D. Vaitiekūnas išdėstė savo neįtikėtiną saviizoliacijos istoriją: atrado daug spragų

Kasdien didėjant koronavirusu užsikrėtusių skaičiui, į saviizoliaciją siunčiami daugybė žmonių. Pandemija gerokai pakoreguoja daugelio planus, ypač tuomet, kai net nenumanai, jog po bendravimo su kolega ar pažįstamu, netikėtai atsidursi saviizoliacijoje.

Dominykas Vaitiekūnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>T.Bauro nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>T.Bauro nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>Asmeninio archyvo nuoroda.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>Asmeninio archyvo nuoroda.
Dominykas Vaitiekūnas.
Dominykas Vaitiekūnas.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>Asmeninio albumo nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Dominykas Vaitiekūnas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (8)

Lrytas.lt

Oct 5, 2020, 1:13 PM

Aktorius Dominykas Vaitiekūnas visa tai patyrė savo kailiu. Nepaisant to, kad jog koronaviruso testas buvo neigiamas ir jis su užsikrėtusiu asmeniu bendravo anksčiau, jam teko atšaukti kelionę į Islandiją.

Visą savo istoriją jis parašė socialiniame tinkle.

SAVIIZOLIACIJA IR BIUROKRATINĖ GYVENIMO PRASMĖ

Aš morališkai tam buvau nusiteikęs. Dirbant ir susiduriant su didelėm žmonių grupėm, čia tik laiko klausimas. Tad paskutinį rugsėjo savaitgalį, įžengdamas į Kristaus amžių gimtadienio proga gavau dovanų saviizoliacijją ir galimybę savu kailiu patirti, kaip gi veikia sistema. Ir man pasirodė, kad ta sistema veikia šūdinai.

Ryt oficialiai paskutinė mano saviizoliacijos diena, esu sveikas, simptomai nepasirodė, o ir testas – neigiamas. Žodžiu šitoje vietoje man pasisekė ir pasisekė labai, nes iš paskos į namų areštą galėjau nusitempti labai daug daug žmonių. O dar ir apkrėsti.

O kolegoms, kuriuos , deja, virusas pakirto – linkiu pasveikti. Lietuvos valdžiai, kuri kaip užsikirtusi kartoja, kad situacijai yra pasiruošusi, irgi linkiu pasveikti nuo melo ir išsiblaivyti nuo neadekvataus situacijos vertinimo. Bent jau kiek man tenka girdėti – SAM kartoja, kad situacijai yra pasiruošta. Ko gero tą pasiruošimą liudija ir pranešimai, kad NVSC palieka darbuotojai, nes neatlaiko darbo krūvių.

Pirmadienis. Kolegė naktį mane informuoja, kad jos testas – teigiamas. Bandau karštąją linija užsiregistruoti testui. Neleidžia, sako NVSC man jį paskirs. Paskyrė. Tik kažkodėl Kaune. Todėl testą pasidariau Vilniuje savo lėšomis. Pirmadienį buvo 7-ta diena po rizikingo kontakto.

Vakare gaunu atsakymą – neigiamas. Apsidžiaugiu. Nesergu. Ir galvoju, kaip dylinti reikalus toliau. Visi darbai palauks. Šuo priduotas draugams, nes vedžioti pagal taisykles negaliu. Bet penktadienį turiu išskristi mėnesiui į Islandiją. Meninei rezidentūrai. Gavęs neigiamą testo atsakymą noriu susisiekti su NVSC. Dėl Islandijos. Nebedirba. Antradienis.

Badau susisiekti su atvejį tiriančiais specialistais, dėl leidimo praėjus 10-čiai dienų po rizikingo kontakto nutraukti saviizoliaciją, nes simptomų nejaučiu, testas – neigiamas – turiu išskristi profesiniais reikalais į Islandiją. Ten ir taip privalu pasidaryti du testus penkių dienų laikotarpyje ir tas 5 dienas karantinuotis.

Skambinu bendruoju telefonu į NVSC. Jaučiu ilgai nekels, įsikišu ausinę ir einu gamint pietų. Dvi valandas klausau džinglo. Pavalgau. Nekelia. Suvirškinu. Po poros valandų atsiliepia. Paaiškinu situaciją. Sako, nieko nežinau – skambinkite jūsų atvejį tiriančiam specialistui. Sakau, o kas tiria mano atvejį? Paaiškina, kad tas, kas jums skambino. Kad, sakau, man dar nieks neskambino.

Aš pats jums skambinu. Kaip tai neskambino? Ir rašto nepasirašėt, kad sutinkat su saviizoliacijos taisyklėm? Kokio rašto – nustembu aš. Sako, tada skambinkit į Kauną jeigu sąlytis vyko Kaune. Skambinu. Pakelia, sujungia. Paaiškinu situaciją. Specialistė sako dar nežinanti, ar galima man bus išskrist. Perskambins vakare. Paskambina vakare. Sako, ne, jokiu būdu.

