Andrius Užkalnis prabilo apie sunkų etapą ir kodėl atsidūrė pas psichologą

Šiomis dienomis internete po beveik kiekvienu straipsniu ar socialinių tinklų įrašu galima rasti daugybę skaitytojų komentarų, tačiau neretai juose išsakytos mintys yra kupinos neapykantos ar užslėpto pavydo. Su šiomis internete slypinčiomis patyčiomis ypač susiduria žinomi Lietuvos pramogų pasaulio atstovai ir nors daugeliui tai atrodytų elementari populiarumo kaina, tačiau ne kiekvienas pajėgia atlaikyti nuolat plaukiančią nepagrįstą kritiką ir užgaulius žodžius.

Maxima, parduotuvės, mindaugo gatvėje, atidarymas, po rekonstrukcijos, Andrius Užkalnis<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Maxima, parduotuvės, mindaugo gatvėje, atidarymas, po rekonstrukcijos, Andrius Užkalnis<br>J.Stacevičiaus nuotr.
 Giedrius Drukteinis.
 Giedrius Drukteinis.
Mantas Petruškevičius.
Mantas Petruškevičius.
 Radžis.
 Radžis.
 Andrius Užkalnis.
 Andrius Užkalnis.
Paulė Kuzmickienė.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Paulė Kuzmickienė.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Jan 8, 2020, 1:27 PM

Šį ketvirtadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Skyrybos“ atvirai diskusijai apie internete sklaidančius anoniminius komentarus ryžosi dekoratorius Mantas Petruškevičius, žurnalistas ir etiketo specialistas Giedrius Drukteinis, dainininkas Radžis Aleksandrovičius, žurnalistas ir publicistas Andrius Užkalnis bei Seimo narė, Socialinių reikalų komiteto Seime narė Paulė Kuzmickienė.

Daugeliui prieštaringus jausmus keliantis ir aštrių įžvalgų pats nevengiantis žurnalistas, publicistas ir maisto kritikas Andrius Užkalnis ne kartą atvirai yra sakęs, jog meluoja tas, kuris tikina, jog pikti komentarai neskaudina. Anot žinomo vyro, visiems yra svarbu kaip jie yra vertinami ir priimami kitų.

„Kiekvienam žmogui rūpi jo išorinis vertinimas. Žmonės, kurie sako turintys labai tvirtą, storą odą, greičiausiai tik apgaudinėja save. Mes visi, tikriausiai, esame žymiai jautresni negu norėtume kartais pasirodyti“, – laidoje teigė A. Užkalnis.

Vyras neslepia ir fakto, jog ne kartą teko praverti psichologo kabineto duris. Ir nors internete nuolat girdimi ir matomi komentarai nebuvo apsilankymų pagrindinė priežastis, vis tik, anot A. Užkalnio, ne vienam pramogų pasaulio atstovui yra reikalinga specialistų pagalba ir liūdna, kuomet tai bandoma nuslėpti ar kiti iš to sugeba tik pasišaipyti.

„Pas psichologą atsidūriau prieš keletą metų. Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad patyčios ar komentarai internete būtų vienintelė priežastis. Gyvenime yra įvairių neigiamų emocijų, tai buvo labai sunkus etapas mano asmeniniame gyvenime. Vis tik labiausiai užgauna tie komentarai, kurie yra pakankamai įtikinami, kad daugelis žmonių galėtų jais patikėti“, – pasakojo maisto kritikas, prisimindamas ne vieną gandą apie neva nupirktus gerus restoranų įvertinimus.

Ne ką mažiau komentarų per savo karjerą yra sulaukęs ir žurnalistas, etiketo specialistas ir rašytojas Giedrius Drukteinis. Žodžių į vatą nevyniojantis žinomas vyras tikina, jog nors kitų pasisakymus apie save ir skaito, tačiau jų neima į širdį ir stengiasi juose įžvelgti meninę pusę.

„Visus komentarus, kuriuos skaitau, vertinu kaip literatas: kaip žmonės sugeba formuluoti atvirą neapykantą, antipatiją ar užgaulius žodžius. Skaitydamas juos, vertinu žmonių raštingumo lygį. Pasakyti žmogui, kad jis yra durnas didelių pastangų ir išsilavinimo nereikia.

