Tarp neišnešiotų genijų – ir aktorius Leonardas Zelčius

2016 m. spalio 6 d. 10:00
61-erius metus santuokoje išgyvenę aktoriai Danutė Juronytė ir Leonardas Zelčius buvo tobula pora. Anapilin jie irgi išėjo beveik kartu – 2015 metais.
Daugiau nuotraukų (20)
  Jis buvo pagrandukas, 13-as vaikas šeimoje. Ji ant paauglės pečių prisiėmė pareigą gelbėti motiną, kai šią paliko gražuolis tėvas.
  Aktorių šeimos bute Kauno centre susitikome su viena iš dukterų psichologe Kristina Zelčiūte. Pokalbis prasidėjo vartant nespalvotų nuotraukų šeimos albumus.
  „Mūsų tėtis, jauniausias ir mylimiausias pagrandukas, gimė neišnešiotas, vos septynių mėnesių. Tokie vaikai būna labai atkaklūs ir kabinasi į gyvenimą, nes jiems reikia išlikti“, – sako Kristina.
  Ji vardija neišnešiotus genijus: Einšteinas, Hugo, Čerčilis, Strindbergas, Renuaras, Zelčius. Juokiamės, nes smagu pastatyti savo tėvą į tokią gretą.
  „Jiems pasisekė. Anksti gimę vaikai jautresni. Išskirtinė jų savybė – nepaliaujamai mokytis. O mūsų tėčiui iš dalies pasisekė dar ir todėl, kad, jam gimus, nebuvo inkubatorių ir naujagimio neatskyrė nuo motinos. Ji po patalais šildė sūnų savo kūnu ir šis išgyveno“, – kalbėjo duktė.
Prigirdė auklė, lupo dukterį
  Dukterys atsimena, kad L. Zelčius labai greitai suvokdavo naujus dalykus.
  „Sykį sėdi tėvelis fotelyje ir garsiai svarsto: „Nesuprantu, kodėl tame GITIS'e (Valstybinis teatro meno institutas) reikia taip ilgai mokytis. Man jau po dviejų kursų tapo aišku, kokių dalykų jie nori išmokyti“, – atsiminė Kristina.
  Duktė sako, kad su mama Danute Juronyte tėvas kalbėdavosi tik apie teatrą arba vaikus. Dukterys nė sykio nėra girdėjusios, kad tėvai šnekėtųsi apie pinigus.
  „Ar jūsų tėvai buvo griežti?“ – pasiteiravau.
  „Tėtis yra mane lupęs du kartus. Pirmąjį kartą gavau mušti būdama visai nekalta. Tėvai vaidino teatre, o mane saugojo auklė ir nusivedė pas kaimynus į balių. Nežinau, kaip ten nutiko, bet man leido paragauti alkoholio, nors tebuvau vos trejų metų. Tėvas grįžęs užuodė ir užplojo man per uodegą – auklės juk neimsi lupti. Gal jam buvo gėda suaugusiai moteriai pasakyti pastabą ir, nubausdamas mane, parodė, kad daugiau taip nutikti negali. Bet aš jaučiausi labai įsižeidusi, nes supratau, kad bausmė – neteisinga“, – pasakojo aktoriaus duktė.
  Antrą sykį Kristinai kliuvo, kai mažesnioji sesuo Dovilė nubėgo pasiskųsti, kad vyresnioji ją erzina. Tėtis supykęs pliaukštelėjo Kristinai per veidą. Nors fizines bausmes patyrė tik du kartus, Zelčiūtė atsimena jas iki šiol.
Gražuolis vargonininkas spjovė į šeimą
  Abidvi dukterys ankstyvoje vaikystėje suvokė, kad jų motina aktorė Danutė Juronytė – labai stipraus ir atkaklaus charakterio.
  Kristina mano, kad tokį mamos būdą nulėmė ypatinga istorija.
  „Mamos motina Genovaitė, mūsų senelė, ištekėjo už gražuolio vargonininko. Tai ir buvo didžioji nelaimė, apkartinusi močiutės gyvenimą. Kai vargonininkas atsikėlė į jų miestelį, visos jaunos merginos bėgo žiūrėti. Mano močiutė nuėjo paskutinė, bet būtent jinai krito jam į širdį“, – apie savo senelį kalbėjo Kristina.
  Vos išvydęs Genovaitę vargonininkas po pamaldų nusekė ją iki namų ir netrukus pasipiršo. Gimė duktė Danutė, o netrukus – dar du broliai.
