Karjera užsienyje: jiems atviros NASA, „Google“, „Tesla“, „Apple“ durys

Baigus universitetą Lietuvoje – darbas garsiausiose pasaulio kompanijose, prestižas ir didelis atlyginimas. Apie tai svajoja daugelis moksleivių ir studentų, tačiau ar tai – realu? Kauno technologijos universiteto (KTU) Karjeros ir ugdymo centro vadovė Lina Slavickaitė patikina: tai ne tik realu, tai – tikrovė, nes darbo rinka šiandien yra globali.

 Karjeros ekspertės teigimu, dešimtys KTU absolventų dirba ar stažuojasi pačiose garsiausiose pasaulio bendrovėse ir organizacijose. <br> Reuters/Scanpix nuotr. 
 Karjeros ekspertės teigimu, dešimtys KTU absolventų dirba ar stažuojasi pačiose garsiausiose pasaulio bendrovėse ir organizacijose. <br> Reuters/Scanpix nuotr. 
 Karjeros ekspertės teigimu, dešimtys KTU absolventų dirba ar stažuojasi pačiose garsiausiose pasaulio bendrovėse ir organizacijose. <br> Reuters/Scanpix nuotr. 
 Karjeros ekspertės teigimu, dešimtys KTU absolventų dirba ar stažuojasi pačiose garsiausiose pasaulio bendrovėse ir organizacijose. <br> Reuters/Scanpix nuotr. 
 Karjeros ekspertės teigimu, dešimtys KTU absolventų dirba ar stažuojasi pačiose garsiausiose pasaulio bendrovėse ir organizacijose. <br> Asmeninio archyvo nuotr.
 Karjeros ekspertės teigimu, dešimtys KTU absolventų dirba ar stažuojasi pačiose garsiausiose pasaulio bendrovėse ir organizacijose. <br> Asmeninio archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jul 4, 2017, 8:11 AM

Karjeros ekspertės teigimu, dešimtys KTU absolventų dirba ar stažuojasi pačiose garsiausiose pasaulio bendrovėse ir organizacijose – Nacionalinėje aeronautikos ir kosmoso administracijoje (NASA), Jungtinių Tautų Organizacijoje (JTO), Volstrite, „Google“, „Tesla“, „Apple“, „L‘Oreal“ ir kitose.

Pirmas žingsnis siekiant svajonių darbo – atlikti praktiką įmonėje, kurioje siekiama įsidarbinti po universiteto baigimo. KTU Karjeros ir ugdymo centro vadovė L. Slavickaitė sako, kad taip užsitarnaujamas būsimų vadovų pasitikėjimas, susipažįstama su organizacijos kultūra, darbuotojais. 

– Dalis absolventų darbinę karjerą pradeda Lietuvoje, dalis ieško laimės tarptautinėje erdvėje. Kokiose šalyse dažniausiai ieškoma darbo pagal specialybę“, – paklausėme L. Slavickaitės.

– Universiteto absolventams renkantis darbovietę geografinės ribos yra gan plačios. Šiuo metu aukščiausios kvalifikacijos darbus specialistai gauna Vokietijoje, Norvegijoje, Danijoje ar Jungtinėje Karalystėje. Jauni, ambicijų nestokojantys jaunieji talentai vis dažniau renkasi ir Jungtines Amerikos Valstijas.

– Kaip dažniausiai pradedama karjera užsienyje? Ar sunku įsitvirtinti tarptautinėje rinkoje?

– Jaunų žmonių tarpe populiarėja pasirinkimas atlikti praktiką įmonėje, kurioje norima įsidarbinti. Tokiu būdu užsitarnaujamas būsimų vadovų pasitikėjimas, susipažįstama su organizacijos kultūra, komandos požiūriu ir kitais svarbiais dalykais. Praktika yra pats tinkamiausias laikas išmokti norimo darbo subtilybių ir įsitikinti, kad ši darbo vieta yra skirta būtent tau. Užsitarnavus pripažinimą ir gavus organizacijos darbo pasiūlymą, atsiveria didelės ir neribotos karjeros galimybės.

