Anžela Adamovič-Gečienė prabilo apie intymią sveikatos bėdą nėštumo metu

Kalbėti apie intymias sveikatos bėdas sudėtinga kiekvienai moteriai, tačiau statistika rodo, jog net dvi iš trijų moterų vargina šlapinimosi sutrikimai, o makšties sausumu skundžiasi ne tik vyresnio amžiaus, bet ir vis jaunesnės pacientės. Kol problemos pasižymi nedideliais simptomais, dažnai jos yra ignoruojamos, tačiau žinomos Lietuvos moterys ragina nebijoti ir drąsiai kreiptis į gydytojus, ieškant pagalbos.

Anžela ir Žygimantas Gečai.<br>T.Bauro nuotr.
Anžela ir Žygimantas Gečai.<br>T.Bauro nuotr.
 Vaidotas Grigas.
 Vaidotas Grigas.
 Renata Šakalytė.
 Renata Šakalytė.
 Lina Mockevičienė.
 Lina Mockevičienė.
 Irena Pivoriūnienė.
 Irena Pivoriūnienė.
 Gerda Žemaitė.
 Gerda Žemaitė.
 Asta Valytė.
 Asta Valytė.
 Asta Grigaliūnienė.
 Asta Grigaliūnienė.
 Anžela Adamovič-Gečienė.
 Anžela Adamovič-Gečienė.
Alma Vidžiūnienė.
Alma Vidžiūnienė.
Daugiau nuotraukų (11)

Lrytas.lt

Sep 27, 2020, 9:56 AM, atnaujinta Sep 27, 2020, 9:56 AM

Daugelis moterų kenčia nuo įvairiausių intymių sveikatos sutrikimų, net nesusimąstydamos, jog daugelis jų gali būti lengvai išsprendžiami šiuolaikinės medicinos dėka.

Sekmadienį TV8 televizijos laidoje „Sveikatos medis“ žinomos Lietuvos moterys – dainininkė Anžela Adamovič-Gečienė, laidų vedėja Renata Šakalytė-Jakovleva ir „TV Pagalbos“ žurnalistė Gerda Žemaitė sutiko pasidalinti ne tik savo patirtimi, bet ir paraginti kitas moteris nebijoti, neignoruoti turimų problemų ir drąsiai laiku kreiptis į gydytojus pagalbos.

Viena tokių problemų, apie kurią moterys yra linkusios nutylėti, tai šlapimo nelaikymas. Statistika rodo, jog Lietuvoje šis sutrikimas vargina net 250 tūkst. žmonių. Moterų tarpe tai nebėra tik vyresniame amžiuje pasireiškianti bėda. Ją nulempti gali raumenų, nervų sistemos ir dubens diafragmos pažeidimai, kuriuos sukelia nėštumas, gimdymo traumos, operacijos, sunkus fizinis ir aktyvus sportas.

„Šlapimo nelaikymas yra ženkliai aktualesnė problema, nei galvotume. Kas penkta 30-metė turi šią problemą. Kuomet moteris pasiekia 50-ies metų ribą, jau gali kas antra ar trečia moteris susidurti su šlapimo nelaikymu, o vyresnio amžiaus moterys, ypatingai po 75-erių, šią problemą turi net 70-80 proc. populiacijos“, – teigė gydytoja akušerė-ginekologė Asta Valytė.

Dainininkė, vaikiškų rūbų dizainerė ir dviejų metų sūnelio Žako mama Anžela Adamovič-Gečienė kaip niekad atvirai pasakoja, jog būtent nėštumo laikotarpiu jai teko susidurti su tokia diskomfortą keliančia problema.

„Kuomet laukiausi sūnaus, su vyru juokėmės, kad man per dieną apatinius reikia keisti dažniau nei kokią suknelę ar kelnes. Žinoma, jog buvo diskomfortas, mat stipriai nusičiaudėjus neatlaikydavo mano šlapimo pūslė“, – laidoje atviravo Anžela.

Apie moteriškąsias bėdas laidoje prabilo ir kasdien daugelio žmonių rūpesčius sprendžianti TV3 televizijos laidų vedėja Renata Šakalytė-Jakovleva. Nors pati moteris pasakoja asmeniškai nesusidūrusi su intymiomis problemomis, tačiau pažįstamųjų rate – tai nėra naujiena.

