Martyną Kavaliauską nustebino naujas LRT šou „Miuziklo garsai“: „Esame ilgame teisiniame kelyje“

Atlikėjas Martynas Kavaliauskas su žmona Rusne Kavaliauskiene nustebę. Žinomas vyras pasakojo prieš dvejus metus nacionalinio transliuotojo skelbtame konkurse pateikęs pasiūlymą televizijos projektui kurti. Tąkart jo ir sutuoktinės atstovaujama įmonė konkurso nelaimėjo, bet tuo istorija nesibaigė. Šiemet, sulaukęs kvietimo dalyvauti LRT šou „Miuziklo garsai“, M.Kavaliauskas nemenkai nustebo – projektas, kuriame žinomi šalies atlikėjai atlieka miuziklų pasirodymus, primena pasiūlymą, kurį konkurse buvo pateikęs jis su žmona Rusne.

 Martynas Kavaliauskas su žmona Rusne Kavaliauskiene.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Martynas Kavaliauskas su žmona Rusne Kavaliauskiene.<br> Asmeninio albumo nuotr.
Monika Garbačiauskaitė ir Gytis Oganauskas.<br>T.Bauro nuotr.
Monika Garbačiauskaitė ir Gytis Oganauskas.<br>T.Bauro nuotr.
 Martynas Kavaliauskas su žmona Rusne Kavaliauskiene.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Martynas Kavaliauskas su žmona Rusne Kavaliauskiene.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Martynas Kavaliauskas.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Martynas Kavaliauskas.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Martynas Kavaliauskas.<br> Asmeninio albumo nuotr.
 Martynas Kavaliauskas.<br> Asmeninio albumo nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

2022-11-06 18:31, atnaujinta 2022-11-06 19:11

Socialiniame tinkle Martynas išdėstė visą istoriją, kuria sutiko pasidalinti su naujienų portalo lrytas.lt skaitytojais.

„Visi, kas mane pažįsta artimai, žino, jog viešai dalintis kažkuo panašaus, man nėra būdinga, netgi – neįprasta ir keista. Visų pirma dėl to, kad visą savo energiją, mintis ir laiką esu linkęs nukreipti į kūrybą, žmones ir meilę. Šie vertybiniai įsitikinimai buvo ir yra svarbiausiu pagrindu mūsų su žmona Rusne asmeninėje ir profesinėje partnerystėje.

Augome medikų, teisininkų, vadovų šeimose, kuriose kaip pagrindinės vertybės buvo skiepijami – ambicingumas, sąžiningumas, atsidavimas, pagarba darbui, teisingumas sau ir kitiems. Taip pat nuo vaikystės aplink mus netrūko meno žmonių bei savo amato meistrų, iš kurių mokėmės būti kūrybiški, nuoseklūs, lojalūs, empatiški, smalsūs ir darbštūs. Šiandien kiekvieną dieną stengiamės grįžti prie to, kas #svarbiausiamums, bet deja, jau keturis mėnesius mus kankina ir sekina mintys, kurios sukelia begales emocijų, todėl noriu tai paleisti.

2020-ieji, kaip žinia, buvo karantino metai, koncertinė ir renginių organizavimo veikla buvo sustabdyta, todėl turėjome galimybę skirti laiko naujiems kūrybiniams projektams ir nusprendėme įgyvendinti seną mano žmonos Rusnė Kavaliauskienė svajonę – sukurti ir pagaminti naują televizinį miuziklų šou. Niekam ne paslaptis, kad visi kūrybiniai procesai iki tol, kol tampa vieninga idėjų visuma, kuria bus galima remtis, siekiant sukurti galutinį kūrybinį produktą, susideda iš daugybės elementų, daugybės darbo valandų, daugybės abejonių, daugybės juodraščių, daugybės mąstymų ir permąstymų. Todėl ilgus mėnesius dėliojome mintis, galimus scenarijus, galimas tokio TV projekto išpildymo variacijas. Galiausiai, kai jautėmės pasiruošę pilna apimtimi įgyvendinti šį televizinį miuziklų šou, nusprendėme dalyvauti Viešajame LRT programų sukūrimo ir jų gaminimo paslaugų pirkimo Konkurse.

Istorija ilga, o chronologija paprasta:

1. 2020 m. LRT paskelbia Viešąjį Konkursą televizijos programų sukūrimo ir jų gaminimo paslaugoms įsigyti.