Šiandien jaunuoliai jau supranta, kad karjeros kelyje tikroji vertė yra žinios ir kompetencijos, kurios ateina su nuolatiniu mokymusi ir intensyvia praktika. Visai nesvarbu, kurioje valstybėje norima pasiekti karjeros aukštumų – darbo rinka šiandien yra globali ir jos esminės taisyklės bei principai tinka dirbant ir skirtingose pasaulio šalyse.

– Papasakokite, kokias darbo pozicijas užsienio rinkose užima KTU absolventai?

– Darbo pozicijos labai įvairios: nuo pradinio lygmens (angl. entry level job) asistentų, vadybininkų ar praktikantų iki aukščiausio lygio vadovų. Dalis absolventų patys sau susikuria darbo vietą – kuria startuolius, dirba kaip laisvai samdomi darbuotojai arba nepriklausomi ekspertai, projektiniai darbuotojai (angl. freelancer). Tokiais atvejais jokios valstybės sienos neapriboja žmonių galimybės dirbti.

Kalbant apie inžinierius, reikėtų paminėti, kad šių specialistų karjeros kelias kur kas konkretesnis ir nuoseklesnis. Skandinavijoje itin vertinami ir reikalingi energetikos sektoriuje dirbantys ekspertai, Vokietijoje sparčiai plėtojamos intelektualios valdymo sistemos, skatinami robotikos ir mechatronikos sprendimai, todėl tai vieni perspektyviausių sektorių, kuriuose gabūs bei talentingi specialistai visada laukiami.

 – Pasidalinkite sėkmės istorijomis. Ar yra absolventų dirbančių pačiose garsiausiose pasaulio įmonėse, organizacijose?

– Turime KTU absolventų, kurie stažuojasi ir dirba tokiose kompanijose, organizacijose kaip „Tesla“, „Google“, NASA, „Apple“, „L‘Oreal“. Tai atvejai, kuomet žmonių žinios ir ambicijos yra jų stipriausias ginklas, o universitete sukaupta patirtis atveria tokių kompanijų duris, apie kurias daugelis net nedrįsta pagalvoti.

Ne išimtis ir Volstrytas (angl. Wall Sstreet) ar Jungtinių tautų organizacija (JTO), kuriose dirba KTU absolventai pabaigę ekonomikos, finansų, viešojo administravimo studijas. Šie žmonės studijų metu įgijo platų mąstymą, gebėjimą vertinti, analizuoti ir priimti svarbius sprendimus.

Viena iš daugelio sėkmės istorijų – KTU absolventas Najeebas Hasanas. Strateginės lyderystės magistrantūrą baigęs indas laimėjo konkursą ir gavo mokamą praktiką JTO. Neseniai gavome žinią iš jo, kad po praktikos jam pavyko įgyvendinti savo svajonę ir įsidabinti šioje organizacijoje žmogiškųjų išteklių konsultantu, o nuo 2016-ųjų jis turi diplomato statusą ir dirba JTO Pabėgėlių reikalų agentūros Žmogiškųjų išteklių ir atlyginimų padalinyje. Džiugu, kad už savo karjerą Najeebas yra dėkingas žinioms ir patirčiai, kurią įgijo studijuodamas KTU.

Dar viena istorija – visai neseniai net 4 KTU studentai laimėjo galimybę atlikti vasaros stažuotę NASA. Visi jie dirbs su pasaulinio lygio projektais ir plačiai pripažintais mokslininkais. Keli iš jų dar studijuoja tik pirmuose kursuose, todėl tai geriausias pavyzdys, kad talentingiems, rimtai į studijas žiūrintiems žmonėms karjeros galimybės ateityje bus ypatingai plačios.

– Kokių žinių, patirties ar ambicijų reikia norint dirbti tokiose įmonėse?

– Yra keli svarbūs komponentai, kurie ir sudaro geidžiamo darbuotojo profilį. Visų pirma – žinios, noras, aiškus tikslo matymas ir kryptingas jo siekimas. Ambicija, kuri leidžia pajusti savo vertę ir, žinoma, kūrybiškumas, kuris gelbsti ne tik vadybinio pobūdžio darbuose, bet ir priimant inžinerinius sprendimus.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.