Seimas susiaurino notarų dalyvavimą: nereikės tvirtinti dokumentų vertimų

Seimas susiaurino privalomą notaro dalyvavimą dėl tėvystės pripažinimo, hipotekos išregistravimo ir kitais atvejais.

Notaro biuras.<br>V.Skaraičio nuotr.
Notaro biuras.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 3, 2022, 9:14 AM

Šią savaitę priimtos pataisos taip pat atsisako notarinio patvirtinimo dokumentų vertimui iš vienos kalbos į kitą, sutuoktinio sutikimui įvaikinti, valstybės ir savivaldybių turto patikėjimo sutartims.

Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska teigia, kad pakeitimai leis gyventojams greičiau atlikti sandorius, gauti kitas paslaugas, todėl atsisakoma notaro dalyvavimo, kur tai galima padaryti nesukuriant papildomų rizikų.

Pakeitimai numato, kad notaro dalyvavimas tėvystės pripažinimo procese nebus privalomas – nesusituokę tėvai galės tiesiogiai kreiptis dėl tėvystės pripažinimo į civilinės metrikacijos įstaigas, kurios įregistruotų tėvystės pripažinimą pagal tėvų prašymą.

Teisingumo ministerijos (TM) duomenimis, 2020 metais notarų buvo patvirtinti ir civilinės metrikacijos įstaigose įregistruoti 1009 pareiškimai dėl tėvystės pripažinimo, 2021 metais – 677 pareiškimai.

Ministerija pažymi, kad tai bus greitesnis ir pigesnis kelias įregistruoti tėvystę, aktualus dideliam skaičiui kartu gyvenančių nesusituokusių asmenų, tačiau notarinė tėvystės pripažinimo galimybė lieka, jei asmenys to pageidautų ar dokumentas būtų reikalingas norint tėvystę registruoti ne Lietuvoje.

Tvirtinti dokumento vertimo iš vienos kalbos į kitą tikrumą taip pat bus galima be notarų. Pasak TM, jau šiuo metu praktiškai notarai liudija tik vertėjo parašo tikrumą, o ne patį vertimą, nes už vertimo tikrumą atsako vertėjas, tad vertimo tikrumo paliudijimas yra perteklinis.

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojo Notariato įstatymo pakeitimai, kuriais buvo atsisakyta dokumentų vertimo iš vienos kalbos į kitą tikrumo liudijimo konsulinėse įstaigose.

Nauju reglamentavimu taip pat išplečiamos hipotekos išregistravimo be notaro galimybės. Jau dabar hipoteką išregistruoti galima be notaro, informacinių technologijų priemonėmis, jei įsipareigojimas yra tinkamai įvykdytas.

Pagal naują tvarką, informacinių technologijų priemonėmis išregistruoti hipoteką bus galima visais kitais hipotekos pasibaigimo pagrindais, pavyzdžiui, daiktui išnykus, panaikinus hipoteką teismo sprendimu, kai tai neprieštarauja kreditoriaus interesams. Visais atvejais bus būtinas kreditoriaus sutikimas.

Notaro dalyvavimo atsisakoma perleidžiant mažus orlaivius. Šiuo metu visi orlaiviai, taip pat mažieji, pavyzdžiui, motorizuotos skraidyklės, sklandytuvai, bepiločiai lėktuvai, kurie pagal savo pobūdį yra mokymo priemonės arba sporto inventorius, yra prilyginami nekilnojamiesiems daiktams ir jų perleidimo sandoriai privalo būti patvirtinti notaro.

Pagal pataisas, notarinės formos reikalavimas nebus taikomas orlaiviams, kurių maksimali kilimo masė yra mažesnė nei 5670 kilogramų.

Notaro paslaugų atsisakoma ir įvaikinimo procese patvirtinant sutuoktinio sutikimą įvaikinti. Anot TM, kadangi sutuoktinių pasirengimą įvaikinti vertina Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, o galutinį sprendimą byloje priima teismas, notarinis sutuoktinio sutikimo patvirtinimas nėra prasmingas.

Taip pat priimti Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo pakeitimai: siekiant užtikrinti būsimų sutuoktinių asmens duomenų apsaugą, atsisakoma prašymo įregistruoti santuoką viešo skelbimo, pareiškimo dėl kliūčių sudaryti santuoką, sudaroma galimybė artimiesiems atsiimti civilinės būklės aktų įrašų išrašą.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.