G. Paluckas: mokesčiais MMA apdėjusi Lietuva elgiasi lyg necivilizuota valstybė

Seimui svarstant kitų metų valstybės biudžetą, opozicinės Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos nariai ragina kuo skubiau priimti ir jų įregistruotas Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisas.

G.Paluckas.<br>V.Skaraičio nuotr.
G.Paluckas.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 20, 2021, 12:48 PM

Pagal socialdemokratų siūlomą nepamokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymo formulę, mažas pajamas turintys žmonės nemokėtų gyventojų pajamų mokesčio.

„Paprastai kalbant, jei uždirbi minimalią algą (MMA), civilizuotose valstybėse pajamų mokesčio niekas iš tavęs nerenka. Tačiau Lietuvoje vis dar yra kitaip, ji vis dar elgiasi lyg necivilizuota valstybė. Pas mus NPD vis dar nesutampa su MMA, o Vyriausybės teikiamas siūlymas yra nepakankamas ir, beje, keistas. Mat tai, ką siūlome, kaip galimą išeitį svarstė ir pati Vyriausybė, tik neaišku, kodėl atsitraukė“, – sako Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas.

GPM įstatymo pataisomis, pasak teikėjų, siekiama gerinti mažiausias pajamas gaunančių žmonių padėtį.

„MMA Lietuvoje yra toks, kad neleidžia patenkinti net minimalių poreikių, ką jau kalbėti apie taupymą, o atsitikus nelaimei žmonės neturi kitos išeities, tik skolintis, ir taip patenka į ilgalaikio skurdo spąstus“, – teigia G.Paluckas.

Tuo metu buvusi finansų ministrė Rasa Budbergytė pažymi, kad socialdemokratų mokestinė iniciatyva aktuali ir vidutines pajamas gaunantiems žmonėms.

„Pakeitimas būtų palankus apie 1,5 vidutinio mėnesio atlyginimo uždirbantiems – visiems, kurių metinės pajamos neatskaičius mokesčių yra iki 30 tūkst. eurų“, – nurodo Seimo narė.

Pasak socialdemokratų, NPD būtų prilyginamas einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną galiojančiam MMA dydžiui. Projektu koreguojama NPD dydžio nykimo formulė, naudojant koeficientą 0,29.

Socialdemokratų teigimu, tai būtų gera naujiena ir asmenims, kuriems nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis, arba senatvės pensijos amžiaus asmenims, kuriems nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, taip pat asmenims, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis.

Jiems taikomas mėnesio NPD būtų prilyginamas 1,5 minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžiui. O asmenims, kuriems nustatytas 30–55 proc. darbingumo lygis, arba senatvės pensijos amžiaus asmenims, kuriems nustatytas vidutinių ar nedidelių specialiųjų poreikių lygis, taip pat asmenims, kuriems nustatytas vidutinis ar lengvas neįgalumo lygis, taikomas mėnesio NPD būtų prilyginamas 1,25 MMA dydžio.

Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų nuo kitų metų pradžios.

Naujienų agentūra „Elta“ jau skelbė, kad augant infliacijai, šildymo, elektros ir dujų kainoms Seimo socialdemokratai Gintautas Paluckas, Rasa Budbergytė ir kiti įregistravo Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas, siūlančias prilyginti NPD minimalios mėnesio algos dydžiui.

Socialdemokratai yra pateikę Vyriausybei pasiūlymų rinkinį, kaip gerinti gyventojų finansinę padėtį siaučiant infliacijai ir kylant energijos kainoms. LSDP pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės vertinimu, „rekordinių kainų žiema ant nosies, o Vyriausybėje – chaosas“.

Seime socialdemokratų iniciatyva taip pat užregistruotas rezoliucijos projektas dėl neatidėliotinų veiksmų gyventojų finansinei padėčiai gerinti ir kainų didėjimo (infliacijos) padariniams švelninti – jį parėmė 33 Seimo nariai.

Dokumente pažymima, kad 2020 m. žemiau skurdo rizikos ribos (430 eurų) gyveno apie 585 tūkst. šalies gyventojų, o skurdo rizikos atžvilgiu Lietuvoje pažeidžiamiausi yra bedarbiai, vieniši asmenys, vieniši tėvai, auginantys vaikus, senatvės pensininkai, žmonės su negalia, daugiavaikės šeimos ir vaikai.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.