Nuo liepos 1 d. mažina paramą nukentėjusiems nuo COVID-19 Parama esantiems prastovose – iki rugpjūčio 31 d.

Pernai nuo COVID-19 nukentėjusių paramai valstybė išleido beveik 1,3 mlrd. eurų. Nors antrojo karantino metu galiojo griežtesni ribojimai ir jis tęsiasi gerokai ilgiau, paramai išleista mažiau – 550 mln. eurų.

Nuo liepos 1 d. 260 eurų dydžio išmoka per mėnesį bus mokama tik labiausiai nukentėjusiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurių veikla vis dar apribota.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Nuo liepos 1 d. 260 eurų dydžio išmoka per mėnesį bus mokama tik labiausiai nukentėjusiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurių veikla vis dar apribota.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Birželio viduryje maždaug 4,6 tūkst. gyventojų turi nedarbingumus dėl COVID-19 pandemijos.<br>V.Skaraičio nuotr.
Birželio viduryje maždaug 4,6 tūkst. gyventojų turi nedarbingumus dėl COVID-19 pandemijos.<br>V.Skaraičio nuotr.
Nuo liepos 1 d. 260 eurų dydžio išmoka per mėnesį bus mokama tik labiausiai nukentėjusiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurių veikla vis dar apribota.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Nuo liepos 1 d. 260 eurų dydžio išmoka per mėnesį bus mokama tik labiausiai nukentėjusiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurių veikla vis dar apribota.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jun 25, 2021, 8:45 AM, atnaujinta Jun 25, 2021, 9:08 AM

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, nedarbas šalyje sumažėjo iki 6,5 proc., t. y. beveik iki priešpandeminio lygio 6,2 proc. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, bendra situacija gerėja, todėl paramos intensyvumas nuo liepos 1 d. palaipsniui mažės, tačiau parama bus tęsiama iki vasaros pabaigos.

Parama prastovose esantiems darbuotojams

Šiuo metu išlieka veiklos apribojimų ir ne visi verslai dar gali dirbti visu pajėgumu. Todėl darbuotojai, kuriems darbdaviai negalės suteikti darbo dėl ekstremalios situacijos ar karantino, toliau galės pasinaudoti prastovų subsidijų mechanizmu.

Ši pagalbos priemonė galios iki rugpjūčio 31 d., tačiau jos intensyvumas palaipsniui mažės. Liepos mėnesį subsidija sudarys ne daugiau kaip 90 proc. minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio, t. y. 577 eurus, o rugpjūčio mėnesį – 60 proc. MMA dydžio, t. y. 385 eurus.

Parama iš prastovų sugrąžintiems darbuotojams

Ilgiausiai prastovose išbuvę darbuotojai ne tik neteko daugiausiai pajamų, bet ir patiria didžiausią atleidimo riziką. Siekiant paskatinti neatleisti tokių darbuotojų, bus mokama subsidija už jų sugrąžinimą į darbą.

Už kiekvieną darbuotoją, kuris per 6 kalendorinius mėnesius (iki balandžio 30 d.) išbuvo prastovose 600 darbo valandų, bus mokama prastovų dydžio subsidija: 90 proc. MMA už liepą (577 eurai), ir 60 proc. MMA už rugpjūtį (385 eurai). Parama bus mokama tik tuo atveju, jeigu minėtas darbuotojas bus sugrąžintas į darbą ir dirbs.

Parama dirbantiems savarankiškai

Šiemet beveik 65 tūkst. savarankiškai dirbantiems asmenims išmokėta daugiau nei 88,5 mln. eurų. Pagalbos sulaukė tie, kurių veikla karantino metu buvo apribota ir pateko į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą.

Nuo liepos 1 d. 260 eurų dydžio išmoka per mėnesį bus mokama tik labiausiai nukentėjusiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurių veikla vis dar apribota. Paramą gaus tik atitinkantys šias sąlygas: pajamos 2020 m., lyginant su 2019 m., sumažėjo 30 proc. ar daugiau; savarankiška veikla registruota bent 3 mėnesius per 12 mėnesių ir nebuvo išregistruota iki karantino ir ekstremalios situacijos paskelbimo dienos; gaunamas darbo užmokestis pagal darbo sutartį ar prilyginamus teisinius santykius neviršija 642 eurų neatskaičius mokesčių; 2019 m. savarankiškai dirbančio asmens deklaruotos pajamos buvo ne mažesnės nei 3084 eurai; jei tai juridinis asmuo, jis negali būti bankrutuojantis ar likviduojamas.

Sąlygas atitinkantiems asmenims parama bus mokama iki rugpjūčio 31 d.

Darbo paieškos išmoka

Iki 2021 m. 200 eurų darbo paieškos išmoką galėjo gauti visi neturintys darbo. Vien už pernai metų gruodį darbo paieškos išmokos gavėjams išmokėta beveik 34 mln. eurų. Nuo 2021 m. sausio 1 d. gavėjų ratas buvo susiaurintas ir paramą galėjo gauti tik asmenys, kurie darbo neteko per pandemiją ar 3 mėn. iki jos, tačiau negalėjo gauti įprastos nedarbo draudimo išmokos. Pagal naują reglamentavimą 212 eurų darbo paieškos išmoką gavo per 47 tūkst. darbo netekusių žmonių, jiems išmokėta beveik 34,9 mln. eurų.

Vis dar ne visi sektoriai dar gali veikti pilnu pajėgumu, todėl darbo ieškantiems 212 eurų paramą bus tęsiama iki rugpjūčio 31 d.

Šią sumą taip pat galės gauti ne tik darbo ieškantys asmenys, kurie prieš pandemiją dirbo pagal darbo sutartį, bet ir vykę savarankišką veiklą, jei ją išregistravo ne anksčiau kaip 3 mėnesiai iki ekstremaliosios situacijos ar karantino paskelbimo ir kreipėsi dėl bedarbio statuso suteikimo.

Ligos išmokos

Šalies gyventojai gali gauti ligos išmokas ne tik saviizoliacijos ar ligos atveju, bet ir nesergančio šeimos nario – vaiko – priežiūrai, kol apribota ugdymo įstaigų veikla. Nuo birželio 16 d. baigus ugdymo procesą, ligos išmokos už pradinukus (1-4 klasėse besimokiusius vaikus) nebemokamos.

Birželio viduryje maždaug 4,6 tūkst. gyventojų turi nedarbingumus dėl COVID-19 pandemijos. Visoms ligos išmokoms šiemet per sausį-gegužę išleista virš 52,8 mln. eurų.

Ši priemonė bus tęsiama iki karantino ir ekstremalios situacijos atšaukimo. Papildomai nuo liepos 1 d. 100 proc. darbo užmokesčio atskaičius mokesčius dydžio siekianti ligos išmoka bus mokama susirgusiems COVID-19 liga darbuotojams, dirbantiems sveikatos, visuomenės saugumo, viešosios tvarkos palaikymo ar švietimo srityse, kai kontaktas su sergančiaisiais asmenimis yra neišvengiamas arba būtinas nepriklausomai nuo to, ar šie asmenys užsikrėtė nuo klientų (pacientų), ar nuo kolegų.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.