  „Mama yra pasakojusi, kad vargonininkas Kazimieras Juronis, jos tėvas, buvo talentingas žmogus. Jis rašė eilėraščius savo jaunai žmonai Genovaitei ir net buvo išdrožęs jai batukus iš medžio, bet be gailesčio paliko šeimą pokario metu, kai vėl įsimylėjo. Paauglei mano mamai buvo  skaudu. Išgyventi be maitintojo pokario metais ypatingai sunku“, – pasakojo Kristina.
Kodėl aktorė nemėgo himno
  Palikta šeima badavo, o netrukus ištiko dar viena nelaimė – nuo eglutės per Kalėdas užsidegė namai. Neišlaikiusi naštos, Danutės Juronytės mama Genovaitė palūžo.
  „Kiekvieną vakarą iki 23 valandos mama Danutė su mažesniais broliukais neidavo miegoti ir laukdavo pareinant iš darbo mūsų senelės. Jeigu iki vidurnakčio ji nepasirodydavo, mano mama su broliais klaupdavosi ant kelių ir melsdavosi. Vidurnaktį per radiją skambėdavo himnas. Mamos ausims ta muzika tapo baisiausia melodija, reiškiančia, kad jos motina skausmą malšina vienumoje', – sakė Kristina.
  Paauglei mergaitei teko atsakomybė už broliukus ir net už savo mamą, nepajėgiančią susidoroti su bėdomis.
  „Nuo ankstyvos paauglystės Danutė broliams atstojo mamą, kai šią užplūsdavo neviltis. Toks gyvenimas suformavo labai kietą Danutės Juronytės charakterį. Ji kovojo su visais, kurie bandydavo skriausti jos broliukus ir grūmėsi dėl šeimos iš visų jėgų“, – kalbėjo K. Zelčiūtė.
  Skurdas ir alkis buvo nuolatinis paliktos šeimos palydovas ir ugdė tvirtą charakterį.
  „Būdama nedidelė mergaitė, mano mama prisiekė, kad jos būsimoje šeimoje, kai jinai pati ištekės, kasdien bus karšti pietūs. Ir šventai tos taisyklės laikėsi“, – sakė Kristina.
Netikras brolis – garsus muzikantas
  Danutės Juronytės tėvas antroje šeimoje susilaukė dviejų vaikų – dukters ir sūnaus. 1946 metais gimęs jo sūnus Vydmantas buvo labai gabus ir tapo garsios Kauno muzikinės grupės siela. Jis išgarsėjo kaip legendinių „Kertukų“ įkūrėjas.
  Tačiau Danutė nedrįso ieškoti kontaktų su savo netikru broliu ir seserimi Irma, kol buvo gyva jos pačios mama.
  „Mūsų mama norėjo su tėvo vaikais bendrauti, bet gailėjo savo mamos Genovaitės ir nenorėjo jos skaudinti. Po jos mirties ji pati susirado savo brolį Vydmantą. Pasakojo mums, dukterims, kad jis gabus, turi absoliučią klausą. Kai Juronis susirgo, ji labai sielojosi“, – sakė Kristina.
  Labiausiai D. Juronytę skaudino, kad tėvas laikinai buvo pamiršęs pirmosios šeimos vaikus ir jų nelankė.
  „Kai mūsų mama ištekėjo ir susilaukė vaikų, senelis ateidavo į teatro kiemą pamatyti dukters. Mama buvo mandagi su savo tėvu, bet netroško bendrauti, nes negalėjo jam atleisti, kad jis išdavė mamą Genovaitę ir sukėlė jai  kančių“, – pasakojo K. Zelčiūtė.
  Duktė sako, kad tėvų gyvenimo aplinkybės nulėmė stiprią jos motinos D.Juronytės valią ir gebėjimą kautis už kitus, kai jie patys nepajėgdavo. Į dukterų Kristinos ir Dovilės gyvenimą ji nesikišo, bet, paprašyta patarti, pasiūlydavo protingą išeitį.
  „Mūsų tėvas Leonardas Zelčius mėgdavo pasakoti apie savo vaikystę, o mama stengdavosi išvengti šios temos, nes ji buvo jai per skaudi“, – sakė Kristina.
Gaminti išmokė režisierius J. Miltinis
  Būdama vos 16-os, D. Juronytė pradėjo vaidinti garsiojo režisieriaus Juozo Miltinio studijoje Panevėžyje.
