Seimo teisininkai kritiškai vertina siūlymą nutraukti antros pensijų pakopos finansavimą iš valstybės biudžeto

Seimo nario socialdemokrato Algirdo Syso siūlymas nuo 2024 m. sausio 1 d. nutraukti II pensijų pakopos finansavimą iš valstybės biudžeto lėšų sulaukė Seimo teisininkų kritikos.

Anuiteto vidurkis 2022 m. yra apie 65 eurai, periodinės išmokos – 25 eurai per mėnesį.<br>V.Skaraičio nuotr.
Anuiteto vidurkis 2022 m. yra apie 65 eurai, periodinės išmokos – 25 eurai per mėnesį.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 14, 2023, 4:40 PM

Jų teigimu, pagal įstatymo projekte siūlomą teisinį reguliavimą būtų pakeista viena iš esminių dalyvavimo pensijų kaupime sąlygų – nutrauktas iš valstybės biudžeto lėšų už dalyvį mokamos pensijų įmokos mokėjimas.

„Svarstytina, ar toks reguliavimas atitiktų pensijų fondų dalyvių teisėtus lūkesčius, įvertinant tai, kad valstybė, prisidėdama valstybės biudžeto lėšomis prie kaupimo įmokos, skatino asmenis rinktis dalyvauti pensijų kaupime bei garantavo tam tikrą įmokų dydį ir ateityje. Teisėtų lūkesčių apsaugos principas siejasi su visų valstybės institucijų pareiga laikytis prisiimtų įsipareigojimų.

Šis principas taip pat reiškia įgytų teisių apsaugą, t. y. asmenys turi teisę pagrįstai tikėtis, kad jų pagal galiojančius teisės aktus įgytos teisės bus išlaikytos nustatytą laiką ir galės būti realiai įgyvendinamos“, – sakoma Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadoje Pensijų kaupimo įstatymo pataisoms.

Joje taip pat nurodoma, kad Konstitucinis Teismas 2013 m. vasario 15 d. nutarime yra pažymėjęs, kad darant esminius galiojančio teisinio reguliavimo pakeitimus, lemiančius asmenų teisinei padėčiai nepalankius padarinius, gali būti reikalinga numatyti ir tam tikrą pereinamąjį teisinį reguliavimą.

Atsižvelgiant į tai, kad pensijų politikos formavimas yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kompetencija, dėl siūlomo teisinio reguliavimo, Seimo Teisės departamento nuomone, turėtų būti gauta Vyriausybės nuomonė.

Kaip naujienų agentūra ELTA jau skelbė, Seimo narys socialdemokratas A.Sysas įregistravo Pensijų kaupimo įstatymo pataisą, siūlančią nuo 2024 m. sausio 1 d. nutraukti II pensijų pakopos finansavimą iš valstybės biudžeto lėšų. Parlamentaro nuomone, tikslingiau būtų šias lėšas panaudoti visų pensijų gavėjų pensijų didinimui.

„Kadangi pensijų kaupimo įstatymo tikslas buvo užtikrinti didesnes pensijas visiems Lietuvos piliečiams, o dalyvavimas yra tik dalinis, neteisinga visų mokesčių mokėtojų pinigais remti tik dalį pensijų fondų dalyvių. (...) Per 18 gyvavimo metų Pensijų kaupimo įstatymas nepasiekė užsibrėžto tikslo“, – sako A.Sysas.

Anot jo, anuiteto vidurkis 2022 m. yra apie 65 eurai, periodinės išmokos – 25 eurai per mėnesį. A.Syso duomenimis, iš biudžeto 2023 metams pensijų įmokoms skirta 225 mln. eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.