„Sodros“ Pensijų anuitetų fonde – 10 milijonų eurų, išmokos – dar kuklios

Per trečiąjį šių metų ketvirtį į „Sodros“ Pensijų anuitetų fondą pervesta beveik 3,9 mln. eurų už įsigytus pensijų anuitetus, o nuo veiklos pradžios – per 15 mėnesių – daugiau kaip 10 mln. eurų. Iš šių pinigų investavimui skirta daugiau kaip 8,8 mln. eurų. Kuo sėkmingesnės investicijos, tuo didesnė tikimybė, kad ateityje pensijų anuitetų išmokos didės.

Pensijų anuitetus iš viso įsigijo 749 gyventojai, nuo šių metų pradžios – 509.<br> A.Srėbalienės nuotr.
Pensijų anuitetus iš viso įsigijo 749 gyventojai, nuo šių metų pradžios – 509.<br> A.Srėbalienės nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 7, 2021, 11:08 AM, atnaujinta Oct 7, 2021, 11:09 AM

Pensijų anuitetus jau įsigijo iš viso 749 gyventojai, nuo šių metų pradžios – 509. Jiems kas mėnesį mokama vidutinė 66,04 eurų dydžio mėnesio išmoka.

Didžiausia mėnesio išmoka yra 333,38 eurų, o mažiausia – 21,48 eurų (pensijų anuitetas įsigytas už 5 tūkst. eurų). Populiariausias yra standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu iki 80 metų – jį įsigijo 68 proc. visų pensijų anuitetų gavėjų.

Iš viso pensijų anuitetų gavėjams jau išmokėta daugiau kaip 271,6 tūkst. eurų mėnesio išmokomis.

Investicijos koreguojamos priklausomai nuo situacijos rinkose

Įsigydamas pensijų anuitetą žmogus gauna valstybės garantiją, kad visą likusį gyvenimą anuitetų išmokos nesumažės. Jei situacija finansų rinkose bus palanki, o investavimo rezultatai teigiami, išmokos gali padidėti.

„Šių metų Pensijų anuitetų fondo rezultatai džiugina, fondo turtas auga ne tik dėl gaunamų naujų įmokų už įsigyjamus pensijų anuitetus, bet ir dėl dviženklės investavimo grąžos. Deja, kaip baigsis šie metai, sunku prognozuoti, nes finansų rinkose dabar vyrauja laukimo būsena. Laukiama ne tik centrinių bankų žodžių, bet ir realių veiksmų, pradedant mažinti skatinamąjį pinigų politikos poveikį.

Nerimą kelia ženkliai auganti infliacija ir energijos kainų stiprus šuolis. Tokioje aplinkoje sunku tikėtis, kad turto vertė toliau augs tokiu pat tempu, kokį matėme pastaruoju metu“ – sako „Sodros“ Pensijų anuitetų fondų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.

Anot D. Gerulytės, tikėtina, kad rudenį prasidės didesni pokyčiai finansų rinkose – pradės augti obligacijų pajamingumas, t.y. kris obligacijų kainos, akcijų vertė gali būti koreguojama dar stipriau nei rugsėjo mėnesį.

„Atsižvelgdami į susiklosčiusią situaciją, atitinkamai koreguojame ir investicijas – daugiau pinigų paliekame sąskaitoje (beveik 27 proc. Garantiniame portfelyje, 2,8 proc. Augimo portfelyje), investuojame į trumpesnio termino obligacijas, dažniau renkamės vertės, o ne augimo akcijas, imamės kitų veiksmų, kad sumažintume galimų sukrėtimų rinkoje įtaką Pensijų anuitetų fondui“ – paaiškina „Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vadovė.

Fondo turto vertė augo

Trečiasis metų ketvirtis Augimo portfeliui baigėsi teigiamai – uždirbta 1,92 proc., o nuo metų pradžios portfelio vertė paaugo 16,9 proc.. Vis dėlto, rugsėjis buvo blogiausias mėnuo akcijų rinkoms per pastaruosius metus – per šį mėnesį Augimo portfelio vertė susitraukė 2,16 proc..

Liepą buvo patvirtintas Augimo portfelio tikslinės grąžos dydis (75 proc.), kuris pagal kiekvieną pensijų anuitetą realizuojamas trimis etapais po 25 proc.. Dėl to iš Augimo portfelio į Garantinį portfelį jau pervesta daugiau kaip 401 tūkst. eurų realizuoto pelno.

Bendrai per ketvirtį Pensijų anuitetų fondo turto vertė išaugo apie 1,46 proc., o per metus – apie 12,68 proc.

Kaip investuojamos lėšos

Pagal Pensijų anuitetų fondo investavimo politiką, turtas yra paskirstytas tarp trijų portfelių, kurių kiekvienas turi savo tikslus ir investavimo strategiją.

Likvidumo portfelio tikslas – užtikrinti pensijų anuitetų išmokų mokėjimui reikalingas lėšas artimiausius šešis mėnesius.

Garantinio portfelio tikslas – užtikrinti pensijų anuitetų išmokų mokėjimui reikalingas lėšas vidutiniu ir ilgesniu laikotarpiu – apie 15 metų.

Augimo portfelio tikslas – per 15-20 metų uždirbti tikslinę grąžą, kuri padengtų pensijų anuitetų dydyje įskaičiuotą palūkanų normą, rezervus, reikalingus rizikai valdyti bei papildomą grąžą, kuri būtų paskirstyta kaip pelnas pensijų anuitetų gavėjams.

Apie 75 proc. investavimui gautų pinigų investuojama akcijų rinkose pagal Augimo portfelio investavimo strategiją, kaip lyginamąjį indeksą naudojant pasaulio išsivysčiusių rinkų akcijų indeksą MSCI World, skaičiuojamą eurais. Šiuo metu Augimo portfelio lėšos investuojamos per plačiai diversifikuotus biržoje prekiaujamus fondus (ETF).

Augant Pensijų anuitetų fondo valdomam turtui, daugiau dėmesio skiriama ir koncentracijos rizikos valdymui, t.y. siekiama, kad investicijos nebūtų per daug sukoncentruotos į vieno investicijų valdytojo valdomus fondus.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ko po rinkimų tikisi politologai ir būsimi politikai?