Seimas uždegė žalią šviesą neįgaliųjų įdarbinimo pertvarkai

Seimas priėmė Užimtumo įstatymo pataisas, numatančias neįgaliųjų įdarbinimo pertvarką, – jiems bus lengviau įsidarbinti atviroje darbo rinkoje.

Neįgalieji.<br>D.Umbraso nuotr.
Neįgalieji.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 19, 2022, 12:46 PM, atnaujinta Jul 19, 2022, 12:50 PM

Už tai antradienį balsavo 94 Seimo nariai, prieš buvo du, o 16 susilaikė.

Seimas leido atsisakyti socialinių įmonių statuso ir privilegijų, visos įmonės galės pretenduoti į valstybės pagalbos krepšelį, pradedant darbo užmokesčio subsidijomis, baigiant įteisinamu darbo asistentu, darbinės aplinkos pritaikymu, darbo užmokesčio subsidija ir kitais būtinais dalykais.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės teigimu, jau dabar daugiau neįgalių žmonių dirba atviroje rinkoje, o ne socialinėse įmonėse.

„Negalią turintys žmonės tokios reformos ilgą laiką laukė“, – Seime teigė ji.

Seimas nepritarė grupės parlamentarų siūlymui darbdaviams neterminuotai skirti pusės įdarbinto vidutinio neįgalumo žmogaus darbo užmokesčio subsidijas.

Parlamentarai nutarė, kad vidutinio neįgalumo – 30–40 proc. darbingumo – žmones įdarbinusiems darbdaviams iš valstybės biudžeto 60 proc. jų atlyginimo dydžio subsidija bus mokama trejus metus.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Linas Kukuraitis priekaištavo, kad trejus metus darbdaviai šiems neįgaliesiems nedidins algų ir dėl to žmonės gaus minimalų atlyginimą.

Sunkiausią negalią turintiems – iki 25 proc. darbingiems žmonėms atlyginimo subsidija jiems darbą suteikusiems darbdaviams bus mokama neterminuotai, ji sieks 75 proc. neįgaliojo darbo užmokesčio. Šešis mėnesius subsidija bus skiriama lengvą negalią turintiems ir 40–55 proc. darbingiems gyventojams. Jų darbdaviui iš biudžeto būtų dengiama 50 proc. darbo užmokesčio.

Seimas įteisino darbo asistentus bei nustatė, kad subsidija jų išlaidoms siektų 62 proc. minimalaus valandinio atlygio (2,77 euro) už kiekvieną asmenį. Darbo asistentų paslaugomis galėtų naudotis darbingo amžiaus neįgalieji bedarbiai, kuriems nustatytas iki 55 proc. darbingumo lygis.

Parama darbo vietoms steigti ar pritaikyti neįgaliesiems negalėtų viršyti 4,7 minimalios algos, kuri dabar siekia 730 eurus.

Šias lėšas būtų galima panaudoti patalpų remontui, perkant, projektuojant, gaminant ir montuojant specialius įrenginius ir kitą įrangą, be kurios neįgalus darbuotojas nepajėgtų patekti į darbo vietą ar pastate esančias poilsio patalpas. Šiais atvejais subsidija būtų skiriama ne dažniau kaip kartą per 36 mėnesius.

Šių metų sausio 1 dieną darbingo amžiaus žmonių su negalia buvo apie 147 tūkst., iš jų dirbo tik 29 proc. 2023 metais planuojama nedarbingumo nustatymo sistemos pertvarką.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.