„Teltonika“ ne kartą patvirtino, kad yra galimybės nustatyti, kad tie produktai tiesiog negalėtų būti naudojami nedraugiškose šalyse. Yra daugybė ir kitokių faktų – natūralu, vyksta karas. Kare trofėjai yra labai svarbu. Jūs galite atrasti ir pas kariaujančius rusų kareivius įrangą, kuri nebuvo skirta Rusijai – buvo skirta ukrainiečiams. Bet tai vienokia ar kitokia forma atsirado pas juos.
Kalbant apie aukštos pridėtinės vertės technologijas, tiesiog reikia žiūrėti, kad jas būtų galima patiems gamintojams, tiekėjams valdyti – kad nebegalėtų kažkas, kas neteisėtai jas perėmė, naudotis. Ir, aišku, kalbėti apie sankcijų mechanizmo kontrolę, kad nebūtų galima apeidinėti“, – trečiadienį, sausio 22 d., Seime žurnalistų paklaustas apie naujausią „lrt.lt“ informaciją teigė S.Skvernelis.
„Bet kaltinti šiandien „Teltoniką“, man atrodo, ne visai pagrįsta ir rimta“, – pridūrė jis.
Jis taip pat neatmetė, jog reaguodama į naujausias žinias Vyriausybė gali patobulinti ruošiamą nutarimo projektą, susijusį su dvejopo panaudojimo prekių eksporto ribojimais.
„Galbūt bus kalbama apie tam tikrus papildomus ir tų pačių tiekėjų įsipareigojimus“, – svarstė jis, akcentuodamas, jog aukštos pridėtinės vertės technologijas gaminančios ir eksportuojančios bendrovės turėtų užtikrinti, jog jų produkcija šalyse agresorėse neveiktų.
„Technologine prasme turbūt galime daug padaryti, nes kalbame ne apie metalo gabalą, bet apie technologinius įrenginius, kuriuos šiais laikais galime valdyti iš bet kurio pasaulio ar Europos taško. Tiekėjas turėtų tą užtikrinti – atsiradus galimybei, kad jis tiesiog neveiktų“, – pridūrė Seimo pirmininkas.
Naujienų agentūra ELTA primena, kad pastaruoju metu viešojoje erdvėje buvo skelbiama, jog „Teltonikos“ prekių vis dar galima įsigyti keliolikoje Rusijos ir Baltarusijos internetinių parduotuvių. Savo ruožtu į įtarimus sureagavęs „Teltonikos“ įkūrėjas Arvydas Paukštys tvirtino, kad jau nuo 2022 m. bendrovė šiose šalyse neveikia. Taip pat jis akcentavo, kad buvo imtasi technologinių sprendimų užtikrinant, kad bendrovės produkcija šiose šalyse tiesiog neveiktų.
Visgi trečiadienį „lrt.lt“ publikavo tyrimą, kurio metu išsiaiškinta, kad nuo 2023 m. pradžios iki 2024 m. balandžio „Teltonikos“ gaminama produkcija per sankcionuotas trečiąsias šalis bent 18 kartų buvo įvežta į Rusiją.
Portalo žiniomis, 2023 m. Rusijos rinkai lietuviškos įmonės gaminamas antenas ir laidus tiekė dvi Turkijos įmonės „Aavat Endustriyel Sistemleri“ ir „Olimpik Gama Logistics“, kurioms dėl draudimų apėjimo pernai JAV pritaikė sankcijas.
Be to, remiantis muitinių duomenų informacinės sistemos „ImportGenius“ duomenimis, skelbiama, kad daugiausia „Teltonikos“ prekių į Rusiją buvo įvežta 2023 m. rugsėjį. GPS stebėjimo įrangą ir kitą produkciją pastarajai tiekė Kinijos logistikos bendrovė „Sinalex Limited“.
„Teltonika“ „lrt.lt“ nurodė, kad minėtos Turkijos įmonės nėra jos klientės, o Honkonge veikianti bendrovės atstovybė neveikia kaip prekių distribucijos centras.