Savivaldybė nepašykštėjo lėšų
Prieš trejus metus šio burlaivio būklė būklė buvo tiesiog apgailėtina, svarstyta, ką su ja daryti, – restauruoti, perduoti Lietuvos jūrų muziejui kaip istorinę relikviją, o gal pagal senąsis jūreiviškas tradicijas pagarbiai nuskandinti Baltijoje? Po ilgų diskusijų nuspręsta burlaivį prikelti naujam gyvenimui.
Nekilnojamojo turto vertinimo ekspertai nustatė, kad daugiau kaip prieš 40 metų Lenkijoje statytos, audrų apdaužytos, ne kartą lopytos ir remontuotos sportinės jachtos remontas kainuos apie 200 tūkst. eurų.
Norinčiųjų ją atnaujinti už tokią kainą įmonių neatsirado, tad teko skelbti naują viešųjų pirkimų konkursą – remontui planuojamos lėšos padidėjo iki 250 tūkst. eurų.
Vėliau paaiškėjo, kad ir tiek pinigų neužteks, – atsirado nenumatytų papildomų darbų. Tačiau Klaipėdos savivaldybė nepagailėjo lėšų net ir tada, kai projekto kaina šoktelėjo iki 321 tūkst. eurų.
Remontas virto renovacija
Remonto darbus atliko įmonė „Garant Boats & Yachts“: pakeistas laivo variklis, florai, falškilis, grindys, vairo mechanizmai ir denis su visomis rangauto dalimis, išskyrus stiebą. Sustiprinti bortai, visas korpusas, medinės detalės, primenančios jachtos praeitį, kruopščiai restauruotos.
„Viskas truko ilgiau, nei planuota, – daugiau nei dvejus metus. Patyrėme iššūkių dėl detalių tiekimo, darbo per pandemiją – planuotas kapitalinis burlaivio remontas virto renovacija“, – sakė „Garant Boats & Yachts“ vadovas Simas Šakalinis.
„Smagu, jog buvo pritarta idėjai, kad šis dar vienu uostamiesčio simboliu tapęs burlaivis turi raižyti jūras, o ne stovėti iškeltas ant kranto“, – kalbėjo jachtos "Lietuva" kapitonas Osvaldas Kudzevičius.
Šlovinga burlaivio praeitis
Atgimimo epochoje (1989 m.), vos tik padvelkė laisvės vėjai, trys jachtos („Lietuva“, „Dailė“ ir „Audra“) dalyvavo istoriniame jūrų žygyje – pirmąkart iškėlusios trispalves Sąjūdžio deglą per Atlantą sėkmingai nuplukdė iki Niujorko uosto.
Prie Laisvės statulos jachtas pasitiko ir sveikino šimtai JAV lietuvių, simbolinį žygį pastebėjo ir Baltieji rūmai, savo memorandumuose buriuotojus vadinę "Lietuvos laisvės jūrininkais".
Po kelerių metų „Lietuvos“ įgula pirmoji šalies buriavimo istorijoje apskriejo ir Žemės rutulį - įspūdinga, kupina pavojų kelionė per visus pasaulio vandenynus truko trylika mėnesių, nuplaukta daugiau kaip 30 tūkts. jūrmylių.
Per tą laiką burlaivis užsienio uostuose kelis kartus buvo iškeltas į krantą - reikėjo povandeninę dalį valyti nuo greitį stabdančių moliuskų, remontuoti falškilį, kitas jau gerokai padėvėtas dalis.
Vėliau jachtą "Lietuva" perėmusi naujoji buriuotojų ne kartą skynė pergalės Baltijos ir Šiaurės jūrose vykstančiose tarptautinėse didžiųjų burlaivių lenktynėse "The Tall Ships Races".
Toliau garsins miestą ir šalį
„Manau, kad savivaldybės sprendimas atgaivinti legendinį burlaivį buvo teisingas - juk tai gyvoji mūsų jūreivystės istorija. Išgelbėjome jį, kad įgarsintų Klaipėdos ir Lietuvos vardą pasaulyje“, – kalbėjo jachtos perdavimo sporto klubui iškilmėse dalyvavęs miesto meras Vytautas Grubliauskas.
„Ostmarinos“ atstovai patikino, jog „Lietuva“ ir toliau vykdys pagrindinę savo misiją - ugdys jaunuosius buriuotojus, dalyvaus tarptautinėse regatose. Atnaujinta jachta, pasak O.Kudzevičiaus nors dabar galima leistis į kelionę aplink pasaulį, ji tarnaus dar dešimt metų.
V.Grubliauskui buriuotojams įteikė miesto vėliavą, o šie - senosios jachtos klampę, ant kurios išgraviruotas žygio per Atlantą šūkis: „Lietuvos garbei, tautos vienybei“. Dar pridėti žodžiai „Ir Klaipėdos pasididžiavimui“.