Artėjant Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai, darbuotojams tą žinoti būtina – pasinaudokite

Liepos 6-ąją minimą Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dieną šiemet švęsime ketvirtadienį. Kaip ir kitais panašiais valstybinių švenčių atvejais, dažnas darbuotojas skuba darbdaviui pateikti prašymą dėl vienos dienos atostogų ir tokiu būdu užsitikrinti ilgąjį savaitgalį. Tačiau ar darbdavys privalo išleisti darbuotoją atostogų, jei prašymas buvo pateiktas paskutinę minutę?

Liepos 6-ąją minimą Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dieną šiemet švęsime ketvirtadienį.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Liepos 6-ąją minimą Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dieną šiemet švęsime ketvirtadienį.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Liepos 6-ąją minimą Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dieną šiemet švęsime ketvirtadienį.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Liepos 6-ąją minimą Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dieną šiemet švęsime ketvirtadienį.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Teisės firmos „Sorainen“ vyresnioji teisininkė Aurelija Daubaraitė

2023-06-30 11:21

Svarbu laikytis atostogų suteikimo tvarkos

Darbo kodeksas numato, kad kasmetinės atostogos suteikiamos pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę. Visgi nėra apibrėžti praktiniai kasmetinių atostogų eilės sudarymo niuansai – pavyzdžiui, prieš kiek laiko darbuotojas privalo pateikti prašymą, kokia forma ir kokiam asmeniui, taip pat su kuo darbuotojas privalo suderinti kasmetinių atostogų laiką.

Tiesa, svarbu paminėti, kad tam tikrais atvejais darbdavys privalo tenkinti kasmetinių atostogų prašymą – pavyzdžiui, kai jį pateikia besilaukiančios darbuotojos prieš nėštumo ir gimdymo atostogas.

Kasmetinių atostogų suteikimo eilės taisykles gali nustatyti pats darbdavys. Tai padaryti rekomenduojama norint išvengti neaiškumų ir nesusipratimų. Taisyklėmis siekiama užtikrinti sklandų darbdavio veiklos tęstinumą ir darbo organizavimą darbuotojų atostogų metu. Darbuotojui nesuderinus atostogų pagal įmonėje nustatytą tvarką, darbdavys gali neturėti galimybės patenkinti darbuotojo prašymo dėl pageidaujamos atostogų datos. Taigi ir pasilepinti ilguoju savaitgaliu gali nepavykti.

Kai nustatytos tvarkos nėra, atostogos suteikiamos šalių susitarimu

Jei darbdavys nėra patvirtinęs kasmetinių atostogų suteikimo tvarkos, atostogos yra suteikiamos šalių susitarimu. Toks susitarimas turėtų būti grįstas ne tik darbuotojo noru pasirinkti kasmetines atostogas jam patogiu laiku, tačiau ir darbdavio interesu tinkamai organizuoti darbo procesą bei nesutrikdyti įmonės veiklos. Tad darbuotojui pateikus kasmetinių atostogų prašymą paskutinę minutę ir nesuderinus jo su darbdaviu, suteikti atostogas darbuotojo pageidaujamu metu dėl verslo poreikių gali būti neįmanoma.

Tačiau, jei darbuotojo prašymas darbdaviui yra priimtinas ir iš verslo pusės nėra kliūčių jam patenkinti, šalys dėl kasmetinių atostogų gali susitarti nors ir dieną prieš. Tokiu atveju svarbu aptarti, ar darbdavys spės išmokėti atostoginius iki atostogų pradžios, ar visgi jie bus mokami kartu su įprastu darbo užmokesčiu.

Teisė į tikslines atostogas nėra absoliuti

Praktikoje negavę darbdavio patvirtinimo dėl kasmetinių atostogų ilgajam savaitgaliui, darbuotojai dažnai teikia prašymus pasinaudoti teise į kitą poilsio laiką – pavyzdžiui, „mamadienius“ ir „tėvadienius“.

Nors Darbo kodeksas nustato darbuotojo teisę į tokias ir kitas tikslines atostogas, tačiau nereikėtų pamiršti, kad ši teisė nėra absoliuti. Norėdamas pasinaudoti šiomis garantijomis darbuotojas turėtų informuoti darbdavį iš anksto – prieš protingą terminą ar darbdavio nustatyta tvarka – ir susitarti dėl konkretaus laisvo nuo darbo laiko. Kitaip tariant, norint pasidžiaugti ilgu savaitgaliu apie tai reikėtų pagalvoti iš anksto.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.