Vilnius baigia šildymo sezoną – skelbia, kuri diena bus paskutinė Ruošiasi prisijungti ir Kaunas, Klaipėda – delsia

Vilniaus miesto savivaldybė baigia visuotinį šildymo sezoną. Savivaldybės sprendimu, sklendės bus užsuktos balandžio 25 d., tačiau gyventojai, norintys šildytis ilgiau, galės tai padaryti daugumos bendraturčių sutarimu.

Kompensacijų gavėjų skaičius Vilniuje per metus išaugo 2,3 karto, o kompensacijų suma – net 5 kartus.<br>V.Skaraičio nuotr.
Kompensacijų gavėjų skaičius Vilniuje per metus išaugo 2,3 karto, o kompensacijų suma – net 5 kartus.<br>V.Skaraičio nuotr.
Kompensacijų gavėjų skaičius Vilniuje per metus išaugo 2,3 karto, o kompensacijų suma – net 5 kartus.<br> E.Lasio nuotr.
Kompensacijų gavėjų skaičius Vilniuje per metus išaugo 2,3 karto, o kompensacijų suma – net 5 kartus.<br> E.Lasio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Apr 22, 2022, 8:36 AM, atnaujinta Apr 22, 2022, 10:01 AM

Tą pačią dieną šildymo sezoną baigti ruošiasi ir Kaunas.

„Vilniuje daugiabučių namų būklė, o kartu ir jų energinis efektyvumas, labai smarkiai skiriasi. Sunku pritaikyti šildymo sezono pradžios ir pabaigos terminus prie visų poreikių, nes geros techninės būklės pastatuose visad yra šilčiau, kai tuo tarpu senos statybos, nerenovuotose daugiabučiuose, temperatūra gali būti žemesnė dėl namo atitvarų – sienų, stogo, langų – netinkamos būklės. Dėl to raginame gyventojus naudotis galimybe pagal savo poreikius nusistatyti šildymo sezono pradžią ir pabaigą“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Jei daugiau nei pusė (50 proc. + 1) daugiabučio namo bendraturčių sutinka su sprendimu paankstinti ar pavėlinti šildymo nutraukimą, bendrijos, namo pirmininkas arba daugiabučio administratorius apie priimtą sprendimą teturi informuoti AB Vilniaus šilumos tinklus ar kitą šilumos tiekėją. Po priimto sprendimo šildymą daugiabutyje įjungia ar išjungia namo šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojas. Svarbu, kad toks sprendimas nepažeistų nustatytų higienos normų.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigose šildymas taip pat bus nutrauktas nuo balandžio 25 d. Vilniaus mokyklose šildymas nebetiekiamas nuo moksleivių atostogų pradžios – balandžio 15 d. Asmens sveikatos priežiūros įstaigose šildymo sezonas bus nutrauktas įstaigų vadovų nuožiūra pagal poreikį.

Sezonas buvo šiltesnis

AB Vilniaus šilumos tinklų duomenimis, šis sezonas buvo ženkliai šiltesnis nei 2020-2021 m. Šio sezono vidutinė lauko oro temperatūra siekė 1,4 laipsnio, o šalčiausios paros temperatūros vidurkis buvo -12,5 laipsnio. Tuo tarpu pernai šalčiausią parą spaudė -18,5 šaltis.

Šiltesnis pavasaris taip pat leido gerokai anksčiau užbaigti šildymo sezoną. Pernai dėl žemos lauko oro temperatūros, jis tęsėsi rekordiškai ilgai – iki gegužės 5 d. Šiemet šilumos tiekimas stabdomas dviem savaitėmis anksčiau.

Veikė pagalbos mechanizmai

Rusijos tiekėjams sumažinus į Europą tiekiamų dujų pasiūlą ir pradėjus karą Ukrainoje, dujų rinka į tai sureagavo rekordiniais dujų kainų šuoliais. Palyginimui – 2020-2021 m. gamtinių dujų įsigijimo vidutinė svertinė kaina siekė 17,14 euro/MWh, o šį sezoną ji išaugo daugiau nei 5 kartus – iki 90,7 euro/MWh. Be to, padvigubėjo ir biokuro kaina – jei pernai vidutinė svertinė kaina buvo 10,41 euro/MWh, tai šiemet AB Vilniaus šilumos tinklai biokurą turėjo įsigyti už 21,07 euro/MWh.

Dėl energijos resursų krizės šilumos energijos gamybos kaštai smarkiai išaugo, o tai lėmė ir aukštesnes šilumos kainas klientams. Vidutinė šilumos kaina Vilniuje siekė 9,41 ct/kWh su pridėtinės vertės mokesčiu (PVM). Tačiau, siekiant amortizuoti staigiai šokusias kainas, Vyriausybė priėmė sprendimą nuo sausio 1 d. taikyti PVM kompensaciją, tai yra – atsisakyti pridėtinės vertės mokesčio šildymui ir karštam vandeniui gyvenamosiose patalpose. Vidutinė šilumos kaina be PVM siekė 8,63 ct/kWh.

Taip pat nuo sausio 1 d. įsigaliojo kompensavimo už būsto šildymą sąlygų pakeitimai, leidę išplėsti kompensacijų gavėjų ratą ir kompensacijų dydį. Nuo šildymo sezono pradžios iki Velykų laikotarpio Vilniaus miesto savivaldybė išmokėjo daugiau nei 6,7 mln. eurų 37,6 tūkst. kompensacijų gavėjų sostinėje. Kai per visą 2020-2021 m. šildymo sezoną kompensacijas gavo 16,1 tūkst. asmenų ir bendra išmokėta suma tesiekė 1,3 mln. eurų. Kompensacijų gavėjų skaičius Vilniuje išaugo 2,3 karto, o kompensacijų suma – net 5 kartus.

Vilniaus miesto savivaldybė ir AB Vilniaus šilumos tinklai gyventojams siūlė pasinaudoti dar viena galimybe – mokėjimų atidėjimu pasirinktam laikotarpiui iki 18 mėnesių. Mokėjimus atidėti nusprendė 165 klientai, o bendra atidėjimų suma siekė 18 tūkst. eurų. Dažniausiai gyventojai rinkosi 6 mėn. atidėjimo laikotarpį, tai yra, rinkosi išdėstyti mokėjimus per šiltąjį metų laiką iki kito šildymo sezono.

Gyventojai ir verslas, kurie patiria sunkumų apmokant sąskaitas už šilumą, kviečiami kreiptis į AB Vilniaus šilumos tinklai Klientų aptarnavimo centrą, esantį Spaudos g. 6-1, Vilnius. Įvertinus individualią situaciją, bus pasiūlyti galimi sprendimai.

Kaip BNS sakė Kauno savivaldybės Būsto modernizavimo, administravimo ir energetikos skyriaus vedėjas Raimundas Endrikis, oficialiai šildymo sezonas taip pat baigsis balandžio 25 dieną, pirmadienį. Tačiau kaip dėl ankstesnio šilumos nutraukimo, taip ir dėl šildymo pratęsimo gyventojai gali apsispręsti patys.

Klaipėdos miesto savivaldybė BNS informavo, jog dėl prognozuojamo atšalimo dar neplanuoja pabaigti šildymo sezono, bet orų prognozės yra nuolatos stebimos. Savivaldybė pranešė, kad dėl konkrečios šildymo sezono pabaigos datos bus sprendžiama kitos savaitės pradžioje.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.