Ūkiuose mažesnis antibiotikų naudojimas – misija įmanoma

Visuomenėje vis dažniau kalbant apie antibiotikų vartojimo mažinimą gyvulininkystės ūkiuose, ūkininkams kyla klausimas – kuo juos pakeisti?

Trijuose ūkiuose buvo įrodyta, kad antibiotikų galima naudoti mažiau.<br>Shutterstock nuotr,
Trijuose ūkiuose buvo įrodyta, kad antibiotikų galima naudoti mažiau.<br>Shutterstock nuotr,
Projekte dalyvavę ūkininkai naujoves sėkmingai taiko savo ūkiuose, o gautais rezultatais dalijasi su aplinkiniais ūkininkais.<br>Asmeninio archyvo nuotr.
Projekte dalyvavę ūkininkai naujoves sėkmingai taiko savo ūkiuose, o gautais rezultatais dalijasi su aplinkiniais ūkininkais.<br>Asmeninio archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Mar 31, 2017, 7:30 AM, atnaujinta Apr 6, 2017, 8:31 PM

Gavę finansinę paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą (KPP), VšĮ Marijampolės kolegijos dėstytojai padėjo ūkininkams atsakyti į šį klausimą: suorganizavo dvylika skirtingų mokymų ir lauko dienų, trijuose ūkiuose atliko bandymus, kurių metu ūkininkai galėjo įsitikinti praktine mokymų nauda.

Pasak kolegijos atstovų, gautas žinias ūkininkai sėkmingai taiko savo ūkiuose, o kolegija jau pateikė paraišką ir dėl antro parodomųjų bandymų projekto įgyvendinimo.

Poreikį pajuto iš pačių ūkininkų

Marijampolės kolegija turi gilias žemės ūkio specialistų ruošimo tradicijas, kurias tęsia nuo dar prieš šimtmetį Kvietiškio dvare įkurtos žemės ūkio mokyklos. Nuo 2001 m. šioje kolegijoje ruošiami būsimieji ūkininkai, dėstytojai aktyviai konsultuoja ūkininkus, o prie kolektyvo prisijungus dr. Andrejui Jerešiūnui, nuspręsta veiklą išplėsti.

Užsiimdamas moksline veikla ir tuo pačiu konsultuodamas ūkininkus, dr. A. Jerešiūnas suprato, kad nuo 2005 m. pradėjus riboti antibiotikų, kaip augimo stimuliatoriaus gyvūnų mityboje, vartojimą, ūkininkai buvo palikti be informacijos kaip ir kuo galima juos pakeisti. Taip gimė idėja pademonstruoti ūkininkams inovatyvias technologijas.

Pagal KPP priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ Marijampolės kolegija gavo beveik 250 tūkst. Lt (beveik 74,5 tūkst. Eur). Už šias lėšas 3 parodomuosiuose ūkiuose vyko bandymai – šeriant kiaules, antibiotikai buvo pakeisti tam tikrais subalansuotais pašarų priedų deriniais. Rezultatas – šių bandymų metu antibiotikų vartojimas buvo sumažintas net 80 proc. Projekte dalyvavo ir naudingų žinių pasisėmė daugiau kaip 300 ūkininkų iš įvairiausių Lietuvos kampelių.

Pasak Marijampolės kolegijos projektinės veiklos skyriaus vedėjos Irenos Matulaitienės, geri projekto rezultatai skatina siekti dar daugiau: „Sumažintas antibiotikų naudojimas ūkiuose leidžia natūraliau pasiekti penimos kiaulės svorį, užtikrinti gerą gyvūno sveikatos būklę, o tuo pačiu ir sutaupyti, neleidžiant pinigų nereikalingiems antibiotikams. Džiaugiamės, kad projekte dalyvavę ūkininkai naujoves sėkmingai taiko savo ūkiuose, o gautais rezultatais dalijasi su aplinkiniais ūkininkais.

Įgyvendindami projektą taip pat sužinojome, kokių dar žinių trūksta ūkininkams, tad nusprendėme imtis ir antro panašaus projekto – šį kartą ūkininkus supažindinsime su paprastais ir efektyviais metodais, skirtais nustatyti grūduose esančių mikotoksinų kiekiui, pristatysime priemones, skirtas gyvūninės kilmės maisto produktų kokybei gerinti. Tikime, kad tokia veikla ne tik suteikiame reikalingų žinių ūkininkams, bet ir prisidedame prie Lietuvos kaimo ir ūkininkų produkcijos konkurencingumo didinimo, tad ir užsidegimas nemažėja.“

Gerųjų pavyzdžių bus daugiau

Naujausias technologijas taikantis ūkininkas yra vienas svarbiausių Žemės ūkio ministerijos prioritetų: „Inovatyvius sprendimus, kurie kuriami atsižvelgiant į tvaraus, aplinkai nekenksmingo ūkininkavimo principus, savo veikloje taikantis ūkininkas dažniausiai gauna ir efektyvesnį rezultatą.

Taip valdomas ūkis ne tik užsitikrina savo gerovę, bet ir prisideda prie visos šalies ekonomikos kėlimo, – sako žemės ūkio viceministras Rolandas Taraškevičius. – Tai yra mūsų ateitis, todėl stengiamės sukurti sąlygas mokytis ir tobulėti ne tik jaunimui, ką tik baigusiam mokyklą, bet ir suaugusiems, sukaupusiems tam tikrų žinių bagažą. Visa tai kartu kuria tik dar didesnę vertę.“

Pagal KPP priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ paraiškas gali teikti mokslo ir studijų institucijos bei profesinio mokymo įstaigos, taip pat kiti juridiniai asmenys, turintys licenciją vykdyti formalųjį profesinį mokymą.

Paramos intensyvumas – 100 proc. Didžiausia paramos suma vienam projektui – 150 tūkst. Eur su PVM.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 36 mėn.

Paraiškos šiais metais bus priimamos balandžio 3 d. – gegužės 31 d.

Daugiau informacijos apie šią priemonę galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.