Supaprastinti įgaliojimai – notarų parašus pakeis elektroninai

Ateityje bus galima visus įgaliojimus, kuriuos neprivalu tvirtinti notariškai, sudaryti elektroniniu būdu ir įregistruoti viešame Įgaliojimų registre. Seimas pradėjo svarstyti Teisingumo ministerijos parengtas Civilinio kodekso pataisas, kurios praplečia IT priemonėmis sudaromų įgaliojimų sąrašą.

Elektroninio parašo pakaks įgaliojimams pasirašyti – notarų patvirtinimo reiks rečiau.<br> V.Ščiavinsko nuotr. 
Elektroninio parašo pakaks įgaliojimams pasirašyti – notarų patvirtinimo reiks rečiau.<br> V.Ščiavinsko nuotr. 
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 2, 2020, 5:44 PM

„Pasinaudojus asmens identifikavimo priemonėmis – elektronine bankininkyste ar elektroniniu parašu – tokius įgaliojimus galės sudaryti ne tik fiziniai, bet ir juridiniai asmenys. Tai bus greita, saugi ir pigi procedūra, o visa informacija bus kaupiama Įgaliojimų registre“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Dabar žmonės, siekdami ateityje išvengti įrodinėjimo ar kitokių problemų, neretai kreipiasi į notarą patvirtinti „popierinius“ įgaliojimus net kai to nereikia.

Asmuo, naudodamasis e. parašu, e. bankininkyste ar kitomis saugiomis asmens identifikavimo priemonėmis, galės pasirinkti vieną iš įgaliojimo ruošinių ir jame įrašyti reikalingus savo ir įgaliotinio asmens duomenis, įgaliojimo terminą ir turinį bei kitus Įgaliojimų registro nuostatų nustatytus duomenis.

Nedalyvaujant notarui, IT priemonėmis registre taip pat bus galima panaikinti suteiktą teisę atstovauti.

Šiuo metu elektroniniu būdu leidžiama kitą asmenį įgalioti atsiimti pinigines perlaidas ar siuntinius paštu, taip pat darbo užmokestį ir kitas su darbo santykiais susijusias išmokas, pensijas, pašalpas, stipendijas ar gauti viešąsias ir administracines paslaugas, psvyzdžiui, atsiimti dokumentus iš „Regitros“ ar savivaldybės.

Įstatymo pataisos praplėstų IT priemonėmis suteikiamų įgaliojimų sąrašą.

Be notarinio patvirtinimo būtų galima kitam asmeniui suteikti teisę pasirašyti mokesčių deklaraciją, sudaryti nuomos sutartį su juridiniu asmeniu, pasirašyti ar nutraukti interneto paslaugų teikimo sutartis, nutraukti gyvybės draudimo, pensijų kaupimo, investicinių draudimų sutartis. .

Tačiau pas notarą ir toliau reikėtų tvirtinti įgaliojimą, kurį fizinis asmuo duoda valdyti nekilnojamąjį turtą, juo naudotis ar disponuoti, taip pat kai sudaromi sandoriai, kuriems būtina notarinė forma, pavyzdžiui, dėl hipotekos sandorių, tvarkant paveldėjimo bylas ir panašiai.

Prognozuojama, kad per metus elektroniniu būdu įgaliojimus sudarys trečdaliu daugiau fizinių asmenų – papildomai apie 9 tūkst. įgaliojimų, o juridiniai asmenys sudarys ir užregistruos Registre per 30 tūkst. įgaliojimų.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.