Seimo nepasiekė siūlymas dėl papildomos atostogų dienos – klausimas išbrauktas iš darbotvarkės

Ketvirtadienio Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkėje neliko politines aistras kaitinančio Gegužės 1–sios klausimo.

Seimą pasieks siūlymas Gegužės 1-ąją – Tarptautinę darbo dieną išbraukti iš nedarbo dienų sąrašo ir ją paskelbti tik atmintina diena.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Seimą pasieks siūlymas Gegužės 1-ąją – Tarptautinę darbo dieną išbraukti iš nedarbo dienų sąrašo ir ją paskelbti tik atmintina diena.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Jadvyga Bieliavska

Jun 15, 2023, 8:15 AM, atnaujinta Jun 15, 2023, 10:30 AM

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Eugenijus Sabutis frakcijos vardu paprašė išbraukti projektus, kuriais „eilinį sykį bandoma išbraukti Gegužės 1-ąją iš šventinių dienų sąrašo“. Socialdemokratams pavyko tai pasiekti, nes Seimas pritarė tokiam šios opozicinės frakcijos pasiūlymui. Už balsavo 61 Seimo narys, prieš buvo 42, susilaikė 16 parlamentarų.

Ketvirtadienį Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas ketino pateikti Seimui dar pernai rudenį įregistruotas Atmintinų dienų įstatymo ir Darbo kodekso pataisas, kuriais siūlo Gegužės 1–ąją – Tarptautinę darbo dieną išbraukti iš nedarbo dienų sąrašo ir ją paskelbti tik atmintina diena. Tačiau šios šventinės dienos praradimą siūloma kompensuoti, papildant kasmetinių darbuotojų atostogų dienų skaičių papildoma viena diena.

Jeigu Seimas pritartų, Gegužės 1-oji taptų tik atmintina darbo diena, tačiau darbuotojams padidėtų kasmetinių atostogų dienų skaičius iki 21 darbo dienos – būtų galimybė laisvai pasirinkti, kada pasinaudoti papildoma atostogų diena.

Projektus inicijavę Seimo nariai A. Bagdonas ir Simonas Gentvilas sako, kad atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę, Gegužės 1-oji didelei daliai visuomenės nebeturi šventinės reikšmės ir asocijuojasi su sovietine valstybės praeitimi. Jie pastebi, kad šią laisvą dieną daugelis žmonių skiria asmeninėms reikmėms, o ne minėjimams.

Pasiūlymas dėl Gegužės 1-osios Seime tradiciškai kelia politines aistras, nes švenčių ir atostogų klausimams abejingų nėra. Seimo socialdemokratai tvirtai laikosi pozicijos, kad tai labai svarbi europinė ir tarptautinė data, kuri, kaip ir daugelyje šalių, turi būti nedarbo diena.

Šiuo metu Gegužės 1-oji yra šventė ir nedarbo diena.

Seimas teisininkai: siūlomas reguliavimas kelia abejonių

Seimo kanceliarijos Teisės departamento nuomone, siūlymas nustatyti viena darbo diena ilgesnės trukmės kasmetines atostogas svarstytinas.

„Švenčių dienos nėra poilsio laikas, tapatus kasmetiniam poilsio laikui, kuris suteikiamas kaip kasmetinės atostogos. (...) Atkreiptinas dėmesys į tai, kad įstatymo projekte nesiūloma ilginti kasmetinių atostogų trukmės tuo atveju, kai darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas. Nepaisant to, kad įstatymo projekte siūloma minimalioji kasmetinių atostogų trukmė gali būti nustatyta, dėl minėtų priežasčių įstatymo projekte siūlomas reguliavimas kelia abejonių“, – sakoma Seimo Teisės departamento išvadoje.

Seimo teisininkų nuomone, Lietuvos trišalė taryba turėtų įvertinti siūlymą darbuotojams suteikti papildomą atostogų dieną dėl šventinės Gegužės 1-osios dienos atsisakymo.

„Atsižvelgiant į tai, kad naujas teisinis reguliavimas turėtų įtakos tiek darbuotojų, tiek darbdavių teisėms ir pareigoms, dėl įstatymo projekto reikėtų gauti Lietuvos trišalės tarybos išvadą“,– sako projektą įvertinęs Teisės departamentas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.