„Nors pati šių bėdų neturiu, tačiau savo pažįstamų tarpe turiu bičiulę, kuriai šlapimo nelaikymas – nesvetima bėda. Ypatingai po gimdymo tai pastiprėjo, paūmėjo ir išlenda tokiose paprastose gyvenimiškose situacijose, kaip stipriau pasijuokus ar pašokinėjus ant batuto.

Kartą ji yra net sakiusi, kad jaučia kaip teka šlapimas, bet negali nieko padaryti, tarsi neklauso raumenys, neklauso tas aparatas, kuris turėtų sustabdyti šlapimo tekėjimą. Tačiau žmogus, kuris ieško pagalbos ir kuris nori sau padėti, niekada neturėtų jauti gėdos.

Manau, jog gėdinga yra tada, kai mes bandom apsimesti, kad neturim problemų ir niekada su jomis nesusiduriam“, – laidoje pasakojo Renata Šakalytė-Jakovleva.

Gydytojai ragina būtent atkreipti dėmesį į tuos pirmus simptomus, kuomet nusičiaudėjus, nusikosėjus, fizinio krūvio metu šokinėjant, sportuojant, darant aerobikos pratimus, atsiranda nevalingas nedidelis šlapimo ištekėjimas. Pastebėjus tokius požymius verta apsilankyti ginekologo kabinete ir imti ieškoti būdų šiai problemai spręsti.

„Jaunų moterų ir vyresnio amžiau moterų priežastys gali būti skirtingos: jeigu jaunoms moterims daugiau susiję su nėštumais, gimdymais, pogimdyviniu periodu, tai vyresnio amžiaus moterims jau aktualiau kitos problemos – tai menopauzė, su menopauze susiję hormonų deficitai.

Sumažėjus estrogenų kiekiui, kuomet plonėja makšties, šlapimo takų gleivinė, slenka lytiniai organai, sumažėja kolageno kiekis ir didėja procentas šlapimą nelaikančių moterų“, – statistika dalinosi gyd. A. Valytė.

Pasak gydytojų, šlapimo nelaikymo gydymas turėtų būti kompleksinis ir prasidėti nuo elgesio terapijos – Kėgelio pratimų dubens dugno raumenų stiprinimui. Juos gydytojai pataria daryti reguliariai kiekvieną dieną, tačiau medicinai sparčiais žingsniais žengiant į priekį, atsiranda ir modernių būdų, padedančių spręsti šias moteriškąsias problemas.

„Pasaulyje labai sparčiai išpopuliarėjusios lazerinės ginekologijos procedūros. Lazerio pagalba, specialiu antgaliu įvestu į makštį, tam tikro dažnio impulsai veikia makšties audinius. Po lazerinės terapijos kolageno skaidulos trečdaliu sutrumpėja, jos tampa storesnės, gaunasi toks savotiškas „liftingo“ efektas.

Tam tikrais režimais, taikant iššovimą į šiek tiek kitą gylį, paskatinamas naujų kraujagyslių formavimasis, tuo būdu pagerėja kraujotaka, mikrocirkuliacija, deguonies patekimas į audinius, pagerėja ląstelių energetika.

Lazerinės procedūros metu mes sustangrinam audinius, santykinai susiaurėja makštis, o dėl standesnių, elastingesnių audinių, pagerėja lytinio gyvenimo kokybė, malonumo efektas, pagerėja kraujotaka audiniuose“, – pasakojo gyd. A. Valytė.

Kita dažna moteris varginanti problema – makšties išsausėjimas, sukeliantis diskomfortą, deginimo jausmą ir net skausmą lytinių santykių metu. Pasak gydytojų, makšties sausumas atsiranda dėl hormonų pusiausvyros pokyčių moters organizme.

„TV pagalbos“ žurnalistė Gerda Žemaitė atvirauja, jog intymus gyvenimas be galo svarbus bet kurios poros santykiuose ir dažnai moterys, dėl iškilusių bėdų, yra linkusios kaltinti save.

„Labai dažnai moterys, dėl atsiradusių problemų, prisiima lyg ir kaltę sau, nors jokios kaltės dėl to jausti nereikėtų. Fiziologiškai taip būna, atsiranda įvairiausios problemos, kuomet organizmas sustreikuoja, tačiau galima ieškoti problemos sprendimo būdo. Nuoširdžiai, net noriu paragintas visas moteris būti drąsesnėmis, nes kiekviena problema yra išsprendžiama, užtenka tik nueiti pas specialistą ir jūsų gyvenimo kokybė tikrai pagerės“, – ragino G. Žemaitė.

