VASAROK SU

žiniomis ir žvaigždėmis

Vasarą prenumeruok Lrytas
PREMIUM vos už 12,99 Eur metams
ir gauk bilietą į pasirinktą koncertą
Taujėnų dvare dovanų

Atėję į NT mokesčio protestą prie Seimo – nusiteikę rimtai: „Mažiau vokit – bus ir gynybai“ Sako, kad rankų G. Paluckui nebučiuos

2025 m. birželio 10 d. 10:55
Dar papildyta
Birželio 10 d. prie Seimo rūmų Vilniuje vyksta mitingas prieš planuojamą visuotinį Nekilnojamojo turto (NT) mokestį. Tai jau antroji akcija nukreipta prieš valdžios planus apmokestinti daugiau NT savininkų. 
Daugiau nuotraukų (47)
Pradėjo nuo dainų, atsinešė plakatų
Apie 11 val. buvo susirinkęs ne itin gausus būrys mitinguotojų, tačiau prasidėjus protestui gyventojų ženkliai padaugėjo. Dalis – su savimi turi pasiėmę plakatus, vėliavas. Juose rašoma: „Bankai lupikauja, jaunimas vergauja“, taip pat tokios mintys, kaip „Turi stogą virš galvos? Mokėk už privilegiją gyventi“, „Mažiau vokit – bus ir gynybai“.
Seimo aikštėje skamba ir liaudiška muzika, o mitinguotojų grojaraštyje ir „Ant kalno mūrai“, aidi plojimai. 
Šįkart, panašu, protestas gerokai santūresnis nei buvo surengtas pirmąjį kartą – autobusų į sostinę atidardėjo tik keletas, scenos taip pat nėra, o patys organizatoriai kalba, jog susirinko „virti košės, šokti ir dainuoti“.
Į mitingą antradienį susirinkę žmonės teigia nesutinkantys su NT apmokestinimu ir ragina politikus galvoti apie Lietuvos žmonių padėtį.
„Pagrindinė mintis yra, kad valdžia truputį galvotų apie paprastą žmogų ir jam padėtų. Tai, kad nebūtų apmokestintas pagrindinis būstas, jau būtų maža pergalė, bet kad labai džiaugtumėmės – taip nėra“, – Eltai sakė iš Kauno atvykęs Fortunatas.
Kiti mitinguotojai teigė netikintys valdančiosios koalicijos pažadais, kad pirmasis gyventojų būstas nebus apmokestintas, todėl laukia aiškesnių Seimo sprendimų.
„Pažadais netikime. Siūloma sistema dar turi trūkumų. Išvis, ką mes užsidirbame ir turime – yra mūsų. Mokame mokesčius nuo pajamų, nuo verslo, bet mano butas pelno neneša. Tik aš dedu pinigus į jį, tai kodėl aš turėčiau dar kažkam mokėti?“, – retoriškai klausė į mitingą iš Merkinės atvykęs vyras.
„Norime pasakyti ir pritarti, kad mokesčiai Lietuvoje yra per dideli. Mes esame už mokesčių mažinimą“, – naujienų portalui Lrytas komentavo kaunietis Antanas.
Pirmame mitinge Katedros aikštėje buvęs vyras kalbėjo, kad švelnėjantį politikų toną vertina skeptiškai.
„Žinote, vienas žingsnis į priekį paskui gali būti du žingsniai atgal ir atvirkščiai. Pažanga yra toks dalykas. Principas yra toks – mokesčiai Lietuvoje yra per dideli“, – sakė jis.
Sako, kad rankų G.Paluckui nebučiuos
Iš Klaipėdos atvykę Skaistė ir Gediminas sako, kad lankėsi ir pirmame mitinge. Kaip patys teigė, kol kas valdžios sprendimai švelninti NT mokestį netenkina.
„Tikrai ne. Po juo slypi dar kiti dalykai, tai yra, kai bus dovanojama. Žada 33 proc. pakišti po kilimėliu. Tai yra tik optika, kad čia pirmas būstas... o kiti būstai kaip? Žodžiu čia tik pradžia. Pirmas žingsnelis geras, bet jų dar bus 10“, – kalbėjo Gediminas.
