtų galima tikėtis, kad ši priemonė būtų veiksminga.

Kaip Žinių radijui sakė prezidento patarėjas, panašias paklausos skatinimo priemones yra taikiusi ne viena valstybė.

„Bendrai paėmus, iš makroekonomikos pusės įvairios paklausos skatinimo priemonės yra reikalingos, matant bene 10 proc. ekonomikos kritimo prognozes. Ši priemonė – 200 eurų – nėra kažkokia inovacija“, – sakė S. Krėpšta.

Jo teigimu, matant, kaip dirba tam tikros valstybės institucijos, „galima rasti inovatyvių būdų šiuo laikotarpiu išspręsti biurokratinius trikdžius ir įgyvendinti priemonę per trumpesnį laikotarpį.“

Vyriausybės siūloma parama būtų išmokama, jeigu žmogui iki 2020 metų gruodžio 31 dienos buvo arba bus paskirta bent viena iš šių „Sodros“ išmokų: senatvės, netekto darbingumo (invalidumo) pensija, našlių, našlaičių ar maitintojo netekimo pensija, ištarnauto laiko pensija, kompensacija už ypatingas darbo sąlygas, šalpos pensija ar kompensacija ir panašiai.

Ši išmoka nukreipta į beveik 910 tūkst. asmenų.

Kaip anksčiau sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, dėl šiuo metu „Sodros“ patiriamų didelių apkrovimų išmoka gavėjus pasiektų tik rugpjūtį.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.