Nuo 2025 m. sausio 1 d. bus patikslinta smurto ir priekabiavimo sąvoka – įstatyme apibrėžiama nepriimtino elgesio samprata, taip pat turės būti aiškiau detalizuojama papildomų teisių ar pareigų suteikimo tvarka, siekiant aiškesnio reguliavimo ir mažesnės galimų ginčų rizikos.
Nuo Naujųjų patikslinama ir vaiko priežiūros atostogų trukmė – neperleidžiamų dviejų mėnesių atostogų trukmė numatoma 62 kalendorinės dienos.
Taip pat griežčiau reguliuojami viršvalandiniai darbai – nuo sausio 1 d. viršvalandinis darbas bus galimas tik gavus darbuotojo rašytinį sutikimą, išskyrus įstatyme numatytas išimtis. Toliau tobulinant DK taip pat aiškiai įtvirtinta, kad už viršvalandinį darbą darbuotojui turi būti mokama ne mažiau kaip 2,5 karto užmokesčio dydžio kompensacija.
Darbdavius palies pokyčiai dėl vadovo įdarbinimo – darbdaviai galės pranešti „Sodrai“ apie vadovo įdarbinimą mažiausiai prieš vieną darbo valandą iki numatytos darbo pradžios. Tuo metu atleidžiant darbuotoją dėl darbdavio bankroto numatoma galimybė darbuotojui gauti ilgalaikio darbo išmoką, atsižvelgiant į nepertraukiamą darbo stažą.
Taip pat, kaip pažymima pranešime, supaprastintas ginčų ir skundų VDI teikimas – nuo Naujųjų darbuotojai galės inspekcijai pateikti prašymą bendrąja tvarka, nepriklausomai nuo darbovietės buvimo vietos.
Nuo naujų metų taip pat įsigalioja DK 35 straipsnio pakeitimai, praplečiantys ir konkretizuojantys susitarimo dėl papildomo darbo reguliavimą.
Anot VDI, šiais pakeitimais siekiama pašalinti iki šiol galiojusius neaiškumus dėl darbo teisių ir garantijų taikymo darbuotojams, dirbantiems pagal papildomą darbo susitarimą.
Pagal naują DK 35 straipsnio 4 dalies redakciją susitarime dėl papildomo darbo privaloma nurodyti laiką, kada bus atliekama papildoma darbo funkcija, papildomo darbo apimtį valandomis, darbo užmokestį arba priemoką už papildomą darbą bei papildomų teisių ar pareigų suteikimo tvarką.
„Iki šiol dažnai kildavo neaiškumų, kaip turėtų būti suteikiamos kasmetinės atostogos, atostoginiai ir kitos garantijos, kai darbuotojai dirbo pagal pagrindinę darbo sutartį ir susitarimą dėl papildomo darbo. Naujasis reguliavimas leis iš anksto susitarti dėl šių klausimų ir išvengti nesutarimų“, – VDI pranešime cituojamas įstaigos kancleris Šarūnas Orlavičius.
Įsigalioję DK 35 straipsnio 7 dalies pakeitimai numato, kad papildomos teisės, pavyzdžiui: ilgesnis poilsio laikas, trumpesnis darbo laikas ar atostogos, įgytos atliekant papildomą darbo funkciją, taikomos tik atliekant šią funkciją ir tik tiek, kiek ji yra atliekama. VDI teigimu, šis principas bus taikomas nepriklausomai nuo to, ar papildomas darbas atliekamas gretinant funkcijas, ar jas jungiant.