2. Mūsų su žmona valdoma UAB „Medijų namai“ pateikia TV projekto „Miuziklų žvaigždė“ Pasiūlymą LRT televizijos programų sukūrimo ir jų gaminimo paslaugų pirkimui Konkurso 11 daliai – pramoginis savaitgalio vakaro šou.

3. „TV Projekto pagrindinė idėja/tema – 10 žinomų šalies atlikėjų varžosi dėl geriausio Lietuvoje miuziklų aktoriaus/-ės vardo; aktualumas: atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje miuziklų rodoma mažai, toks TV projektas auditorijai suteiktų unikalią galimybę pažinti miuziklo žanrą ir interaktyviai dalyvauti spektaklyje, kadangi kiekvienas pasirodymas – tai ištrauka iš gerai žinomo miuziklo. TV projektas „Miuziklų žvaigždė“ – tai kompleksinis, vaidybos, šokių ir specialiųjų efektų šou. Projekto studija – virs teatro scena televizijoje – LED ekranai, gyvas orkestras, specialios dekoracijos, kostiumai. Atlikti kūrinį neužteks – pasirodymas turi apimti specialius meistriškumo reikalavimus – choreografiją, įsikūnijimą į personažą, darbą su scenos partneriais.“ Pasiūlyme vienos programos scenarijus ir detalios projekto taisyklės.

4. 2020 m. Gegužės 14 d. esame pakviesti į Konkursui pateikto projekto pristatymo atranką (pitching‘ą), Atrankos metu itin detaliai (žodžiu ir vizualiai) pristatome TV projektą „Miuziklų žvaigždė“ bei jo įgyvendinimo galimybes; Atrankoje naudojame pristatymo skaidres, taip pat žodžiu pristatome alternatyvius projekto įgyvenimo ir gamybos variantus ir atvejus, atsižvelgiant į projekto gamybos biudžeto paskirstymą ir kt.

5. Atrankos metu taip pat teikiame potencialių projekto dalyvių, orkestro narių, vedėjų, komisijos narių pasiūlymą, įskaitant pavardes. Siekdami parduoti TV projektą „Miuziklų žvaigždė“ dalijamės savo pasiūlymais, kūrybiniais sprendimais, know-how elementais. Pavyzdžiui – siūlėme komisijos narius sodinti į „ložę“, TV studiją apipavidalinti kaip „teatro sceną“ ir kt.

6. Kiek pamenu, Konkurso rezultatų lentelėje mūsų (UAB „Medijų namai) Pasiūlymas („Miuziklų žvaigždė“) atsiduria antroje vietoje, o dar vėliau Pirkimo procedūros minėtai Konkurso daliai yra nutraukiamos ir jokio pramoginio vakaro šou sukūrimo ir gaminimo paslaugos nėra įsigyjamos.

Prabėga daugiau nei dveji metai.

7. 2022 m. Rugpjūčio mėn. Sulaukiu skambučio iš LRT vyr. prodiuserio su pasiūlymu man (Martynui Kavaliauskui) 2022 m. rudens sezone dalyvauti planuojamame LRT transliuoti pramoginiame savaitgalio Miuziklų vakaro šou.

8. Vyr. prodiuseriui pristačius būsimo naujo TV projekto formatą, idėją ir taisykles, lieku nustebęs. Galvoje, žvelgiant retrospektyviai ima projektuotis įvairios asociacijos („Miuziklų šou...? 2020 m. pavasaris? 2022 m. Rugpjūtis?...“) Nustembu dar labiau, gavęs atsakymą, paklausus – ar šis TV projektas bus kuriamas LRT ar yra įsigytas iš šalies. Ne iš šalies. Ir kol kas be pavadinimo.

9. Siekdamas išsklaidyti bet kokias man kilusias asociacijas, nuostabą ir abejones, bandau tikslintis detales apie planuojamo rengti TV projekto taisykles, idėją ir formatą, tiek su LRT kūrybine grupe, tiek susisiekdamas su kitais, potencialiais būsimo TV projekto dalyviais. Po visų pokalbių lieku dar labiau nustebęs. Kodėl tik kaip dalyvis? 