„Mokėti teks visiems. Įleisk vagį į namus, išneš ir tave patį. Viskas“, – pridūrė Skaistė.
Ant Martyno Mažvydo bibliotekos laiptų atsistojęs vienas iš mitingo organizatorių Raimondas Šimaitis kalbėjo, kad sprendimas neapmokestinti pirmojo būsto yra savotiška pergalė.
„Žmonėms, kurie turi vieną būstą, tai yra gera žinia“, – sakė R.Šimaitis.
Visgi, kaip pats teigė, „mūšis laimėtas, tačiau karas, dar ne“ – mitingo dalyviai ir toliau sieks, jog netektų mokėti už bet kokios paskirties būstą.
„Norime, kad valdžia mūsų galutinai nenurengtų“, – sakė iš Šilutės atvykusi moteris.
Moteris teigė, jog lankėsi ir pirmame būste, tačiau kol kas valdžios sprendimai neskamba teigiamai.
„Jaučiamės, kad žada apgauti“, – kalbėdama su portalu Lrytas žodžių į vatą nevyniojo šilutiškė.
„Laukiame drąsiausių projekto sumanytojų atėjimo ir paaiškinimo. (...) Manau, kad bent premjeras, kaip valdančiosios daugumos lyderis, turėtų bent kelis žodžius žmonėms pasakyti: kad viskas bus gerai ir bus stengiamasi neskriausti žmonių“, – Eltai kalbėjo ir profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknius.
„Tiesa, rankų G. Paluckui mes tikrai nebučiuosime ir padėkų iš mūsų jis kol kas nesulauks“, – tikino jis.
Pažanga patenkinti
„Mokestis rajonuose, kad ir įvedamas nedidelis, tai privers žmones iš didmiesčių parduoti butus. Yra įtarimas, kad čia interesai statybos magnatų, todėl ir atsižvelgiama, nes į biudžetą didelio pelno iš to mokesčio tikrai nebus, tai kodėl reikia kiršinti žmones“, –  iš Pasvalio į sostinę jau antrą kartą atvykusi Jūratė.
Ji patikslino, jog sklinda gandas, kad šiuo mokesčiu tikimasi priversti žmones parduoti brangesnį būstą, o nagus čia prikišęs gali būti net „statybos magnatas Avulis“ (bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis – aut. past.).
„Nors guodžia, kad mokestis bus mažas, jis vis tiek didės, nes jo neapsimoka rinkti, jei jis mažas, išlaidų daugiau renkant. Savaime aišku, kad jis didės. Lietuvoje ir taip yra vieni iš didžiausių mokesčių, kodėl, pavyzdžiui, valdžia nesirūpina, kad pas mus būtų pridėtinės vertės (PVM) lengvata maistui“, – kalbėdama su naujienų portalu Lrytas svarstė Jūratė.
„Politikų pažanga yra matoma. Kai pamato, žmonių kiekį, kai pamato parašus, peticijas, jie pradeda mąstyti, nes iki tol atrodo, kad jie gyvena gretimame pasaulyje“, – vilnietis Eugenijus.
Vyras pridūrė, jog teigiamai vertina politikų atsitraukimą.
„Manyčiau, kad tenkintų“, – sakė kalbintas vyras. 
Žemaitaitis sutiktas priešiškai
Iš politikų proteste anksčiausiai užfiksuotas Seimo Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Valius Ąžuolas.
Vėliau į renginį taip pat atėjo ir su žmonėmis šnekučiavosi „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis, prie jo prisijungė ir partijos kolega Aidas Gedvilas.
R.Žemaitaitį susirinkusieji pasitiko atšiauriai – politikas išvadintas melagiu. Žmonės taip pat reiškė nepasitenkinimą dėl politiko sprendimą balsuoti už NT mokesčio projektą. Plačiau apie tai skaityti galite čia.
Ko reikalauja?
