Elektros rinkoje – nematytos kainos: ką dabar siūlo skirtingi tiekėjai

Energetikos sprendimų bendrovė „Elektrum Lietuva“ jau antrą savaitę iš eilės siūlo gyventojams fiksuoti elektros kainą, kuri yra mažesnė už valstybės nustatytą kompensuojamą ribą. Nepriklausoma elektros tiekėja nuo sausio 24 d. buitiniams vartotojams siūlo 25,910 ct/kWh kainą, ją fiksuojant 6 mėnesiams.

Šiuo metu visuomeniniame tiekime vis dar yra apie 521 tūkst. vartotojų.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Šiuo metu visuomeniniame tiekime vis dar yra apie 521 tūkst. vartotojų.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 24, 2023, 4:17 PM, atnaujinta Jan 24, 2023, 4:21 PM

„Atsižvelgdami į ateities sandorių kainas, nuosekliai vystomus mūsų pačių elektros gamybos projektus bei profesionaliai naudodami rizikų valdymo instrumentus, šiuo metu gyventojams galime pasiūlyti tokias palankias kainas, kokios dar prieš kelis mėnesius buvo visiškai neįmanomos“, – komentuoja energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.

Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, panašios kainos, kokios vartotojams siūlomos šiuo metu, buvo tik prieš 10 mėnesių, kai tiekėjai gyventojus kvietė sudaryti ilgalaikes sutartis mokant po 22–30 ct/kWh. Tuo tarpu 2022 m. rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais tiekėjų siūlomos kainos buvo pasiekusios ir 55–60 ct/kWh.

M.Giga primena, kad kainoms mažėjant vartotojai neturėtų sėdėti rankų sudėję – dabar yra tinkamas metas peržiūrėti esamas sutartis. Jei pasitikrinus galiojančias sąlygas ir kainas atrodo, kad permokama, reikėtų nutraukti tokią sutartį ir pasinaudoti kito tiekėjo pasiūlymu.

Elektrum Lietuva“ vadovo teigimu, sukrusti turėtų ir daugiau nei 520 tūkst. vartotojų, iki šiol tebesinaudojančių visuomeniniu elektros tiekimu. Nors jie po valstybės kompensacijos moka po 28 ct/kWh, tačiau už kiekvieną jų suvartotą kilovatvalandę visuomeniniam tiekėjui dar sumokama po 28,5 cento iš valstybės biudžeto.

„Visą pirmą pusmetį galioja 56,5 ct/kWh visuomeninio tiekimo kaina, kuri, žvelgiant iš šios dienos pozicijų, atrodo visiškai neadekvati, generuojanti visuomeninio tiekėjo viršpelnius visų mokesčių mokėtojų sąskaita. Perėję į nepriklausomą tiekimą, visuomeninio tiekimo klientai su mūsų pasiūlymu ne tik sutaupytų mokėdami 2 ct/kWh mažiau, bet ir palengvintų naštą valstybės biudžetui – tokiu atveju kompensacijoms numatytas biudžeto lėšas būtų galima naudoti tikslingiau ir naudingiau, sprendžiant kitus tiems patiems vartotojams aktualius klausimus“, – akcentuoja bendrovės vadovas.

Pasak M.Gigos, 25,910 ct/kWh tarifas siūlomas buitiniams vartotojams, fiksuojant kainą 6 mėn. nuo vasario 1 d. Praėjusią savaitę bendrovė pristatė ir 36 mėn. kainos fiksavimo planą bei pasiūlė 27,845 ct/kWh tarifą tiems gyventojams, kurie nori stabilumo ir ramybės ilgesniam laikui, t. y. trims metams. Abu naujieji bendrovės planai yra be jokių nutraukimo mokesčių, o šie kainos pasiūlymai galioja iki sausio 30 dienos imtinai.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtinta visuomeninio tiekimo kaina, aktuali nepriklausomų tiekėjų vis dar nepasirinkusiems vartotojams, siekia 56,5 ct/kWh, pritaikius valstybės skiriamą kompensaciją – 28 ct/kWh.

Šiuo metu visuomeniniame tiekime vis dar yra apie 521 tūkst. vartotojų, iš jų apie 45 tūkst. priskirti antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui, kuris jau pasibaigęs. Šią savaitę pranešta, kad nepaisant pastarųjų savaičių elektros kainų kritimo, pirmojo pusmečio kompensacijų už elektrą tvarka nebus peržiūrima.

Pritaikys nuolaidą

2023 m. pradžioje sumažėjus elektros kainoms biržoje, „Ignitis“ daliai klientų pritaikys vienkartinę nuolaidą sąskaitoms už sausį, pranešė įmonė.

Ji bus taikoma visiems klientams, kurių užfiksuotas elektros tiekimo tarifas viršija 49 ct/kWh.

Pritaikius nuolaidą, „Ignitis“ klientai sausį už elektrą nemokės daugiau nei ši kainos riba. Įmonė aiškina, kad tai aktualiausia klientams, kurie užfiksavę didesnę kainą nei valstybės kompensuojamas tarifas (56,5 ct/kWh), kadangi mažės jų mokama suma. „Tokiu būdu taip pat mažės valstybės skiriama parama, taip taupant biudžeto lėšas“, – rašoma „Ignitis“ pranešime.

Dėl kitų mėnesių vienkartinių nuolaidų arba ilgalaikių sprendimų esamiems fiksuotos kainos sutarčių klientams „Ignitis“ teigia spręsianti įvertinusi tolesnius kainų pokyčius elektros biržoje. „Šiuo metu dar sudėtinga pasakyti, ar kainų mažėjimas yra ilgalaikė tendencija, ar tik kelių savaičių pokytis, todėl sausio mėnesį pritaikome vienkartinę nuolaidą, o dėl tolesnių veiksmų spręsime, įvertinę situaciją rinkoje“, – pranešime teigia „Ignitis“ privačių klientų padalinio vadovas Andrius Kavaliauskas.

Turi stebėti, ar mažina kainas

Sausį sumažėjus elektros kainoms, rinkos reguliuotojas privalo stebėti, kad nepriklausomi elektros tiekėjai atitinkamai koreguotų savo pasiūlymų kainas, sako prezidento patarėja Irena Segalovičienė.

Jos teigimu, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) bei nepriklausomi tiekėjai buitiniams vartotojams turi užtikrinti „visą pažadėtą“ elektros rinkos liberalizacijos naudą, rašo naujienų agentūra „Elta“.

„Tikimės, kad VERT stebi rinką, vertina ir krentant kainoms rinkos dalyviai atitinkamai reaguoja su kainodara. Ir kad būtent VERT darys viską, kad gyventojai pajustų visą pažadėtą liberalizavimo naudą“, – „Žinių radijui“ sakė Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja socialinės politikos ir ekonomikos klausimais.

Anot jos, buitiniams vartotojams turi būti užtikrinta elektros tiekimo planų įvairovė, galimybė keisti elektros tiekėją, taip pat tiekėjų konkurencija, „varžantis tarpusavyje bei siūlant klientams kuo patrauklesnes sąlygas“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.