Vaistų kontrolieriai pašukavo ir degalines – apstulbino antkainiai

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) praėjusiais metais pradėjo vykdyti planinius mažmeninės prekybos įmonių – prekybos centrų, parduotuvių, degalinių – prekiaujančių vaistais, patikrinimus.

Anot VVKT, darbuotojai nežinojo, ką daryti, jeigu pirkėjas turėtų nusiskundimų dėl vaistinių preparatų poveikio.<br> V.Ščiavinsko asociatyvi nuotr.
Anot VVKT, darbuotojai nežinojo, ką daryti, jeigu pirkėjas turėtų nusiskundimų dėl vaistinių preparatų poveikio.<br> V.Ščiavinsko asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 12, 2021, 12:16 PM, atnaujinta Feb 12, 2021, 12:17 PM

Šiuo metu leidimus tokiai veiklai turi apie 130 mažmeninės prekybos įmonių, kurios vaistais prekiauja 1436 vietose.

Mažmeninėse įmonėse prekiaujama nereceptiniais vaistais, kurie įrašyti į VVKT viršininko tvirtinamą Vaistinių preparatų, leidžiamų parduoti vaistinių preparatų mažmeninės prekybos įmonėse sąrašą. Šiuo metu į minėtą sąrašą įrašyti 47 vaistai. Sąrašas peržiūrimas kiekvieną ketvirtį, jei reikia, tikslinamas.

Inspekcijų metu buvo aiškinamasi, ar įmonės laikosi teisės aktuose numatytų reikalavimų bei tvarkos.

Mažmeninės prekybos įmonių patikrinimai 2020 metais buvo atliekami vadovaujantis rizikos vertinimo kriterijais, į patikrinimų planą įtraukiant įmones, turinčias daugiausiai veiklos vietų.

Atlikus 10 planinių patikrinimų skirtingose mažmeninės prekybos įmonėse, buvo konstatuota, jog tik vienoje iš jų nebuvo nustatyta jokių trūkumų.

Daugiausiai trūkumų – 5 įmonėse buvo nustatyta, kai įmonės nedalyvauja įgyvendinant farmakologinio budrumo sistemą, kitaip tariant, įmonių darbuotojai nėra supažindinti bei nežinojo, ką reikia daryti, jeigu pirkėjas turėtų nusiskundimų dėl vaistinių preparatų poveikio.

Taip pat buvo nustatyta pažeidimų vaistinių preparatų kainodaroje – net 4 atvejais įmonėse buvo viršyti mažmeniniai prekybiniai antkainiai ir 4 atvejais buvo viršyta maksimali mažmeninė kaina.

Trijose įmonėse vaistinių preparatų laikymo vietose nebuvo metrologiškai patvirtintų temperatūros matavimo įrenginių.

Nustatyta po atvejį, kai įmonėse buvo pateikiama informacija apie vaistinį preparatą kurio nėra sąraše, taip pat pateikiama informacija apie kainų sumažinimą, prekybos vietų konsultantai konsultavo pirkėjus, kurie nori įsigyti vaistinių preparatų tam tikriems simptomams palengvinti, įmonių darbuotojai nežinojo, ko reikėtų imtis, jeigu būtų organizuojamas vaistinio preparato atšaukimas iš rinkos.

Įmonėms buvo nurodyta pašalinti nustatytus trūkumus per tam tikrą terminą. Iki šios dienos gautos 7 įmonių trūkumų šalinimo ataskaitos, kitaip tariant, įmonės tinkamai pašalino trūkumus arba ėmėsi priemonių, kad tokie trūkumai nesikartotų ateityje. Dėl likusių dviejų – Tarnyba vis dar laukia trūkumų šalinimo ataskaitų.

Anot VVKT viršininko G. Andrulionio, mažmeninės prekybos įmonių patikrinimai yra nepaprastai svarbūs, nes daugėjant mažmeninių prekybos vietų, gyventojai gali įsigyti vis daugiau nereceptinių vaistinių preparatų.

Atitinkamai didėja poreikis užtikrinti, kad mažmeninė prekyba vaistais atitiktų teisės aktų nustatytus reikalavimus, o vartotojus pasiektų tik geros kokybės, saugūs ir veiksmingi vaistai.

Pasak G. Andrulionio, mažmeninės prekybos vietos ir toliau bus tikrinamos tokia pačia tvarka, kaip ir vaistinės – bus vykdomi tiek planiniai, tiek neplaniniai patikrinimai.

Tarnyba į mažmeninės prekybos įmones yra pasiruošusi siųsti ir slaptus pirkėjus, tačiau kontroliniai pirkimai bus inicijuojami tik tada, kai bus gautas skundas. Kontrolinis pirkimas galės būti atliekamas kaip neplaninio patikrinimo sudedamoji dalis.

Į tikslinius patikrinimus iš anksto apie tai nepranešę, Tarnybos inspektoriai vyksta gavę skundą, kitos institucijos pavedimą, taip pat siekdami įvertinti, ar buvo pašalinti ankstesnių patikrinimų metu nustatyti trūkumai.

Nuo 2019 metų, kai Lietuvoje buvo leista vykdyti mažmeninę vaistinių preparatų prekybą, iki dabar skundų dėl šios veiklos Tarnybai nėra pateikta.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.