D. Trumpui paskelbus muitų karą Kanadai ir Meksikai – J. Trudeau atkirtis amerikiečiams

2025 m. kovo 4 d. 07:05
Kanada įves 25 proc. tarifus iš Jungtinių Valstijų įvežamoms prekėms, taip atsakydama į JAV tarifus, kuriuos planuojama įvesti antradienį.
Daugiau nuotraukų (8)
JAV prezidentas Donaldas Trumpas po 30 dienų pertraukos pareiškė, kad iš Kanados ir Meksikos importuojamoms prekėms antradienį įsigalios 25 proc. tarifai. Kanados energetikos ištekliams galios mažesnis 10 proc. tarifas.
Anot Kanados ministro pirmininko Justino Trudeau, įsigaliojus amerikietiškiems tarifams, Kanada taip pat nustatys tokius pačius 25 proc. tarifus JAV importui, kurio vertė siekia 155 mlrd. JAV dolerių.
„Kanada šio nepagrįsto sprendimo be atsako nepaliks“, – pranešime teigė J. Trudeau.
„Mūsų tarifai galios, kol JAV atšauks savo sprendimą dėl prekybos, o jei JAV tarifai nebus panaikinti, mes šiuo metu su provincijomis ir teritorijomis aktyviai diskutuojame ir apie įvairiais su tarifais nesusijusias priemones“, – paaiškino jis.
Jis paragino JAV administraciją pergalvoti savo sprendimą dėl tarifų ir pareiškė, kad Kanada „toliau tvirtai“ gins savo ekonomiką, darbo vietas ir darbininkus.
„Tarifai pakenks neįtikėtinai sėkmingiems prekybiniams santykiams. Juos įvedus bus pažeistos prekybos sutarties, dėl kurios pats prezidentas Trumpas derėjosi savo pirmosios kadencijos metus, sąlygos“, – pasakė J. Trudeau.
D. Trumpas: Kanada ir Meksika nebeišvengs 25 proc. muitų
Pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas patvirtino, kad nuo antradienio įsigalios 25 proc. importo muitai Kanadai ir Meksikai, praneša „The Associated Press“.
Dėl tokio jo pareiškimo atsinaujino būgštavimai dėl prekybos karo Šiaurės Amerikoje, kurio ženklus jau liudija didėjanti infliacija ir lėtėjantis augimas.
„Rytoj 25 proc. muitai Kanadai ir 25 proc. – Meksikai. Ir tai pradžia. Jiems teks turėti muitus“, – D. Trumpas sakė žurnalistams Baltuosiuose rūmuose.
Anot jo, kaimyninėms šalims importo muitai įvesti siekiant paskatinti jas kovoti su neteisėta migracija ir fentanilio, sintetinio opioido, kontrabanda. Tačiau jis taip pat užsiminė norįs pašalinti prekybos disbalansą su abiem kaimynėmis ir paskatinti daugiau gamyklų persikelti į JAV.
Tokie prezidento komentarai greitai paveikė JAV vertybinių popierių biržą – „S&P 500“ indeksas pirmadienio popietę smuko 2 proc.
Tačiau D. Trumpo administracija mano, kad muitai yra tinkamiausias būdas paskatinti gamybą Jungtinėse Valstijose ir pritraukti užsienio investicijas. Prekybos sekretorius Howardas Lutnickas paskelbė, kad Taivano lustų gamintojas TSMC padidins investicijas į JAV dėl galimų 25 proc. muitų. Bendrovė paskelbė planuojanti investuoti 100 mlrd. JAV dolerių į gamyklas Jungtinėse Valstijose.
Vasario mėnesį D. Trumpas įvedė 10 proc. importo muitą prekėms iš Kinijos, o pirmadienį priminė, kad tarifas nuo kovo 4 d. didėja iki 20 proc.
Vasarį D. Trumpas buvo vienam mėnesiui atidėjęs muitų Meksikai ir Kanadai įsigaliojimą, kai šios pasiūlė nuolaidų. Tačiau pirmadienį jis pareiškė, kad abi šalys nebeišvengs 25 proc. muitų. Tuo metu Kanados energetikos produktams, tokiems kaip nafta ir elektra, bus taikomi 10 proc. muitai.
Kanados užsienio reikalų ministrė Melanie Joly sakė, kad jos šalis pasirengusi reaguoti ir įvesti atsakomuosius muitus 155 mlrd. JAV dolerių vertės siekiančioms prekėms.
MuitasKanadaJAV
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2026 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.