Gyventi su ginekologinėmis patologijomis moterims tikrai yra nelengva, tačiau šiuolaikinės medicinos pagalba, dažnos problemos yra įveikiamos. PRP terapija su trombocitais praturtinta plazma gali palengvinti seksualinės funkcijos sutrikimų gydymą bei padėti įveikti lyties organų ligas, tokias kaip niežėjimas, deginimas, makšties grybelis ar kitus uždegimus.

„Trombocitai yra tie faktoriai, kurie atstato organizmo įvairius regeneracinius procesus. Kalbant apie pačią PRP procedūrą, tai joje naudojamas pačio žmogaus kraujas. Jisai tiesiog yra paprastai paimamas iš venos į tam tikrus specializuotus mėgintuvėlius, tada specialiu centrifugavimo būdu mes atskiriam reikiamas kraujo daleles. Taikant PRP terapiją geriau makšties gleivinė yra aprūpinama krauju ir tokiu būdu atstatoma normali makšties gleivinės PH“, – teigė akušerė-ginekologė dr. Lina Mockevičienė.

Pasaulinės širdies dienos proga – kardiologų susirūpinimas

Šiais metais pasaulinę širdies dieną laida „Sveikatos medis“ paminės netradiciškai – apsilankydami Molėtuose. Idėja šį miestą paversti sveikų širdžių miestu gimė neatsitiktinai, mat gamtos apdovanotoje vietoje yra visos sąlygos aktyviam laisvalaikiui: įrengti treniruokliai, sporto aikštelės, 8 km takas aplink ežerą, stadionas, riedlenčių parkai, nutiesti dviračių takai. Sveikas ir fizinės veiklos kupinas gyvenimo būdas padeda pagerinti sveikatą, tačiau kardiologai pasaulinės širdies proga akcentuoja ir kitą itin svarbų dalyką – stropų paskirtų vaistų vartojimą.

„Kalbant apie širdies ligas, be galo svarbi tampa širdies rizikos veiksnių korekcija. Subalansuota mitybą ir aktyvi fizinė veikla yra būtina, tačiau be vaistų nepasikeis žmonių rizika susirgti miokardo infarktu.

Statinai yra vieni tų vaistų, kurie mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, stabilizuoja aterosklerozines plokšteles, turi antiuždegiminį poveikį. Jų dėka galima koreguoti miokardo infarkto, insulto ar kitų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius“, – teigia VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė, Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė prof. Jelena Čelutkienė.

Estrados dainininkai Liveta ir Petras Kazlauskai itin atsakingai rūpinasi širdies sveikata

Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos – viena pagrindinių mirties priežasčių. Šios ligos užklumpa vis jaunesnius pacientus.

Pats jauniausias Lietuvoje miokardo infarkto pacientas – 26-erių metų jaunuolis. Gydytojai tikina, jog net 50 proc. šių negalavimų priklauso nuo gyvenimo būdo.

Jį keičiant galima užkirsti kelią kraujagyslių senėjimui. Nepilnavertiškai maitinantis dažniausiai trūksta organizmui reikiamų medžiagų, todėl rekomenduotinas kompleksinis papildymas.

Kraujagyslėms ir širdžiai ypač naudinga daržovė yra česnakas, širdį teigiamai veikia ir Omega 3 riebiosios rūgštys, tačiau Lietuvos gyventojai per mažai suvalgo riebių žuvų ar kitų produktų, kuriose gausu šių rūgščių.

Tą suprasdami estrados dainininkai Liveta ir Petras Kazlauskai taip pat pasakoja susirūpinę savo širdies sveikata ir pagalbos ėmę ieškoti maisto papilduose, skirtuose širdies ir kraujotakos funkcijai palaikyti.

„Širdim reikia rūpintis, nes jeigu ji sustos – kažin kas ją beužves. Nuo didelio krūvio, streso, nuo nemigos, nuo to, kad mes nepailsime laiku, kartais pajaučiu širdies plote skausmą. Ir tuomet tenka susigriebti, panaudoti įvairius papildus, kad atsigautų širdies raumuo. Juk norisi kuo ilgiau būti aktyviai“, – laidoje pasakojo Liveta.

 

 

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.