Lina Žemaitytė-Kirkman. Pokyčių ženklai darbe: kaip į juos reaguoti?

Pandemija, paskelbtas karantinas ir dėl to pasikeitusi ekonominė situacija neišvengiamai paveikė darbo rinką. Kol dalis darbuotojų derina darbą iš namų ir vaikų priežiūrą, kiti turi sukti galvą dėl iškilusios grėsmės jų darbo vietai ir ribotų galimybių keisti karjeros kryptį.

Pasak L.Žemaitytės-Kirkman, jei įmonės nusprendžia mažinti darbuotojų skaičių, paprastai pirmiausia yra atsisveikinama su mažiausiai laiko dirbusiais darbuotojais.
Pasak L.Žemaitytės-Kirkman, jei įmonės nusprendžia mažinti darbuotojų skaičių, paprastai pirmiausia yra atsisveikinama su mažiausiai laiko dirbusiais darbuotojais.
Daugiau nuotraukų (1)

Lina Žemaitytė-Kirkman

May 22, 2020, 2:40 PM

Kokių svertų šiandien turi darbuotojas, gavęs darbo pasiūlymą ar pats galvojantis apie naujus iššūkius?

Kiekvieno mūsų situacija darbo rinkoje šiuo metu labai skirtinga. Mūsų galimybės susirasti darbą priklauso tiek nuo mūsų asmeninės patirties ir profesionalumo, tiek nuo rinkos poreikių.

Jei mūsų profesinėje srityje yra daug profesionalų ir konkurencija didelė, tuomet praradus darbo vietą ar iškilus tokiai grėsmei, per trumpą laiką rasti kitą darbą gali būti sudėtinga.

Tačiau tai nėra padėtis be išeities. Jei galite dirbti ne pagal specializaciją ar reikia laikinai susirasti naują ar papildomą darbą sumažėjus pajamoms, galima atsigręžti į kitas sritis.

Svarbu atsižvelgti į kelis aspektus – kokios įmonės ieško papildomų pagalbos rankų karantino laikotarpiu ir kokie iš šių darbų jums priimtiniausi.

Ieškodami naujo darbo nepasiduokite panikai ir atidžiai įvertinkite pasiūlymus. Jei galite, nepulkite priimti pirmo pasitaikiusio pasiūlymo – galbūt galite gauti panašų pasiūlymą geresnėmis sąlygomis.

Jei turite kontaktų, pasikalbėkite su toje bendrovėje dirbančiais žmonėmis, jie padės jums įvertinti nuotaikas įmonės viduje.

Jaučiatės neužtikrintai – klauskite atvirai

Daugelį mūsų paveikė žinia apie savo veiklą karantino metu sustabdžiusius sektorius ir natūraliai privertė nerimauti, kaip tai paveiks mūsų darbo vietas.

Juk šiandieninėje ekonomikoje daugelis veiklos sektorių vienaip ar kitaip yra tarpusavyje susiję.

Patarimas ir vadovams, ir darbuotojams – kalbėkitės.

Jei darbdavys nėra linkęs aiškiai kalbėti apie susidariusią situaciją, apie atleidimą jis nekalba, tačiau jo elgesys pakito, pokalbį inicijuokite patys.

Nerimas yra neapibrėžtumo pasekmė. Kai kažko nežinome, neturime atsakymų į mums svarbius klausimus, kyla nerimas. Tačiau baimės akys didelės ir neretai galime įsivaizduoti tai, ko apskritai nėra.

Tad geriau išsiaiškinti situaciją pakviečiant vadovą atviram pokalbiui bei pasiteiraujant, kaip viskas yra iš tiesų. Dalis vadovų apie tai prabyla tik jausdami tokį poreikį iš darbuotojų pusės.

Atvirumo turėtų siekti ir pats darbdavys. Nors neapibrėžtumo sąlygomis sunku būti visiškai užtikrintam, kad nė vienam darbuotojui negresia netekti darbo, galvokite ir komunikuokite apie situaciją trumpuoju laikotarpiu. Paminėkite labiausiai tikėtiną scenarijų, taip pat galimus planus B ir C. Žinodami net ir ne pačius jiems palankiausius įmanomus ateities variantus, darbuotojai tai vertins labiau nei tylą.

Gavę pasiūlymą, įvertinkite riziką

Karantinas vieniems atnešė iššūkius, o kitiems – galimybes. Pasinaudoję neapibrėžtumu darbo rinkoje, kai kurie stipresnėse pozicijose esantys verslai nusprendė leistis į talentų medžioklę. Ir nors vienareikšmio atsakymo į klausimą, ar tokiomis aplinkybėmis verta keisti darbą, nėra, svarbu atsižvelgti į kelis aspektus.

Jei potencialus darbdavys siūlo didesnį atlyginimą, visgi svarbu įvertinti ne tik piniginę pasiūlymo išraišką. Pažiūrėkite, ar yra kitų, papildomų dalykų bei sąlygų. Galbūt jums aktualios karjeros, augimo, mokymosi galimybės.

Pradinis pokalbis dėl darbo yra gera proga sužinoti jums rūpimus dalykus. Galbūt gauti atsakymai jums pasakys daugiau nei siūloma didesnė alga.

Taip pat svarbu pamatuoti, ar gaunama nauda tikrai bus didesnė už prisiimamą riziką. O rizika čia labai aiški: jei įmonės nusprendžia mažinti darbuotojų skaičių, paprastai pirmiausia yra atsisveikinama su mažiausiai laiko dirbusiais darbuotojais.

Ar tai jums būtų priimtina, kokioje situacijoje tuomet atsidurtumėte ir turėtumėte planą tokiam įvykių posūkiui?

Ir paskutinis patarimas jau iš asmeninių finansų valdymo srities. Bet kokioje situacijoje – ar esamoje darbo vietoje, kuriai iškilo grėsmė, ar priimdami naują pasiūlymą visada jausitės labiau užtikrintas, jei turėsite sukaupę finansinę pagalvę, kuri atitinka 3 mėnesių ar ilgesnio laikotarpio jūsų pajamas.

Jei tokio finansinio rezervo iki šiol neturėjote, tai dabartinėje situacijoje tai turėtų būti jūsų prioritetas. Ateityje tai jums padės sumažinti dvejones ir leis užtikrinčiau priimti naujus pasiūlymus.

Lina Žemaitytė-Kirkman yra „Swedbank“ Karjeros centro vadovė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.