Kinijos būsto kainos smunka – tai paveiks viso pasaulio rinką

2016 m. sausio 6 d. 14:04
Šiandien pasaulis stebi kaip bliūkšta Kinijos nekilnojamojo turto burbulas. Ir ši situacija NT ekspertams primena 1989-uosius, kai Japonijos nekilnojamojo turto kainos buvo išaugusios iki ekonomiškai nepagrįsto lygio.
Daugiau nuotraukų (2)
Japonai tuo metu tarsi išprotėję pirko būstus – Kalifornijoje, Rokfelerio centre Niujorke,  Londone. Be saiko varžydamiesi jie taip išpūtė nekilnojamojo turto kainas, kad praėjus kuriam laikui, patiems teko parduoti įsigytas valdas su didžiuliais nuostoliais.
Tačiau kinų nekilnojamojo turto rinkos padėtis šiandien dar blogesnė –  jie varžosi dėl daugybės būstų anglakalbėse šalyse, ypač uostamiesčiuose, perka viską taip, tarsi jų neribotų finansai. Kinai renkasi tokius miestus kaip Sidnėjus, Melburnas, Brisbanas, Oklendas, Singapūras, San Franciskas, Los Andželas, Vankuveris, Torontas, Niujorkas, Londonas.
Kinai įsitikinę, jog šių miestų nekilnojamojo turto kainos niekuomet nenukris, tačiau tokiais faktais tikrai nederėtų tikėti. Pavyzdžiui, kai kurie didžiausieji nekilnojamojo turto burbulai  pūtėsi  būtent šiuose pasaulio miestuose. Žinoma, nuo jų neatsilieka ir Kinija, Šanjachuje, Pekine ir Šenzene nekilnojamojo turto kainos nuo 2000-ųjų pakilo net 700 procentų.
Spėkite, kas nutiks, kai nekilnojamojo turto burbulas Kinijoje pagaliau subliukš?
Tuomet kinai liausis pirkę  būstą visame pasaulyje. O būtent šie pirkėjai yra vieni tų, kurie ir kurstė be saiko didėjančias nekilnojamojo turto kainas visame pasaulyje.
Būsto kainos Kinijoje kasmet po truputį mažėja, todėl šalies akcijų kainos padidėjo net 160 procentų vos per vienerius metus. Kai vietiniai investuotojai suprato, jog nebegalės taip lengvai užsidirbti iš nekilnojamojo turto, jie nusprendė išbandyti akcijų biržą. Tačiau po begalybės neapdairiai suverstų pinigų Šanchajaus akcijų biržos indekso vertė nusmuko net 42 procentais vos per pustrečio mėnesio.
Spėliojate, kaip į tai reagavo Kinijos valdžia? Taip pat kaip ir visos realybę neigiančios valdžios – įsigijo kinų kompanijų akcijas su milijardais dolerių. Tą patį padarė ir Jungtinių Amerikos Valstijų valdžia 1929- aisiais, o kinai tai pakartojo po beveik devyniasdešimties metų.
Stebint dabartinę situaciją, galima drąsiai teigti, jog Kinija ritasi žemyn, o kartu ji susprogdins ir pasaulinį nekilnojamojo turto burbulą. Panašu, jog pasekmes pradėsime jausti jau po mėnesio.
Todėl dabar rekomenduotina laikytis atokiau nuo nekilnojamojo turto ar akcijų biržų investicijų, geriau skirti savo pinigus iždo obligacijoms ir trigubo A kreditų reitingą turinčioms įmonėms, teigiama, jog didžiausią dėmesį skirti joms reikėtų pirmojoje 2016 metų pusėje.
Parengta pagal portalo „Economy and Markets“ vykdančiojo redaktoriaus Harry S. Dento Jr. straipsnį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.