Jūs esate sistemoje, jums gresia administracinė atsakomybė už saviizoliacijos nesilaikymą. Ir nurodo mano saviizoliacijos pabaigą – spalio 5d. Tai baibai, Islandija. Kitądien sulaukiu ponios Vilijos skambučio. Iš NVSC. Informuoja, kad mano izoliacija iki spalio 8d. Klausiu kodėl? Paklausia, ar vaidinau tokiam ir tokiam spektaklyje? Sakau – nevaidinau. Pas mane parašyta, kad vaidinote.

Sakau, aš vakar savo atvejį aptariau su Kauno epidemiologe, gal jūs su ja susiekite ir susiderinkite. Ponia Vilija mane patikina, kad susisiekti negali, nes Kauno kolegių nepažįsta, ji pati iš Vilniaus. Sako, o tai jūs raštą pasirašėt jau? Ne, nepasirašiau. Tai tada aš jums jo ir nesiunčiu.

Jeigu kas keisis – aš jums perskambinsiu, bet jaučiu jums tada reikia klausyt, ką jums sakė Kauno kolegės. Kitądien susipažįstu su dar viena NVSC darbuotoja. Malonaus balso ponia Regina iš Kauno. Pokalbis identiškas. Sakau, gal jūs galite, jeigu jau iš Kauno, pasikalbėti su savo kolegom tiriančiais atvejį.

Sako, negaliu, nes aš tik informatorė. O raštą pasirašėt? Ne, negavau jokio rašto. Negavot. Tai mes jums perskambinsim. Ketvirtadienį išsiaiškinu kas konkrečiai tiria atvejį, prisiskambinu pats jau ketvirtam žmogui, panelei Kristinai. Ji manęs maloniai išklauso. Paaiškina, kadangi daug Kauno muzikantų ir teatralų izoliacijoj, biurokratiškai paprasčiau, kad visi bus izoliacijoj iki spalio 8d.

Ji man pritaria, kad nefaina be jokio pagrindo dar plius porą dienelių man namie praleisti. Nes mano kontaktas buvo 22 d. Atsiųsiu raštą – pasirašykit. Sprendžiant iš to, kaip vėlai atsiuntė raštą, supratau, kad nemenkus viršvalandžius panelė Kristina dirba. Ir taip, praėjus 10 dienų po rizikingo sąlyčio, aš oficialiai buvau nusiųstas į izoliaciją. Bet jau neliko laiko ir gal prasmės įvertinti mano kontakto rizikingumo faktorių, patikslinti su kuo aš turėjau kontaktą... Kokia viso to prasmė? Kokia oficialiai mane išsiųsti į izoliaciją po 10 dienų?

Kokia prasmė sėdėti namie su neigiamu testu ir be simptomų? Paklausiau to savo šeimos gydytojos, ji man atsakė – prasmė yra tik biurokratinė. Kokia prasmė drausti nesergančiam žmogui neleisti išvykti iš šalies? Kokia prasmė neleisti pavedžioti šuns? Kokia prasmė neleisti išnešti šiukšlių? Nu biurokratinė.

Visų pokalbių su NVSC metu man pavyko išlaikyti mandagų toną, nors labai norėjosi ant ko nors parėkti, bet ir su manimi kalbėjusios moterys – klausėsi, girdėjo, kalbėjo maloniai ir jos nėra vertos mūsų pykčio, nes tiesiog dirba savo darbą, dirba viršvalandžius ir nieko negali padaryti, nes sistema joms, panašu, nepadeda.

Niekas joms nepadeda. 

Nueikite balsuoti bet kokia kaina, net jeigu norite gadinti biuletenį. Savaitė buvo buvo ohoho. Galiausiai pavyko nusipirkti naujus bilietus ir tikiuosi kitą penktadienį pavyks nusileisti Islandijoje. O mėnesio viduryje pavyks prisijungti prie kitų 12 menininkų, kurie jau sėkmingai kuria Reikjavike.

O savaitę namuose irgi turėjo privalumų. Išsivaliau langus, susipažinau su dalimi kaimynų kitąpus gatvės. Išsivaliau langus. Aj, jau minėjau. Nusikalkinau stiklinius indus. Vaje, kaip įdomu buvo. Eina sau. Ačiū draugams, kad pažiūrėjo šunį, kad atnešė man ledų, vyno, vištos, cigarečių, gėlių. Ir kad klausė, kaip gausiai aš burbu. Gero, biurokratiškai lengvo pirmadienio visiems!“ – rašė jis.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.