Ekranizuota istorinės asmenybės Jono Budrio Lietuva: kokia ji būtų be pavienių herojų?

Tarpukario Lietuvos kontržvalgybininko, Klaipėdos sukilimo vado Jono Polovinsko-Budrio palaikai iš Čikagos grįžo į Lietuvą. Šis perlaidojimas aktualizuoja paties laikmečio, kuriame Budrys suvaidino svarbų vaidmenį, priminimą. Dar prieš Klaipėdos krašto prijungimą prie Lietuvos, reikšmingi įvykiai vyko laikinojoje sostinėje Kaune. Tų dienų sąmokslai atgimė istoriniame filme „Laikinai jūsų“.

Sukilėlių vadas Jonas Budrys-Polovinskas.<br>G.Pilaičio nuotr.
Sukilėlių vadas Jonas Budrys-Polovinskas.<br>G.Pilaičio nuotr.
Žygio vadas Jonas Budrys-Polovinskas.<br>MLIM archyvas.
Žygio vadas Jonas Budrys-Polovinskas.<br>MLIM archyvas.
Lietuvos generalinis konsulas Niujorke J.Budrys su žmona ir bendražyge R.Budriene. 1945.<br>V.Kavaliausko archyvo nuotr.
Lietuvos generalinis konsulas Niujorke J.Budrys su žmona ir bendražyge R.Budriene. 1945.<br>V.Kavaliausko archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

2023-09-27 16:00

Prieš šimtmetį Klaipėdoje surengtas ginkluotas sukilimas, siekiant susigrąžinti šį kraštą ir prijungti prie Lietuvos. Tikslingai suplanuota operacija įvyko 1923 m. sausio 15-osios naktį. Šių veiksmų organizatoriumi tapo J. Polovinskas-Budrys, nuo 1921 m. spalio iki 1923 m. kovo buvęs Generalinio štabo Žvalgybos skyriaus kontžvalgų dalies viršininku, o 1922-ųjų rugpjūtį pasiųstas į Klaipėdą.

Po sėkmingo Klaipėdos krašto prijungimo, Budrys ėjo aukštas pareigas uostamiestyje, vėliau tęsė karjerą Vidaus reikalų ministerijoje, nuo 1936-ųjų buvo Lietuvos generalinis konsulas Niujorke.

Ši asmenybė darė įspūdį ir kitiems lietuvių išeiviams, pažinusiems jį ar skaičiusiems Budrio atsiminimus. Tarp jų – Kanados lietuvis Antanas Šileika, vėliau parašęs romaną „Laikinai jūsų“, tapusį bestseleriu. Jo knygos istorijos, vykstančios tarpukario Kaune, herojus – kontržvalgybininkas Justas Adamonis – J. Budrio prototipas.

„Gyvendamas Niujorke, Budrys išleido savo prisiminimus, ir aš juos atsitiktinai radau. Pasirodo, jis buvo Lietuvos Džeimsas Bondas, – sako A. Šileika. – Kas galėjo įsivaizduoti, kad yra toks žmogus, toks kietas, toks įdomus! Kaip sakė jo palikuonys, Budrys buvo toks vyras, kuriam patiko brangūs restoranai, greitos mašinos ir gražios moterys. Tas tipas yra iš romano. Kai skaičiau jo prisiminimus, jo balsas pasakojo, kaip reikia elgtis, vaikštant naktį, kaip reikia žiūrėti ir neišsigąsti, ir daugybę kitų dalykų. Man tai buvo visiškas atradimas.“

Žvalgo žodžiai, jo įspūdinga gyvenimo istorija, padėjo sukurti personažą, kurį netrukus pažins visa Lietuva: pagal A. Šileikos bestselerį „Laikinai jūsų“ sukurtas to paties pavadinimo vaidybinis filmas. Jo premjera kino teatruose – jau lapkričio 24-ąją.

„Lietuva turi savo herojus ir šis filmas – dėl mūsų valstybės interesų gyvybėmis rizikavusių, realiai veikusių žmonių, o kartu – pačios tarpukario istorijos įamžinimas. Tų dienų ekranizacijos labai trūksta, nors apie herojus rašoma knygose, remiantis tikrais faktais kuriami jų prototipai“, – sako dramatiško istorinio detektyvo kūrėjai.

Filmas „Laikinai jūsų“ sugrąžina į 1920-ųjų Kauną. Tuo metu Rusijos imperijos kariuomenės kontržvalgybos karininkas J. Budrys grįžta tarnauti Lietuvai, ir netrukus yra paskiriamas Lietuvos kariuomenės Generalinio štabo Žvalgybos skyriaus Kontržvalgų dalies viršininku. Patirties ir talento nestokojantis kontržvalgybininkas susiduria su laikinojoje sostinėje vykstančiais grėsmingais sąmokslais.

Lietuvos, prieš tai patyrusios beveik 150 metų Rusijos imperijos jungo, antrieji nepriklausomybės metai galėjo tapti ir paskutiniais, nes bolševikai, viena ranka rašę taikos sutartį, o kita – konstravę perversmo Kaune strategiją, siekė klasta įgyvendinti savo imperialistinius užmojus: Lietuvos, kaip savarankiškos valstybės, neturėjo būti.

1920-ųjų birželį Kaune jie aktyviai ėmė ruoštis perversmui, kuriam Kremlius skyrė 14 milijonų ostmarkių. Tuo tikslu buvo suformuotas ginkluotų smogikų būrys, kuriam įsakyta atsargiai, nesukeliant įtarimų, infiltruotis į Lietuvos kariuomenę. Kuriami grėsmingi planai, kuriuose numatytas Lietuvos vyriausybės likvidavimas, laikinosios sostinės pašto, telegrafo užėmimas. Taip pat buvo planuojama išlaisvinti Kauno kalėjimo kalinius, kurie prisijungtų prie perversmininkų.

Iš Maskvos buvo atsiųstas ir karininkas, pulkininkas Matvejevas, dalyvavęs tiek taikos derybose, tiek perversmo strategavime. Filme „Laikinai jūsų“ veikia jo prototipas – pulkininkas Vasiljevas, kurį įtaigiai suvaidino aktorius Ramūnas Rudokas.

Istorija rodo, kad dėl įvairių priežasčių perversmas neįvyko, tačiau tų dienų Kaune tvyrojęs pavojus, virš jaunos valstybės kabanti grėsmė, verti kinematografinio įprasminimo, primenančio, kad laisvė ir nepriklausomybė reikalauja nepertraukiamo budrumo. Juolab, kad niekšiškas, žiaurus valstybės kaimynas šimtmečiais laikosi tų pačių imperialistinių idėjų.

Filme „Laikinai jūsų“ kuriama tarpukario laikmečio atmosfera – itin tikroviška, jai sukurti naudoti autentiški automobiliai, pastatai, restoranų ir salonų interjerai, kostiumai. Personažai – charakteringi, spalvingi, bet kartu – žmogiški, turintys savų trūkumų, pernelyg neišsiskiriantys iš minios, leidžiantys suprasti kiekvieno individo svarbą trapiame istoriniame laikotarpyje.

Filme vaidina Simonas Storpirštis, R. Rudokas, Dainius Kazlauskas, Šarūnas Datenis, Ainis Storpirštis, Justina Nemanytė, Akvilė Žirgulytė, Jonas Gricius, Nerijus Gadliauskas, Agnė Šataitė ir kiti. Prodiuserinės kompanijos „Singing Fish“ kūrinys – didžiausio biudžeto lietuviškas filmas 2023 metais.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.