Darbdaviai siunčia žinią gyventojams: štai kokių darbuotojų šiemet tikimasi įdarbinti daugiau

Darbuotojų skaičiaus šiais metais keisti neketina 72 proc. apklaustų įmonių, o penktadalis tikisi didinti darbuotojų skaičių, steigdami darbo vietas ar užpildydami esamus etatus, rodo kasmetinė Užimtumo tarnybos apklausa.

Penktadalis apklaustų įmonių tikisi didinti darbuotojų skaičių.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Penktadalis apklaustų įmonių tikisi didinti darbuotojų skaičių.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 18, 2024, 11:28 AM

Šios apklausos duomenimis, personalo augimą daugiau (32,4 proc.) numato didžiausi šalies darbdaviai, kurių įmonėse dirba daugiau kaip 250 darbuotojų.

„Apklausa rodo, kad optimistiškiau nusiteikę didesni darbdaviai. Didesnė jų dalis planuoja plėtrą, tikisi augsiančių veiklos apimčių ir ketina padidinti darbuotojų skaičių arba skirti lėšų jų mokymui. Mažesnės įmonės labiau linkusios išlaikyti nekintančias pozicijas“, – išplatintame pranešime cituojama Užimtumo tarnybos Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja Jurgita Zemblytė.

Mažiausia darbuotojų skaičiaus dinamika – vadovams

Didžiausią poreikio augimą darbdaviai prognozuoja kvalifikuotiems darbininkams ir operatoriams – 23 proc. numato didėsiantį tokių darbuotojų skaičių įmonėje. Mažiausią darbuotojų skaičiaus dinamiką darbdaviai žada vadovams: 94 proc. apklaustų įmonių ir įstaigų nurodė, kad vadovų skaičius per artimiausius 12 mėnesių nesikeis.

Apklausos duomenimis, daugiausia darbdavių nurodė planuojantys inžinerijos specialistų, pardavimo atstovų, slaugos specialistų, apskaitos ir buhalterijos tarnautojų, socialinių darbuotojų, reklamos ir rinkodaros specialistų, IT specialistų, specialiųjų poreikių mokinių mokytojų, statybininkų, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojų poreikio augimą.

Taip pat elektrikų, variklinių transporto priemonių mechanikų ir taisytojų, elektromechanikų ir elektromonterių, suvirintojų, dažytojų, šaltkalvių, kelininkų, baldžių, vandentiekininkų ir vamzdynų montuotojų, metalo apdirbimo staklių operatorių poreikio augimą.

Tarp veiklos vystymo iššūkių – minimalaus darbo užmokesčio augimas ir darbuotojų trūkumas

Pasak Užimtumo tarnybos, svarbiausi veiklos vystymo iššūkiai šiais metais – minimalaus darbo užmokesčio augimas, energijos sąnaudos, žaliavų brangimas ir darbuotojų trūkumas. Šiuos veiksnius laukiamomis kliūtimis veiklai vystyti nurodė kiek daugiau nei trečdalis apklaustų įmonių ir įstaigų.

Anot Užimtumo tarnybos atstovės, šiais metais energijos sąnaudas veiklos gyvybingumui ir sėkmei aktualiu iššūkiu įvardijo du kartus mažiau darbdavių nei praėjusiais metais.

„Mažiau nei praėjusiais metais numatomomis kliūtimis nurodė ir tiekimo grandinių trikdžius ar pardavimų vidaus rinkoje mažėjimą. Daugiau darbdavių į svarbiausių iššūkių trejetuką įtraukė pabrangusį skolinimąsi, darbuotojų trūkumą ir minimalios algos didėjimą“, – teigė J.Zemblytė.

Minimalaus darbo užmokesčio didėjimas, pardavimų vidaus rinkoje mažėjimas ir energijos sąnaudos yra aktualesni mažesniems darbdaviams. Didesnės įmonės dažniau nei mažos reikšmingiausiais veiklos vystymo iššūkiais minėjo galimą darbuotojų trūkumą, veiklos skaitmenizavimo, automatizavimo ir robotizavimo sprendimus bei žaliojo kurso įgyvendinimą.

Žmogiškųjų išteklių valdymo srityje daugiau nei du penktadaliai darbdavių nurodė, kad gali turėti sunkumų apsirūpinant kvalifikuotais darbuotojais ir pasiūlant jiems konkurencingą darbo užmokestį.

Gali kilti sunkumų dėl kvalifikuotų darbuotojų trūkumo

Jaunų specialistų pritraukimas ir talentų išlaikymas svarbus penktadaliui, o nekvalifikuotos darbo jėgos stygius – septintadaliui apklaustų darbdavių.

Apklausos duomenimis, 45,8 proc. nurodė, kad gali kilti sunkumų dėl kvalifikuotų darbuotojų trūkumo, 14,7 proc. – dėl nekvalifikuotų. Visgi už nekvalifikuotų darbuotojų stoką darbdaviams aktualiau bus jaunų specialistų pritraukimas, talentų išlaikymas ir darbuotojų motyvavimas.

Su kvalifikuotų darbuotojų stygiumi daugiausia susidurs apdirbamosios gamybos, statybos, vandens tiekimo, nuotekų valymo ir atliekų tvarkymo veiklos sektorių darbdaviai.

Galimus sunkumus dėl konkurencingo darbo užmokesčio dažniausia patirs finansinės ir draudimo, informacijos ir ryšių, viešojo valdymo, žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo, profesinės, mokslines ir technines veiklas vykdančios įmonės, teigiama pranešime.

Daugiausia sunkumų dėl jaunų specialistų pritraukimo numato švietimo, viešojo valdymo, elektros, dujų ir garo tiekimo, meninę, pramoginę ir poilsio organizavimo veiklas vykdantys darbdaviai. Talentų išlaikymas bus aktualiausias informacijos ir ryšių bei finansinės ir draudimo įmonėms.

Visose šalies apskrityse kvalifikuotų darbuotojų trūkumas įvardintas laukiamu žmogiškųjų išteklių valdymo iššūkiu, išskyrus Vilniaus regioną. Čia daugiau darbdavių nurodė galimybes pasiūlyti konkurencingą darbo užmokestį, pranešė Užimtumo tarnyba.

Kasmetinis darbdavių nuomonės tyrimas vyko 2023 metų spalio–lapkričio mėnesiais. Jo metu apklausta 2,5 tūkst. šalies įmonių ir įstaigų, kuriose dirba 158,5 tūkst. darbuotojų.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.