Žodis yra galingesnis už bet kurį kardą ir mokėjimas tinkamai suformuluoti yra didelis menas. Ir aš ieškau tarp tų patyčininkų to menininko, bet aš jo nerandu ir man dėl to net truputėlį apmaudu, dėl mūsų tautos, jog mes nemokame meistriškai, subtiliai, diskretiškai pasityčioti iš kitų“, – laidoje diskutavo G. Drukteinis.

Vis tik nuolat girdima kritika ir įžeidžiantys komentarai daugumai gali atrodyti kaip elementari viešumo ir populiarumo kaina, tačiau G. Drukteinis skuba tai paneigti, tikindamas, jog šalia žodžio laisvės yra ir atsakomybė už pasakytus žodžius.

„Silpni žmonės visuomet ieško būdų pademonstruoti savo galią. Holivude yra sakoma, jog jeigu tu sakai, kad mano filmas yra šlamštas, dėk šalia savo filmą ir palyginkime. Bet jeigu išvis neturi jokio filmo, tai neturi teisės ir komentuoti. Didžiausia paslauga, kokią mes galime padaryti bet kuriam chamui, tai sureaguoti į tai, ką jisai pasakė. Mes jam padarom paslaugą, jeigu mes tai paimam į širdį“, – teigė G. Drukteinis.

Anot žinomo žurnalisto, Lietuva niekuomet nebuvo turtinga valstybė ir visuomenės socialinių sluoksnių susipriešinimas egzistuoja ilgus šimtmečius. Tam pritaria ir Seimo narė Paulė Kuzmickienė, prisimindama ir ne vieną patyčių atvejį, nutikusį ne tik internete, bet ir už jo ribų.

„Patyčios yra žmogaus žeminimas iš stipresniojo pozicijos. Tai žemesnio rango elgesys, kuris kitą žmogų gali visam gyvenimui sužlugdyti, jo gyvenimą, jo siekius. Todėl sakyčiau, kad tai yra viena blogiausių liekanų, kurią paliko Lietuvoje dar sovietiniai laikai. Iš to kyla įvairiausių dalykų, kaip nepasitikėjimas valstybe, žmonėmis“, – pasakojo P. Kuzmickienė.

Su tokiomis patyčiomis ne kartą yra susidūręs ir dainininkas Radžis Aleksandrovičius. Nors vaikų namuose augęs vyras tikina vaikystėje iš bendraamžių užgauliojimų negirdėjęs, vis tik kandžios replikos dėl jo tautybės sklisdavo iš suaugusiųjų lūpų.

„Iš vaikų pusės nesu jautęs patyčių, augome visi lygūs, tačiau ne kartą mano globėja yra girdėjusi komentarus iš suaugusių žmonių, kurie vadindavo mane „čigonu“.

Ir komentaruose tą matydavau, kol vieną dieną spjoviau į šitą reikalą ir supratau, kad daug geriau jų neskaityt ir užsiimti savo veikla. Buvo metas, kai dėl kiekvieno komentaro pergyvendavau, bet tai praėjo“, – savo patirtimi dalinosi dainininkas.

Laidoje Radžiui antrino ir dekoratorius Mantas Petruškevičius.

Žinomas vyras drąsiai pripažįsta, jog nors buvo įvairių gyvenimo etapų, šiandien neigiami komentarai jo visiškai nebeskaudina ir nebežeidžia.

„Kad ir kokį komentarą bepaskaitysi, vis tiek viskas bus blogai. Net kartais sunku patikėti, kaip gali Lietuvoje būti tiek daug komentarų, ir visi blogi, visi neigiami.

Aš pagalvoju, koks gi tuomet tas socialinis visuomenės sluoksnis susirenka komentuoti?

Tikrai norėčiau pamatyti tuos žmones. Tačiau atvirai pasakysiu, manęs tai absoliučiai nežeidžia ir iš esmės, jog įžeistų mano savivertę ar kad giliai įsiskaudinčiau, man tikrai taip nėra“, – tikino M. Petruškevičius.

Kaip kovoti su internete nekontroliuojamais anoniminiais komentarais, kaip žinomi žmonės reaguoja į neapykantą, šmeižtą, gandus, kaip tai ištveria jų artimieji ir ar įmanomos skyrybos su patyčiomis socialinėje erdvėje – jau šį ketvirtadienį, 21.30 val. „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Skyrybos“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.