Naminukei vadinti pasiūlė savo variantus. Žmonių išmonei nėra ribų

Kalbininkams ir visuomenininkams pasiūlius atsisakyti nelegalų alkoholį romantizuojančių terminų „naminukė“, „samanė“ ir „naminė degtinė“, žmonės buvo pakviesti siūlyti savo pavadinimus, kurie tinkamiausiai apibūdintų šešėlinėje rinkoje gaminamus alkoholinius gėrimus.

Dauguma visuomenės pasiūlytų žodžių turi negatyvų atspalvį arba ironijos prieskonį. Tarp siūlomų pavadinimų – lavonprakaitis, mirtvandenis ir raugė.<br>„123rf.com“ nuotr.
Dauguma visuomenės pasiūlytų žodžių turi negatyvų atspalvį arba ironijos prieskonį. Tarp siūlomų pavadinimų – lavonprakaitis, mirtvandenis ir raugė.<br>„123rf.com“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2016-12-28 17:02, atnaujinta 2018-02-09 20:25

Anot kalbininko Antano Smetonos, dauguma visuomenės pasiūlytų žodžių turi negatyvų atspalvį arba ironijos prieskonį.

Tarp siūlomų pavadinimų – lavonprakaitis, mirtvandenis ir raugė.

Dalis pavadinimų – šmaikštūs

Kalbininkas ir Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas A.Smetona tikina, kad kai kurie žmonių pasiūlyti terminai nelegaliam alkoholiui apibūdinti išsiskiria savo šmaikštumu, tačiau rodo, kad piliečiai supranta šio gėrimo keliamas grėsmes sveikatai.

„Pavyzdžiui, viešojoje erdvėje atsirado siūlymas samagoną vadinti lavonprakaičiu, pūvandeniu, mirtvandeniu ar neplautabidone. Gražūs sudurtiniai lietuviški žodžiai, akivaizdžiai turintys negatyvią prasmę ir atspindintys su nelegaliu alkoholiu siejamas problemas. Išgirdome ir tokių terminų: gargalis, raugė, kaukolinis, nelegalkoholis. Panašu, kad lietuviams išradingumo šioje srityje netrūksta“, – sako A.Smetona.

Siekia mažinti pakantumą

Su nelegalia prekyba kovojančios visuomeninės iniciatyvos „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys teigia, kad visuomenėje organizuotų nusikalstamų grupuočių gaminamas alkoholis vertinamas per daug palankiai. Net kai kurie žodžiai, kuriais šis gaminys įvardijamas, yra mažybiniai ar malonybiniai. Dėl šios priežasties buvo nuspręsta pasiūlyti terminus, kurie mažintų gyventojų pakantumą šiai šešėlinei veiklai.

„Kartu su kalbininku A. Smetona pasiūlėme šnekamojoje kalboje vartoti terminą samagonas. Tai neigiamas, su sovietų okupacijos laikotarpiu siejamas žodis. Administracinėje ir bendrinėje kalboje skatiname vartoti terminą nelegalus alkoholio distiliatas. Abu šie pavadinimai yra tikslūs ir toli gražu nekvepia nelegalaus alkoholio romantizavimu“, – sako K.Kupšys.

Klientų nesirenka

K.Kupšys pabrėžia, kad nelegalaus alkoholio prekeiviai savo „produktą“ parduoda bet kam: nesvarbu, ar tai nepilnametis jaunuolis, ar alkoholio jau padauginęs pilietis.

„Parduotuvėse tokie žmonės alkoholinių gėrimų įsigyti negalėtų – tam galioja draudimai. Deja, nusikaltėlių pardavinėjamas nelegalus alkoholio distiliatas pasiekiamas bet kam ir bet kada. Šešėlinėje rinkoje niekas neklausia, ar tu jau pilnametis“, – teigia K.Kupšys.

Žmonės vis dar kviečiami diskutuoti, koks terminas labiausiai tiktų apibūdinti nelegalų alkoholį, ir raginami savo pasiūlymus teikti elektroniniu paštu siulyk@beseselio.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.