Ragina lietuvių verslo ryšius su Rusija vertinti dviem aspektais – pagal turinį ir pasekmes

Lietuvos piliečių verslo ryšius su Rusija reikėtų vertinti pagal jų turinį ir pasekmes, sako prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Kęstutis Budrys.

Lietuvos piliečių verslo ryšius su Rusija reikėtų vertinti pagal jų turinį ir pasekmes, sako K.Budrys.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Lietuvos piliečių verslo ryšius su Rusija reikėtų vertinti pagal jų turinį ir pasekmes, sako K.Budrys.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
K.Budrys.<br>T.Bauro nuotr.
K.Budrys.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2022-08-04 09:13, atnaujinta 2022-08-04 09:16

„Reikėtų žiūrėti į tų ryšių turinį, apie ką jie yra, kas yra vykdoma, kokio pobūdžio – ar prekyba, ar importas, ar eksportas, ar investicijos tiek Rusijos verslo Lietuvoje, tiek Lietuvos verslo Rusijoje – ir tada vertinti, kokias pasekmes tai mums sukuria“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė K. Budrys.

„Dėl to neturėtume iškart skubėti viskam užklijuoti vienos etiketės ir sakyti, kad viskas savaime yra blogai, ar viskas yra grėsmė, ar viskas yra leidžiama ir bet kaip gali veikti“, – teigė prezidento patarėjas.

Pasak jo, Lietuvos strateginiai sektoriai nuo Rusijos įtakos buvo apsaugoti dar prieš karą Ukrainoje.

„Viskas, kas susiję su mūsų strateginiais, pagrindiniais sektoriais, nuo kurių priklauso valstybės funkcionavimo kokybė ir išvis, ar valstybė, kaip tokia, veikia, tai mes esame juos apsaugoję pakankamai rimtai dar iki karo“, – teigė K. Budrys.

„Kitos sritys – reikia vertinti priklausomai nuo to, kas yra daroma. Ar tai vis dėlto yra vien tik prekyba, ar tai jautrūs sektoriai pačioje Rusijoje ir panašiai“, – kalbėjo prezidento patarėjas.

Seimo Ateities komiteto vadovas liberalas Raimundas Lopata siūlo įstatymiškai uždrausti visus verslo ryšius su valstybėmis, kurias Lietuva yra pripažinusi teroristinėmis.

R. Lopata siūlo nustatyti, kad Seimui bet kokią valstybę pripažinus teroristine ar remiančia terorizmą, su ja ar joje įsteigtu ar kitaip veikiančiu verslu nebūtų galimi jokie verslo santykiai.

Šių metų vasarį Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuvos Seimas vienbalsiai konstatavo, kad Rusija yra „terorizmą remianti ir vykdanti valstybė“.

Pasak K. Budrio, šiuo atveju reikalinga diskusija apie tai, kokias teisines pasekmes sukuria valstybės pripažinimas teroristine ir, ar tai nėra tik politinis įvardijimas.

„Mes to turinio nacionalinio dar nesame sukūrę. Įvardijame, kad valstybė yra remianti terorizmą, priskiriame tokiai kategorijai – kokios teisinės pasekmės iš to iš karto atsiranda? Tai Lietuvoje mes to automatizmo dar neturime, todėl tikrai turime diskutuoti, ar tai reiškia daugiau nei tik politinį įvardijimą“, – teigė prezidento patarėjas.

Prezidento patarėjas aiškina, kad pavyzdžiui kitose šalyse, tokiose kaip Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), valstybės paskelbimas remiančia terorizmą reiškia automatišką bendradarbiavimo nutraukimą ne tik verslo, bet ir kitose srityse.

„JAV yra diskusija, ar Rusija neturėtų būti priskiriama prie valstybių, kurios remia terorizmą, tai atsidurti šalia Irano, Sirijos, Šiaurės Korėjos, Kubos, tai automatu reiškia pasekmes. Sankcijos automatiškai yra įvedamos krūvai sektorių, yra antrinės sankcijos, tai reiškia, kad verslo įmonės iš viso jokių ryšių negali palaikyti, piliečiai negali vykti į tą valstybę, iš tos valstybės atvykti ir kitose srityse bendradarbiavimas nutraukiamas, tai nėra vien tik apie verslą.

Jeigu jau mes kalbame, kad iš viso turime užkardyti tokios valstybės veiklą, tai turime turėti plačią diskusiją dėl kitų sričių ir verslo čia tikrai neišskirčiau“, – sakė K. Budrys.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.