Daugiabučių gyventojai sunerimo: jei visi pasirašė skirtingas sutartis, kas tieks elektrą laiptinėms, rūsiams ir liftams?

Nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimas daugeliui Kauno gyventojų tapo rimtu galvosūkiu, tačiau net jį išsprendus vis dar liko neatsakytų klausimų: kas tieks elektrą daugiabučių bendrojo naudojimo patalpoms – laiptinėms, rūsiui bei liftui?

Namų bendrijos patenka į III programos etapą, todėl elektros tiekėją turės pasirinkti iki gruodžio 18 dienos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Namų bendrijos patenka į III programos etapą, todėl elektros tiekėją turės pasirinkti iki gruodžio 18 dienos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Namų bendrijos patenka į III programos etapą, todėl elektros tiekėją turės pasirinkti iki gruodžio 18 dienos.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Namų bendrijos patenka į III programos etapą, todėl elektros tiekėją turės pasirinkti iki gruodžio 18 dienos.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Namų bendrijos patenka į III programos etapą, todėl elektros tiekėją turės pasirinkti iki gruodžio 18 dienos.<br>A.Srėbalienės nuotr.
Namų bendrijos patenka į III programos etapą, todėl elektros tiekėją turės pasirinkti iki gruodžio 18 dienos.<br>A.Srėbalienės nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Aug 8, 2022, 9:59 PM, atnaujinta Aug 9, 2022, 9:31 AM

Kalniečių gyventojas Tadas Šileika nepriklausomą elektros tiekėją savo butui pasirinko praėjusių metų pabaigoje. Tą patį padarė kauniečio kaimynai.

„Kas tieks elektrą bendrojo naudojimo patalpoms – juk gyventojai savo būstams pasirinko skirtingus tiekėjus?“ – klausė T.Šileika.

Turi pakankamai laiko

Kauniečio name gyventojų bendrija nesuburta, o namo administravimu užsiimanti bendrovė šiuo klausimu nepateikė jokios informacijos.

„Tikrai nenorėčiau už bendrojo naudojimo patalpose naudojamą elektrą mokėti garantinio tiekimo tarifais, kurie yra maždaug trečdaliu didesni“, – pareiškė T.Šileika. Jis taip pat suabejojo, ar galios senoji atsiskaitymo tvarka už bendrojo naudojimo patalpose sunaudotą elektrą.

„Gyventojams nereikia nieko papildomai daryti dėl bendros elektros energijos, galioja senieji mokėjimo kodai“, – kalbėjo bendrovės „Civinity namai Kaunas“ Pastatų administravimo skyriaus vadovas Arūnas Armanavičius.

Pasak jo, nepriklausomą tiekėją pastatui pasirinks pačios daugiabučių bendrijos arba pastatą prižiūrinčios įmonės.

Visos bendrijos pateks į III programos etapą, kuris baigsis šių metų gruodžio 18 dieną.

A.Armanavičiaus žiniomis, elektros energijos tiekėjo bendrojo naudojimo patalpoms Kaune nepasirinko nė vienas bendrovės prižiūrimas daugiabutis.

Nepasirinkusieji pralaimės

Bendrovės „Ignitis“ Ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė paaiškino, kad nepriklausomo elektros energijos tiekimo buitiniai klientai už elektros energiją bendroms reikmėms atsiskaityti gali įprastai, kaip tai darė iki šiol.

Atsiskaitantys savitarnoje mokėtiną sumą matys visuomeninio tiekimo sutarties skiltyje (sutartis su senuoju kliento kodu).

Jei klientas atsiskaito interneto banke, mokestį už bendrąsias namo reikmes galės sumokėti ta pačia įmokų forma, pagal kurią mokėdavo ir anksčiau.

„Jeigu atsiskaitoma įmokų surinkimo vietose, pakaks pateikti senąjį kliento kodą, o mokėtiną sumą klientams pasakys įmokas surenkantis darbuotojas“, – sakė L.Beganskienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad už buto elektros nepriklausomą tiekimą vartotojai moka naudodamiesi nauju kliento kodu, o už bendrąsias reikmes – senuoju kodu.

L.Beganskienė pridūrė, kad teisės aktai šiuo metu numato, kad daugiabučių bendrijoms už bendrųjų reikmių elektros energijos persiuntimo paslaugas ir visuomeninio tiekimo paslaugas yra galimybė naudoti buitiniams vartotojams numatytus tarifų planus ir kainas.

Tuo tarpu nepriklausomo tiekimo dalies kainodara nėra reguliuojama ir gali būti tokia, kaip sutariama su tiekėju sutartyse.

Laiku nepasirinkus tiekėjo, nuo 2023 metų sausio 1 dienos bendrijoms už bendrąsias reikmes, kaip ir visiems vartotojams, būtų taikomos garantinio tiekimo kainos ir būtų atsiskaitoma su ESO.

Energetikos specialistai anksčiau skaičiavo, kad garantinio tiekimo kainos gali būti 20–25 proc. didesnės.

Siūlo paprastesnį kelią

Net kelioms daugiabučių namų savininkų bendrijoms vadovaujantis Gediminas Zakšauskas patarė sprendimą dėl elektros tiekėjo pasirinkimo patikėti bendrijos valdybai, kurioje dažniausiai būna 5 asmenys.

„Kiekvienam namo gyventojui išaiškinti visų tiekėjų pasiūlymų privalumus ir trūkumus bus labai sudėtinga, nes kombinacijų – gausybė“, – įsitikinęs specialistas.

Valdybos nariai dažniausiai turi pakankamai žinių ir patirties parinkti gyventojams palankiausią sprendimą.

G.Zakšauskas pastebėjo, kad vis dėlto dauguma kauniečių pernelyg nesigilina į pasiūlymus ir linkę pasirašyti sutartį su žinomu tiekėju.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.