Pabrangusios būsto paskolos – ne pabaiga: prognozuoja, kad EURIBOR palūkanų norma dar didės

Praėjusiais metais EURIBOR pakilimo poveikį pajautė 21 proc. Lietuvos gyventojų, pasak kurių, padidėjo turimos būsto paskolos mėnesio įmoka ar būsto nuomos kaina bei pasikeitė planai įsigyti nuosavą būstą, atskleidė „Luminor“ užsakymu tyrimų agentūros „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa.

Praėjusiais metais EURIBOR pakilimo poveikį pajautė 21 proc. Lietuvos gyventojų.<br>M.Patašiaus nuotr.
Praėjusiais metais EURIBOR pakilimo poveikį pajautė 21 proc. Lietuvos gyventojų.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 16, 2023, 12:50 PM

Įmokos augimą pajautė tie Lietuvos gyventojai, kurių mėnesinės pajamos siekia daugiau nei 1000 eurų vienam namų ūkio nariui (23 proc.) ir kurie gyvena didžiuosiuose šalies miestuose (20 proc.).

„Banko duomenys rodo, kad šiuo metu vidutinė paskolos suma yra apie 100 tūkst. eurų. Skaičiuojant pagal vidutinę paskolos sumą ir darant prielaidą, kad EURIBOR kyla nuo 0 iki 3 proc. preliminari vidutinė paskolos įmoka galėtų išaugti apie 100–210 eurų per mėnesį, priklausomai nuo turimos maržos, kredito termino bei pasirinkto mokėjimo metodo“, – teigia „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Dėl EURIBOR pokyčių naujo būsto įsigijimo planus laikinai atidėjo 5 proc. apklaustųjų. Daugiausia tarp jų – 18–25 ir 26–35 metų amžiaus Lietuvos gyventojų (atitinkamai 10 ir 11 proc.). 4 proc. apklaustųjų atsakė, kad pakilus EURIBOR kartu paaugo jų nuomojamo būsto nuomos kaina.

Tiesa, daugiau nei pusė (56 proc.) apklaustųjų atsakė, kad palūkanų normos kilimas jiems neturėjo jokios įtakos, didžioji dalis teigiančiųjų – kaimo vietovėse gyvenantys asmenys. Daugiausia apklausos dalyvių (64 proc.), kurie nepastebėjo EURIBOR pokyčių, yra 56 metų amžiaus ar vyresni. Taip pat jokio poveikio nepajuto ir beveik 64 proc. 46–55 metų amžiaus grupės apklausos dalyvių.

Primenama, kad Europos Centrinis Bankas (ECB) per vienerius metus kelis kartus pakėlė bazines palūkanų normas, o tai padarė įtakos ir tarpbankinės rinkos palūkanų normai EURIBOR, nuo kurios dažniausiai priklauso būsto paskolų įmokų dydis. Sausio 13 d. duomenimis, 3 mėn. EURIBOR siekia 2,33 proc., 6 mėn. 2,88 proc., o 12 mėn. – 3,32 proc.

Finansų ekspertai prognozuoja, kad šiemet EURIBOR palūkanų norma greičiausiai bus didinama, tačiau jos kilimas bus mažesnis nei pernai.

„Luminor“ apklausa buvo atlikta 2022 m. gruodį bendradarbiaujant su tyrimų agentūra „Spinter tyrimai“. Apklausos metu buvo apklausta daugiau nei 1 tūkst. 18–75 metų amžiaus respondentų Lietuvoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.