Pandemijos metu galėjo išaugti sukčiavimas naudojantis fintech įmonėmis 

Pandemijos metu galėjo išaugti sukčiavimo, naudojant finansinių technologijų (fintech) įmones, mastas, teigia „Transparency international“ Lietuvos skyrius (TILS). Pasak TILS, atliktas tyrimas parodė, kad siekiant užkirsti kelią greitai ir neteisėtai pasipelnyti norinčioms fintech įmonėms, stebėsenos institucijoms trūksta žmogiškųjų, technologinių bei finansinių resursų.

Mažiau nei dešimtadalis viešai skelbia savo finansines ataskaitas, dalis įmonių net neturi savo tinklapio.<br>V.Skaraičio nuotr.
Mažiau nei dešimtadalis viešai skelbia savo finansines ataskaitas, dalis įmonių net neturi savo tinklapio.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 3, 2021, 8:24 AM

Anot tyrime dalyvavusių ekspertų, didžiausi fintech įmonių privalumai, tokie kaip greitis ir inovatyvumas, sąlygoja ir didžiausias su jų veikla susijusias pinigų plovimo rizikas. Daugiausiai rizikų turinčios įmonės – dirbančios su kriptovaliutomis, kur pavedimai kur kas rizikingesni dėl didesnės šių valiutų vertės.

TILS teigimu, apie finansinių technologijų įmones, veikiančias Lietuvoje, viešai prieinamos informacijos nėra daug. Pavyzdžiui, mažiau nei dešimtadalis viešai skelbia savo finansines ataskaitas, dalis įmonių net neturi savo tinklapio.

Organizacijos teigimu, taip pat trūksta vertinimų ir duomenų, kurie padėtų tinkamai nustatyti pinigų plovimo mastą bei rizikas. Pasigendama bendradarbiavimo tarp viešojo ir privataus sektoriaus bei pačių fintech įmonių.

Tyrime dalyvavę ekspertai abejoja, ar šiame sektoriuje veikiančios įmonės be pagalbos iš išorės galėtų tinkamai užtikrinti veiksmingą pinigų plovimo prevenciją.

„Pinigų plovimas ir stambioji korupcija žengia koja kojon. Žinant Lietuvos ambicijas finansinių technologijų srityje, pasitempti turėtų ir už pinigų plovimo prevenciją atsakingos institucijos, ir fintech bendrovės. Labai norėčiau, kad pinigų plovimo prevencija taptų aiškiu mūsų valdžios atstovų prioritetu,“ – sakė TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Atsižvelgiant į pagrindines ekspertų išskirtas rizikas, TILS siūlo atlikti išsamų finansinių technologijų sektoriaus rizikų, susijusių su pinigų plovimu, vertinimą, kuris padėtų tinkamai nusistatyti pinigų plovimo prevencijos prioritetus.

Taip pat siūloma atverti bei padaryti prieinamus duomenis, svarbius pinigų plovimo prevencijai užtikrinti, pavyzdžiui, sudaryti galutinių naudos gavėjų registrą bei politiškai pažeidžiamų asmenų sąrašą.

TILS rekomenduoja užtikrinti tikslingą ir nuolatinį dalijimąsi duomenimis tarp už pinigų plovimo prevenciją fintech sektoriuje atsakingų institucijų ir rinkos dalyvių, siekiant geriau suprasti pinigų plovimo mastą, susijusias rizikas ir geriau jas suvaldyti.

Pačioms sektoriaus įmonėms bei asociacijoms siūloma prisiimti daugiau atsakomybės pinigų plovimo prevencijos srityje, stiprinant savo darbuotojų ir narių žinias bei gebėjimus atpažinti su pinigų plovimu susijusias rizikas.

Patariama užtikrinti ir tinkamus su pinigų plovimu dirbančių institucijų pajėgumus, kurie leistų užtikrinti veiksmingą pinigų plovimo prevenciją fintech sektoriuje.

Studijos įžvalgos ir rekomendacijos parengtos išanalizavus pirminius ir antrinius šaltinius, atlikus giluminius pusiau struktūruotus interviu su stebėsenos ir priežiūros institucijų, ministerijų, fintech įmonių atstovais, taip pat su šioje srityje dirbančiais ekspertais, fintech įmonių užpildytais klausimynais, 10-ies įmonių skaidrumo vertinimu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.