  „Režisierius mūsų mamą ir jos draugę išmokė gaminti. Visi per pertrauką eidavo kur nors pavalgyti, o mūsų mama – ne. Ji teisindavosi: „Negaliu eiti, mokausi rusų kalbos, studijuosiu Maskvoje režisūrą“. Bet režisierius puikiai suprato, kad ji neturi pinigų pavalgyti.
  Kai teatras važiuodavo gastroliuoti, J. Miltinis duodavo mamai ir jos draugei pinigų ir prašydavo išvirti pietus sau ir V.Blėdžiui. O iš tikrųjų tai buvo taktiška akcija pamaitinti neturtingiausias artistes“, – mamos pasakojimus atsiminė Kristina.
  Kai L.Zelčius parsivežė D. Juronytę į Kauną, namuose ji aptiko seną siuvimo mašiną ir pati išmoko siūti.
  „Puikiai atsimenu, kaip sykį teta iš Amerikos atsiuntė paltinės medžiagos ir mums, abiem dukterims, mama pasiuvo madingus paltus. Jautėmės tikros puošeivos. Aktorių uždarbiai visai laikais būdavo menki, bet mūsų mama gebėjo visą šeimą apsiūti, apmegzti ir ištęsėjo pažadą kasdien patiekti karštus pietus“, – sakė K.Zelčiūtė.
Vaikystėje vaidino drugelius
  Vyresnioji sesuo Kristina tapo psichologe, o jaunesnioji Dovilė – rašytoja. Tėvų profesija darė įtaką abiems, tačiau tėvai bandė sutrukdyti dukterims tapti aktorėmis.
  „Jeigu vaikas auga teatre, jis savaime apsikrečia tėvų požiūriu į darbą: teatras – šventas, vaidmenys – svarbesni už viską. Be teatro – netikras gyvenimas. Man atrodė savaime suprantama, kad privalau studijuoti aktorystę, nors teatre mudvi su seserimi Dovile buvome vaidinusios tik vaikiškus personažus“, – pasakojo Kristina.
  Vyresnioji duktė debiutavo spektaklyje „Buratino nuotykiai“.
  „Mudvi su aktoriaus Vytauto Eidukaičio dukterimi vaidinome drugelius. Neatsimenu, ką ten darėme – tikriausiai kelis kartus perplasnojome sceną. Tėtis dar statė „Snieguolę ir septynis nykštukus“ – ten buvau varlė. Turėjau išlįsti iš už dūmų uždangos ir šokuoti po sceną. Tačiau kai atėjo laikas spręsti, kuo būsiu, tėvai gudravo ir nesiūlė studijuoti aktorystės, nors aš apie ją galvojau“, – prisiminė Kristina.
  Vis dėlto Kristina į Vilniaus konservatoriją buvo įstojusi, bet norą studijuoti išmušė profesorės Irenos Vaišytės poelgis.
  „Išsigandau išgirdusi, kaip ji vienai merginai, kurios smakras buvo stambesnis, be ceremonijų rėžė: „Ir ką, su tokia žiauna nori į sceną?“ – prisiminė K.Zelčiūtė.
  Prasitarusi tėvams, kad nežino, ar nori studijuoti aplinkoje, kurioje taip įžeidinėjami žmonės, Kristina tėvams prisipažino, kad galvoja ir apie psichologijos studijas. Egzaminai į menines specialybes būdavo laikomi anksčiau, todėl abiturientai dar spėdavo išlaikyti juos ir kitose aukštosiose mokyklose.
  „Tėvai apsidžiaugė nežmoniškai, tuojau patarė laikinai atsiimti dokumentus iš Konservatorijos ir eiti į universitetą. Jie sakė, kad spręsti, kur pasilikti, galėsiu, kai būsiu įstojusi. Į psichologiją patekau ir apie aktorės karjerą galvoti nustojau, bet dar ilgai eidavau į teatrą ir tyrinėdavau kitų vaidmenis galvodama, ką aš vaidinčiau kitaip. Bet dabar negaliu atsidžiaugti, kad netapau aktore“, – prisipažino Kristina.
  „Kodėl džiaugiatės?“ – pasiteiravau.
  „Aktorius yra baudžiauninkas. Kai kurie režisieriai mano, kad aktorių žeminimas yra normalus dalykas. Ne sykį tai girdėjau iš draugų ir pažįstamų“, – sakė K. Zelčiūtė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.