10. Bet vis tik tai nebuvo svarbiausias klausimas. Po to sekė išsamūs, ilgi, varginantys apmąstymai, iš kurių kilo esminis rūpestis – kas, jei LRT naujajame sezone pasirodys itin panašus TV šou į mūsų „Miuziklų žvaigždę“? Koks bus mūsų projekto likimas ir galimos ateities perspektyvos? Ar LRT viešai save įvardijus kaip TV laidos autorių ir gamintoją, bet kokie vėlesni analogiški projektai bus vertinami kaip LRT laidos kopija arba adaptacija?

11. Klausimų kyla daugiau negu atsakymų, todėl 2022 m. tą patį Rugpjūtį nedelsdami kreipiamės į LRT atstovus, siekdami išsklaidyti bet kokias mums kilusias abejones.

12. Inicijuojame keletą susitikimų su LRT atstovais, kuriuose mūsų pozicijos visiškai išsiskiria. Išsiskiria visais klausimais. Pradedant TV formatų įsigijimo ir/ar sukūrimo aspektais, bendradarbiavimo ir mūsų prisidėjimo prie būsimo LRT projekto kūrimo, vystymo ir įgyvendinimo galimybių atsiradimu, intelektinės nuosavybės apsaugos ir kitais klausimais.

13. Pozicijų išsiskyrimas baigiasi mūsų teikiama teisine pretenzija ir LRT paprieštaravimu jai.

14. 2022 m. Spalio 24 d. LRT viešai iškomunikuoja apie naujo formato šou – „Miuziklo garsai“ būsimas transliacijas ir 2022 m. Spalio 29 d. pirmą kartą ištransliuoja premjerinę laidą. Mes sėdime ložėje, bet ne TV studijoje, o ant savo namų sofos ir su ta pačia nuostaba mąstome – kodėl gi mūsų pozicijos išsiskyrė?

15. Jos išsiskyrė taip stipriai, kad viskam prasidėjus nuo pakankamai idiliškos mano žmonos svajonės įgyvendinimo vizijos, atsiduriame ten, kur dabar esame. O esame ilgame teisiniame kelyje į sužinojimą – ar du TV projektų formatai („Miuziklų žvaigždė“ ir „Miuziklo garsai“) išties yra panašūs ir jei taip, tai kodėl jie tokie panašūs?“ – rašė jis.

Į šią istoriją sureagavo ir komentarą pateikė LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas.

„Ačiū už Jūsų komentarą, Jūsų pozicija mums labai gerai žinoma, nėra nei nauja nei originali.

Net neabejojame, kad pasaulyje buvo transliuota ne viena TV laida, kurioje buvo atliekamos miuziklų arijos. Negalime paneigti ir to, kad TV formatų rinkoje stebimi neišvengiami panašumai tarp įvairių pramoginių muzikinių šou formatų.

Naujo formato LRT TV projektas „Miuziklo garsai“ greičiausiai yra panašus ir į kažką iš 2014 m., greičiausiai ir į kažką iš BBC, greičiausiai ir į kažką net iš 2000 m. Tačiau, kadangi mums kilo abejonių, esame ilgame kelyje į sužinojimą – į ką jis yra panašiausias? Ir jei jis iš tiesų panašiausias į „Miuziklų žvaigždę“, tai kodėl?

Remiantis pasauline ir Lietuvos TV rinkos praktika, papildomi, abejojes pastiprinantys ir iš to kylantys klausimai būtų sekantys:

1. Ar pavyzdžiui TV formato „Maestro“ pardavėjai savinasi dirigavimą TV eteryje (kaip tokį)? Kodėl LRT perka formato „Maestro“ sukūrimo ir pagaminimo paslaugas? Ar nebūtų paprasčiau ir galima rengti pavyzdžiui naujo formato TV projektą „Dirigentai“? Realiai netgi galima supaprastini kažkaip…? Kažką pakeisti/nuimti…?

2. Jei, kaip sakote, neva tai įsitikinote, kad TV formato „Miuziklų žvaigždė“ idėjų visuma nėra nei nauja nei originali, įdomu tai, kad viešojoje komunikacijoje LRT projektas „Miuziklo garsai“ visgi pristatomas esantis naujo formato.

Šie klausimai retoriniai, į juos Jums atsakinėti nebūtina. Ir labai gali būti, kad greičiausiai, tokių ar panašių klausimų man kils dar labai daug. Tiesiog nenumaldomas smalsumas.

Tikrai niekuo nieko nekaltinu“, – rašė jis.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.