R. Šimaičio teigimu, šįkart protestas švelnesnis nei vykęs pirmąjį kartą, mat praėjusią savaitę po koalicinės tarybos posėdžio premjeras pranešė, jog pirmasis žmogaus būstas nebebus apmokestinamas.
„Pradėjo girdėti valdžia. Ar jie bus, ar nebus, čia jų reikalas, tokio didžiulio protesto neberengiam, virsim košę, šoksim ir dainuosim. <...> Kiek atvyks nežinome, tai bus draugų ir bendraminčių susibūrimas, didelio protesto nedarome“, – naujienų portalui Lrytas dar prieš renginį sakė R.Šimaitis.
Tačiau mitingo dalyvių reikalavimai nesikeičia – NT mokestis neturi būti taikomas jokiam būstui.
„Bausti žmones už tai, kad jie turi, kur gyventi yra absoliučiai nelogiška, juolab, kad jie tą būstą įsigyjo už pinigus, nuo kurių jau susimokėjo mokesčius, paskolas ir taip toliau. Bausti žmones už tai, kad jie turi yra nelogiška. Remiantis tokia filosofija reikia apmokestinti santaupas, akcijas“, – sakė R.Šimaitis.
Renka parašus
Primename, jog Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) praėjusį trečiadienį leido R.Šimaičio iniciatyvinės grupės NT mokesčio projektui pradėti rinkti piliečių parašus.
Anot R. Šimaičio, nuo to laiko projektas sulaukė 8 tūkst. elektroninių parašų, popieriniai parašai – nerenkami.
Iniciatyvinė grupė per du mėnesius, iki rugpjūčio 4 dienos, turi surinkti 50 tūkstančių rinkimų teisę turinčių ir šią iniciatyvą palaikančių Lietuvos piliečių parašų.
Projekto rengėjas R. Šimaitis siūlo netaikyti NT mokesčio gyvenamiesiems, sodų paskirties statiniams ir jų priklausiniams.
Papildomam turtui apmokestinimo grindis siūloma pakelti iki 200 tūkst. eurų nuo įstatyme dabar numatytų 150 tūkst. eurų vertės, kuri taikoma asmenų, auginančių tris ir daugiau vaikų ar įvaikių iki 18 metų (ir asmenims, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis) nuosavybės teise priklausančiam NT.
Taip pat siūloma, kad žemės ūkio pastatams, kurie nebenaudojami numatytai veiklai, būtų nustatytas 7 metų pereinamasis laikotarpis nuo veikos nutraukimo, kai jis nebūtų apmokestinamas, mat toks turtas nėra likvidus.
Anot iniciatorių, projekto priėmimas Seime leistų 36 tūkst. fizinių asmenų sutaupyti maždaug 444–555 eurus per metus, o gyvenamojo būsto savininkų dalį per 10 metų padidinti iki 90 proc., 2–3 proc. didinti vartojimą statybų sektoriuje.
„Tikimės, kad nei gyvenamieji, nei sodai nebus apmokestinti, esame pateikę įstatymo pataisą, renkame parašus ir labai tikimės, kad tie 50 tūkst. susirinks“, – naujienų portalui Lrytas komentavo R.Šimaitis.
Pirmojo būsto neapmokestins
Lrytas primena, kad po pateikimo Seimas pritarė, jog pagrindinį asmens būstą galima būtų apmokestinti mažiausiai nuo 10 tūkst. eurų „grindų“, šią vertę viršijanti suma – tarifais intervale nuo 0,1 proc. iki 1 proc.
Finansų ministerija taip pat siūlė, kad antram, trečiam ir visiems likusiems gyventojų nekomerciniams NT objektams būtų taikomos „grindys“, siekiančios 50 tūkst. eurų vienam asmeniui.
Tiesa, praėjusį trečiadienį premjeras po koalicinės tarybos posėdžio paskelbė, kad Seime nebebus svarstomas esamo formato Vyriausybės pateiktas NT mokestis – atsitraukiama nuo siūlymo apmokestinti pirmąjį būstą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.