10 priežasčių, kodėl būtina perdirbti energiją taupančias lempas

Dienos šviesos ir energiją taupančios lempos priskiriamos prie pavojingų atliekų, todėl labai svarbu pabaigus naudoti teisingai jas sutvarkyti. Senų lempų jokiu būdu negalima mesti į buitinių atliekų ar rūšiavimo konteinerius, nes jose yra gyvsidabrio – tai nuodingas metalas, kuris užteršia aplinką.

Įsukant naują lemputę, negalima pamiršti ir senosios.<br>V. Balkūno asociatyvi nuotrauka
Įsukant naują lemputę, negalima pamiršti ir senosios.<br>V. Balkūno asociatyvi nuotrauka
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Nov 16, 2012, 9:29 AM, atnaujinta Mar 15, 2018, 9:43 AM

Nesudaužytas nebenaudojamas lempas privaloma atvežti į pavojingų atliekų priėmimo punktus, jas taip pat galima priduoti stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse.

Štai 10 priežasčių, kodėl dienos šviesos ir energiją taupančias lempas būtina priduoti perdirbimui:

1. Liuminescencinės ir elektros energiją taupančios lempos savo sudėtyje turi gyvsidabrio – labai kenksmingos medžiagos. Tam, kad gyvsidabrio garai nepatektų į atmosferą, nenaudojamas lempas privaloma atiduoti teisingam perdirbimui.

2. Vienoje dienos šviesos ar elektros energiją taupančioje lempoje vidutiniškai yra 2-5 mg gyvsidabrio, kuris gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

3. Per metus į Lietuvą importuojama 549 tonų lempų, jose iš viso yra maždaug 19 kg gyvsidabrio! Jei nepriduosite nebenaudojamų lempų, beveik 20 kilogramų gyvsidabrio kasmet pateks į aplinką ir nuodys mūsų gyvenimą.

4. Išmetant liuminescencines ir energiją taupančias lempas į buitinių atliekų konteinerį pažeidžiamas Atliekų tvarkymo įstatymas.

5. Lempų atidavimas aplinkai draugišku būdu yra paprastas, kiekvienam prieinamas ir nemokamas.

6. Lempų atidavimas tam skirtuose surinkimo punktuose nereikalauja jokių išlaidų, be to, taip prisidedama prie naujų darbo vietų kūrimo atliekų surinkimo, gabenimo ir perdirbimo srityse.

7. Išmetant lempas į buitinių atliekų konteinerį, yra švaistomi ištekliai - metalas, stiklas, kurie galėtų būti panaudoti naujoms kitoms lemputėms ar namų ūkyje reikalingiems daiktams gaminti.

8. Perdirbant lempas gaunami gyvsidabrio garai surenkami atskirai. Jie saugomi ir gabenami laikantis griežtų aplinkosaugos reikalavimų.

9. Turime prisiimti atsakomybę už visus savo veiksmus: nuo taupiosios elektros lemputės pasirinkimo perkant iki teisingo jos atsikratymo perdegus.

10. Legendinė primatų tyrėja Jane Goodall viename iš savo interviu pasakė: „Šios planetos nepaveldėjome iš savo tėvų – ją pasiskolinome iš savo vaikų“.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.