Šildymo kompensacijų šiemet prireikė dvigubai daugiau žmonių – ramina, kad pinigų užteks

Prasidėjus šaltajam sezonui besikreipiančių gauti kompensacijas už šildymą, lyginant su praėjusiais metais, skaičius didmiesčiuose išaugo maždaug dvigubai, teigia Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Didžiausias besikreipiančių srautas buvo spalį bei lapkritį.<br>P.Mantauto nuotr.
Didžiausias besikreipiančių srautas buvo spalį bei lapkritį.<br>P.Mantauto nuotr.
Didžiausias besikreipiančių srautas buvo spalį bei lapkritį.<br>M.Vidzbelio nuotr.
Didžiausias besikreipiančių srautas buvo spalį bei lapkritį.<br>M.Vidzbelio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2023-01-16 13:30

Be to, nors, rekordiškai pabrangus energijos išteklių kainoms, buvo baiminamasi dėl galinčių kilti socialinių įtampų, vis tik, pasak M. Sinkevičiaus, didžiausias besikreipiančių srautas buvo spalį bei lapkritį, todėl šiuo metu įtampos yra atslūgusios.

„Didžiuosiuose miestuose besikreipiančių dėl šildymo kompensacijų skaičius išaugo, lyginant su pernai, maždaug dvigubai. Vidutinio dydžio miestuose, pavyzdžiui Jonavoje, kompensacijos už šildymą išaugo 1,6 karo. Tai apibendrintai galima sakyti, kad visoje Lietuvoje išaugo iki dviejų kartų, bet skirtingose savivaldybėse skirtingai“, – Eltai situaciją detalizavo M. Sinkevičius.

„O besikreipiančių bumas buvo spalį, lapkritį, nes spalį prasidėjo šildymo sezonas, daug kalbėjome apie kompensacijas įvairiais kanalais, o šiuo metu krūvis sumažėjęs. Tai ir įtampos atslūgusios“, – pridūrė Savivaldybių asociacijos prezidentas.

Be to, M. Sinkevičius atkreipia dėmesį, kad nors besikreipiančių skaičius išaugo maždaug dvigubai, vis tik, pasak jo, išlaidos už kompensacijos išaugo kone keturis kartus.

„Kitaip tariant, kompensacijoms mes išleidžiame gerokai daugiau pinigų, nors atrodytų nesueina galai, nes besikreipiančių padaugėjo du kartus, o kompensacijų – keturis kartus. Bet tas skirtumas yra dėl to, kad ne tik besikreipiančių skaičiai auga, bet ir pačių kompensacijų dydžiai, nes šildymas brango“, – aiškino M. Sinkevičius.

Savivaldybių asociacijos prezidentas viliasi, kad metų viduryje, kai bus peržiūrimas 2023-ųjų valstybės biudžetas, neabejotinai bus didinamos ir lėšos kompensacijoms.

„Ministerija greičiausiai turi agreguotus skaičius ir manau, kad mato, jog pinigų poreikis bus didelis. Reikia pasakyti, kad kompensacijos už šildymą, kaip tokia pagalbos forma, tapo populiari gyventojų tarpe“, – nurodė M. Sinkevičius.

„Ir ministerija mus ramina, kad pinigų užteks, o jei jų reiks, su biudžeto peržiūra metų viduryje bus pridėta, labiau galvojant apie 2023 metų antros pusės, 2024 metų sezoną. Tai, manau, šį sezoną dar išsisuksime“, – pridūrė jis.

Be to, kol šildymo sezonas dar nesibaigė, M. Sinkevičius ragina suskubti tuos, kurie dėl kompensacijos nesikreipė.

„Tie, kurie nesuskubo, ar gėdijosi, ar nesigilino į situaciją, bet pagaugai šiurpas eina per odą, kai pamato sąskaitas, tai puiki proga įsijungti internetą ir pasižiūrėti, ar pagal gyvenamąjį plotą, ar pajamas priklausytų kompensacija. Ir jie gali kreiptis sausį, vasarį ir bus kompensuojama už visą šildymo sezoną“, – paaiškino M. Sinkevičius.

ELTA primena, kad rugsėjį Seimas po pateikimo pritarė, kad gyventojams, kurie kreipiasi dėl kompensacijų, skirti jas ne 3 mėnesiams, o visam šildymo sezonui. Įstatymo projektu siekiama sumažinti administracinę naštą nepasiturintiems gyventojams bei savivaldybių administracijoms, išaugus besikreipiančiųjų skaičiui.

Įstatymo projektu numatoma nustatyti, kad, jeigu dėl kompensacijų kreiptasi likus 1 mėnesiui iki šildymo sezono pradžios mėnesio arba šildymo sezono metu, visiems asmenims, turintiems teisę į kompensacijas, jos skiriamos visam šildymo sezonui.

Įstatymo projektu siūlomas pakeitimas leistų sumažinti administracinę naštą nepasiturintiems gyventojams (nereikėtų kelis kartus per šildymo sezoną kreiptis dėl kompensacijų skyrimo (pratęsimo)) ir savivaldybių administracijoms (sumažėtų pakartotinai besikreipiančių gyventojų srautas, didėjant piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams gavėjų skaičiui).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.