A.Jasaitytė: „Norėjome merginoms suteikti naują gyvenimo viziją“

„Mes norime pasikeisti, bet nežinome, kaip“, – taip prieš kelis mėnesius kalbėjo merginos, gyvenančios ir besimokančios Vilniaus vaikų socializacijos centre. Vakar Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje, esančioje Mokytojų namuose, atidaryta unikali paroda „Nuo šiandien“, kurioje pristatomi šių merginų fotoportretai, užfiksuoti žinomų Lietuvos fotografų. Kaip sako parodos rengėjai, eksponuojamos nuotraukos yra savotiškas merginų pokyčių veidrodis.

Aistė Jasaitytė norėjo jaunoms merginoms suteikti naują gyvenimo viziją.
Aistė Jasaitytė norėjo jaunoms merginoms suteikti naują gyvenimo viziją.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Mar 27, 2015, 12:31 PM, atnaujinta Jan 8, 2018, 3:57 AM

Paroda yra baigiamoji dalis kūrybiško mokymosi projekto „Kūrybinės partnerystės“ dalis. Projektas jau ketvirtus metus įgyvendinamas Lietuvos mokyklose, o šiais metais pirmą kartą vyko ir socializacijos centruose.

Milda Laužikaitė, programos vadovė, sako, kad per visus tuos metus mokyklose sukaupta ir įgyta patirtis bei kūrybiško mokymosi vizija ir idėjos šiais metais buvo pritaikytos dviejuose Lietuvos socializacijos centruose. Šį pavasarį bus pradėtas bendradarbiavimas su dar trimis socializacijos centrais.

„Atlikti tyrimai parodė, kad „Kūrybinių partnerysčių“ programoje dalyvavusiose mokyklose jau vyksta pokyčiai – atsiranda ryšys tarp mokinių ir mokytojų, gėrėja klasės klimatas, vaikai išdrąsėja, atsiveria, išmoksta konstruktyviai bendrauti, atranda mokymosi prasmę. Šie pokyčiai ir yra tai, ko siekia ši programa. Vykdami į socializacijos centrus siekėme, kad mokiniai, suprastų, kad mokymasis gali būti įdomus, motyvuojantis ir, svarbiausia, suteiktų teigiamų emocijų ir netgi paklotų pamatus jų ateičiai“, – pasakojo M. Laužikaitė.

Vilniaus vaikų socializacijos centre mokosi ir ten pat esančiame bendrabutyje gyvena paauglės, kurios buvo teistos, yra iš globos namų arba turi problemų, susijusių su socialiniais įgūdžiais. Aistė Jasaitytė-Čeburiak, centre vykusio kūrybinio projekto koordinatorė, teigia, kad projekte dalyvavusios 14-17 metų amžiaus merginos iki šiol gėdijasi to, jog užaugo globos namuose arba buvo teistos. Jos vadina save nevykėlėmis, jaučiasi nuskriaustos, apgautos ir nemato savo ateities.

„Pradžioje, vos tik atvykus į centrą, mums buvo pasakyta: susidursite su pačia sunkiausia klase. Tačiau per pokalbius su merginomis, per įsiklausymą į jų emocijas ir lūkesčius užmezgėme ryšį. Sužinojome, kad jos norėtų pasikeisti, bet nežino, nuo ko pradėti, kas joms galėtų padėti. Mūsų tikslas buvo pakelti jų motyvaciją, įtraukti jas į kūrybinį procesą ir suteikti joms naują gyvenimo viziją“, – sak4 A. Jasaitytė-Čeburiak.

Į centre vykusį kūrybiško mokymosi procesą buvo integruotos literatūros, anglų kalbos, matematikos ir technologijų pamokos. Per lietuvių kalbos užsiėmimus merginos, norėdamos sužinoti, kas lemia vidinius žmogaus pokyčius, nagrinėjo garsios Juozo Grušo pjesės „Meilės, džiazas ir velnias“ personažus, o teatro aktorius režisierius Justas Tertelis vedė joms retorikos pamokas, jos mokėsi save apibūdinti, atsiverti.

Skirtingų stilių rašymo subtilybių mokė kurianti praktikė Gabija Vitkevičiūtė. Ji atskleidė, kaip parašyti gerą motyvacinį laišką, norint vėliau rasti darbą. O per technologijų pamokas merginos ne tik siuvosi sau sukneles baigiamajai parodai, bet ir pačios sprendė, kiek joms reiks medžiagos, apskaičiavo sąmatą, išlaidas.

„Buvo svarbu, kad merginos pamatytų, jog tai, ką jos išmoks šio projekto metu, bus reikalinga ateityje. Kad tai, ką jos dabar daro, yra aktualu, jog tai siejasi su realiu gyvenimu“, – sako A. Jasaitytė-Čeburiak.

Gitana Rupšlaukienė, Vilniaus vaikų socializacijos centro pavaduotoja, pažymi, kad „Kūrybinės partnerystės“ plačiai atvėrė langą tiems, kurie yra tarsi „už tvoros“, visuomenės užribyje. Pasak jos, pro šį langą žmogiškos šilumos, tikėjimo, pasitikėjimo ir geranoriškumo įgavo visi projekto dalyviai – mokinės ir pedagogai.

„Džiugina šiltesni tarpusavio santykiai, sutvirtėjęs mokytojų profesinis pasitikėjimas, nauji visuomeniniai ryšiai, surasti nauji socialiniai partneriai. Labai svarbu, kad per šį langą ne tik mes pamatėme, bet pamatė ir mus – iniciatyvius, kuriančius, mylinčius, tikinčius tuo, ką daro. Viliuosi, kad artimesnė tiesioginė pažintis su mumis sulaužys įsišaknijusius stereotipus, formuos naują, geranorišką ir kūrybiškumu paremtą valdžios institucijų ir visuomenės požiūrį į socializacijos centrus“, – pasakoja G. Rupšlaukienė.

Kad socializacijos centre po „Kūrybinių partnerysčių“ vyksta pokyčiai, įsitikinusi ir programos kuruojanti mokytoja Jūratė Gricienė. „Centre prasidėjus kūrybiško mokymosi programai savo devintokes apibūdinome kaip problemiškiausias, tačiau dabar sutariame – su jomis smagiausia dirbti ir bendrauti. Didžiausia „Kūrybinių partnerysčių“ dovana ir vertybė – naujos pažintys, nauji draugai“, – teigė mokytoja.

Nuotraukų paroda „Nuo šiandien“ veiks nuo šiandien, kovo 26 iki balandžio 2 dienos, Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje (Mokytojų namai, Vilniaus g. 39). Merginas įamžino žinomi ir pripažinti Lietuvos fotografai Martynas Ambrazas, Olga Posaškova, Lina Fisheye ir kiti.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.