Tokio kovo dar nematėme: dėl karo Ukrainoje maisto kainos pasaulyje pasiekė rekordines aukštumas

Rusijos invazijai į Ukrainą sukėlus „sukrėtimų“ pagrindinių rūšių grūdų ir augalinių aliejų rinkose, maisto kainos pasaulyje kovą pasiekė rekordinį lygį, penktadienį pranešė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą kovą maisto kainos pasaulyje pasiekė didžiausią kada nors stebėtą lygį, pranešė FAO.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą kovą maisto kainos pasaulyje pasiekė didžiausią kada nors stebėtą lygį, pranešė FAO.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 8, 2022, 11:47 AM, atnaujinta Apr 8, 2022, 2:32 PM

Eksporto srautų sutrikimai, kuriuos lėmė vasario 24 dieną pradėta invazija ir Rusijai paskelbtos tarptautinės sankcijos, pakurstė nuogąstavimus dėl pasaulinės bado krizės, visų pirma Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje, kur jau pastebimas šalutinis karo Ukrainoje ir sankcijų Maskvai poveikis.

Rusijai ir Ukrainai, turinčioms didžiulių grūdų auginimo regionų, kurie yra vieni pagrindinių pasaulyje javų aruodų, tenka milžiniška kelių pagrindinių prekių, tokių kaip kviečiai, augalinis aliejus ir kukurūzai, pasaulinio eksporto dalis.

„Maisto prekių kainos pasaulyje kovą gerokai pakilo ir pasiekė rekordinį lygį, nes karas Juodosios jūros regione sukėlė sukrėtimų pagrindinių grūdų ir augalinių aliejų rinkose“, – rašoma FAO paskelbtame pranešime.

FAO skaičiuojamas maisto kainų indeksas, kuris jau vasarį buvo pasiekęs rekordą, kovą pašoko 12,6 proc., „pasiekęs naują aukščiausią lygį nuo 1990 metų“, kuomet buvo pradėta jį skaičiuoti, nurodė JT agentūra.

Indeksas, kuriuo vertinamas maisto prekių krepšelio tarptautinių kainų mėnesinis pokytis, kovą sudarė vidutiniškai 159,3 punkto.

Naujus rekordinius lygius pasiekė augalinių aliejų, grūdų ir mėsos kainų subindeksai, pranešė FAO ir pridūrė, kad cukraus ir pieno produktų kainos „taip pat gerokai pakilo“.

Nuogąstavimai dėl bado

Pasak FAO, per pastaruosius trejus metus Rusijai ir Ukrainai kartu teko maždaug 30 proc. pasaulinio kviečių eksporto ir 20 proc. kukurūzų eksporto.

Ukrainoje prasidėjo sėjos sezonas, tačiau šalyje toliau vyksta karas.

Kviečių kainos pakilo beveik 20 proc., nurodė FAO ir pridūrė, kad šių grūdų brangimą taip pat paskatino nerimas dėl pasėlių būklės Jungtinėse Valstijose.

FAO skaičiuojamas augalinių aliejų kainų subindeksas pašoko 23,2 proc. ir tai visų pirma lėmė gerokai pabrangęs saulėgrąžų aliejus – o Ukraina yra pirmaujanti pasaulyje šio produkto eksportuotoja.

Atsiradus nuogąstavimų dėl galimo deficito, Ispanijos prekybos centrai, pavyzdžiui, jau ėmė normuoti saulėgrąžų aliejaus pardavimą.

Jungtinės Valstijos apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną išprovokavus „šią pasaulinę maisto krizę“.

Prancūzija įspėjo, kad dėl karo didėja bado pasaulyje rizika.

Dėl konflikto taip pat smarkiai pakilo naftos ir dujų kainos, dėl kurių visame pasaulyje dar labiau įsibėgėjo infliacija ir imta nuogąstauti, kad ji galėtų sutrikdyti pasaulio ekonomikos augimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.