Paveldėti sukauptą pensiją gali ne visi − tai priklauso nuo mirusiojo amžiaus

Šiuo metu II ir III pakopos pensijų fondų dalyvių turtas siekia daugiau kaip 5 mlrd. eurų, o vieno gyventojo sukaupta suma vidutiniškai sudaro apie 4 tūkst. eurų. Žinojimas, kas nutiks su sukauptomis lėšomis nesulaukus pensijos, neretai padeda apsispręsti kaupti papildomai ir pasirūpinti finansiškai saugesne senatve.

Jei asmuo miršta po to, kai jo sukaupti pinigai jam yra išmokėti į jo banko sąskaitą, jie gali būti paveldimi.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Jei asmuo miršta po to, kai jo sukaupti pinigai jam yra išmokėti į jo banko sąskaitą, jie gali būti paveldimi.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
T.Gudaitis.<br>Pranešimo autorių nuotr.
T.Gudaitis.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Jei asmuo miršta po to, kai jo sukaupti pinigai jam yra išmokėti į jo banko sąskaitą, jie gali būti paveldimi.<br>V.Skaraičio nuotr.
Jei asmuo miršta po to, kai jo sukaupti pinigai jam yra išmokėti į jo banko sąskaitą, jie gali būti paveldimi.<br>V.Skaraičio nuotr.
Jei asmuo miršta po to, kai jo sukaupti pinigai jam yra išmokėti į jo banko sąskaitą, jie gali būti paveldimi.<br>M.Patašiaus nuotr.
Jei asmuo miršta po to, kai jo sukaupti pinigai jam yra išmokėti į jo banko sąskaitą, jie gali būti paveldimi.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

„Swedbank investicijų valdymo“ direktorius Tadas Gudaitis

Sep 22, 2021, 9:32 AM

Kada galima paveldėti visą II pakopoje sukauptą sumą?

Svarbiausias dalykas, kurį verta žinoti kaupiantiesiems II pakopoje − pensijų fonde sukauptos lėšos yra gyventojo asmeninė nuosavybė. Tol, kol jos yra pensijų fondo sąskaitoje, jos yra paveldimos. Tačiau ir pereinant į pensijų išmokų etapą, kuomet žmogus pradeda gauti išmokas, yra galimybių paveldėjimui, kurios priklauso nuo sukauptos sumos ir pasirinkto išmokų būdo.

Jei antroje pakopoje sukaupta lėšų suma neviršija 5 tūkst. eurų, sulaukus pensinio amžiaus visa sukaupta suma išmokama gyventojui iš karto. Jei asmuo miršta po to, kai jo sukaupti pinigai jam yra išmokėti į jo banko sąskaitą, jie gali būti paveldimi kaip ir kitos sąskaitose laikomos lėšos ar kitas finansinis turtas.

Sukaupus sumą, siekiančią nuo 5 iki 10 tūkst. eurų, lėšos išmokamos periodinėmis išmokomis iki kaupusiajam sukaks 85 metai. Jei pensijų dalyvis nesulauktų 85 metų, neišmokėta sukauptų lėšų dalis būtų paveldima.

Sukaupus daugiau kaip 10 tūkst. eurų ir sulaukus pensinio amžiaus, privaloma įsigyti pensijų anuitetą. Kaip ir kiek lėšų bus galima paveldėti, priklauso nuo pasirinkto anuiteto tipo.

Kas priklauso nuo pasirinkto anuiteto tipo?

Daugiau kaip 10 tūkst. eurų II pakopos pensijų fonde sukaupęs dalyvis gali pasirinkti iš trijų tipų anuitetų – standartinio, standartinio su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir atidėtojo.

Standartinį pensijų anuitetą pasirinkusiems gyventojams stabilios išmokos bus mokamos iki gyvenimo pabaigos. Nors šios rūšies anuiteto mėnesinė išmoka yra didesnė nei anuiteto su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, sukauptos lėšos nėra paveldimos.

Anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu pasirenkamas tuo atveju, kai norima užtikrinti dalinį pensijos paveldimumą. Išmokama mėnesinė išmoka bus kiek mažesnė nei standartinio anuiteto. Tuo atveju, jei asmuo mirtų nesulaukęs 80 metų amžiaus, būtų paveldima vienkartinė išmoka už neišmokėtas mėnesines anuiteto išmokas iki 80-ojo gimtadienio.

Pavyzdžiui, jei asmuo miršta būdamas 75-iejų metų, paveldėtojams bus apskaičiuota ir išmokėta vienkartinė išmoka už sukauptas lėšas, kurios būtų buvę išmokėtos per 5 metus iki asmens 80-ojo gimtadienio.

Atidėtasis anuitetas įsigyjamas už dalį sukauptos sumos. Asmeniui, sulaukusiam pensinio amžiaus, pensijų fondai mokės periodines pensijos išmokas, o pensijų anuiteto išmokos bus mokamos tik jam sulaukus 85 metų amžiaus. Pasirinkus šį anuiteto tipą, paveldima likusi neišmokėta periodinių išmokų lėšų dalis iki 85-ojo gimtadienio. Jeigu mirštama po 85-ojo gimtadienio, tuomet sukauptos lėšos nėra paveldimos.

Be to, svarbu žinoti, kad sulaukęs pensinio amžiaus, asmuo turi teisę atidėti išmokų pradžią. Tokiu atveju jis lieka pensijų kaupimo sistemoje, jo kaupiama suma toliau auga, o mirties atveju visas II-oje pakopoje sukauptas pensijų lėšas gautų paveldėtojai.

III pakopoje kaupiamos lėšos taip pat paveldimos

III pensijų pakopoje gyventojai lėšas gali kaupti savarankiškai. Valstybė skatina šį kaupimą įmokoms suteikdama gyventojo pajamų mokesčio (GPM) lengvatą. Kiekvienais kaupimo metais galima susigrąžinti sumą, siekiančią iki 20 proc. sumokėtų įmokų į III pakopos pensijų fondą, o maksimali suma, kurią galima susigrąžinti, yra 300 eurų per metus.

Kaupiant III pensijų pakopoje sukauptos lėšos taip pat yra paveldimos. Visa suma paveldima tuo atveju, jei asmuo miršta nesulaukęs pensijos. Kitu atveju paveldimumas priklauso nuo pasirinkto pensijos išmokėjimo būdo.

III pakopos pensijų fondo dalyviai patys renkasi, kokiu būdu sukaupta suma gali būti išmokama. Absoliuti dauguma kaupiančiųjų III pensijų pakopoje nori sukauptus pinigus gauti iš karto ir pasirenka visos sumos išmoką vienu kartu.

Jeigu gyventojas pageidauja, jis gali rinktis periodinę pensijų išmoką, nuperkant anuitetą gyvybės draudimo įmonėje, vykdančioje gyvybės draudimą, o paveldėjimo sąlygos priklauso nuo pasirinkto anuiteto tipo.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.