D. Žeimytė-Bilienė rėžė kritikuojantiems olimpinę interlytės alžyrietės kovą: „Taip gimsta klaidinančios naujienos“ (10)

Ketviradienį socialinėje erdvėje užvirė tikra audra. Olimpinių žaidynių ringe susitikus interlytei Alžyro sportininkei Iman Khelifai ir Italijos boksininkei Angelai Carini imta svarstyti ar priešininkės buvo lygios.

Rėžė kritikuojantiems olimpinę interlytės alžyrietės kovą: „Taip gimsta klaidinančios naujienos“.<br>Lrytas.lt koliažas. 
Rėžė kritikuojantiems olimpinę interlytės alžyrietės kovą: „Taip gimsta klaidinančios naujienos“.<br>Lrytas.lt koliažas. 
Dainoras Lukas<br>V.Skaraičio nuotr.
Dainoras Lukas<br>V.Skaraičio nuotr.
Dainoras Lukas.<br>G. Skaraitienės nuotr.
Dainoras Lukas.<br>G. Skaraitienės nuotr.
MAMA apdovanojimai / Daiva Žeimytė<br>V.Skaraičio nuotr.
MAMA apdovanojimai / Daiva Žeimytė<br>V.Skaraičio nuotr.
Daiva Žeimytė<br>LR archyvo nuotr.
Daiva Žeimytė<br>LR archyvo nuotr.
Daiva Žeimytė<br>LR archyvo nuotr.
Daiva Žeimytė<br>LR archyvo nuotr.
Daiva Žeimytė<br>LR archyvo nuotr.
Daiva Žeimytė<br>LR archyvo nuotr.
Iman Khelifos ir Angelos Carini kova.<br>ZUMAPRESS.com / scanpix nuotr.
Iman Khelifos ir Angelos Carini kova.<br>ZUMAPRESS.com / scanpix nuotr.
Iman Khelifos ir Angelos Carini kova.<br>AP / scanpix nuotr.
Iman Khelifos ir Angelos Carini kova.<br>AP / scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

Lrytas.lt

Aug 2, 2024, 2:30 PM

Iš pradžių pasklidus žiniai, kad 46-ąją sekundę italė apsiverkė ir atsisakė tęsti kovą olimpinių žaidynių aštuntfinalyje prieš translytę alžyrietę Iman Khelifą, Lietuvos ir viso pasaulio sporto aistruoliai suskubo kalbėti apie neteisybę.

Garsiai kalbėta, kad vyru gimęs asmuo neturėtų varžytis prie moterį. Tik kiek vėliau visi vėl sujudo supratę, kad Iman Khelifai visai ne traslytė, o interlytė.

Kilus aršioms diskusijos internete žinoma žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė paaiškino, kad šis atvejis yra tipinis melagingų naujienų pavyzdys.

„Kaip gimsta fake news – klaidinančios naujienos. Italės ir alžyrietės boksininkių kova. Italė po alžyrietės smūgių nutraukia kovą, apsiverkia. Alžyrietė turi daugybę vyriškumo požymių. Kai kurie žiniasklaidos kanalai įsideda antraštes, kaip „translytė sportininkė sudaužė italę“.

Ta informacija iš karto lyg banga plinta socialiniuose tinkluose. Sujaudinti verkiančios italės vaizdų, ją platina daugybė žmonių, bet greičiausiai šias antraštes pasigauna visi prieš bet kokį kitoniškumą nusiteikę asmenys, politikai, kurie nuolat gasdina savo rinkėjus „iškrypusio pasaulio“ vaizdai.

Niekas nesivargina pasiaiškinti, ar tai tikrai lytį pasikeitusi sportininkė, ar Alžyre įmanomas translytiškumas, kodėl italė nutraukė kovą ir apsiverkė ir kitų šios istorijos detalių.

O jos visos yra. Nesivargina aiškintis ir riebias antraštes suraitę žurnalistai, kurie dabar teisinasi, kad nesvarbu kas antraštėje parašyta, svarbu „kaip baisu bokso ringe mušama moteris“.

Tai čia tik nuo savęs pridėsiu, kad boksas yra apskritai košmaras, o ne sportas, nesuprantu, kaip kažkam gali būti smagu žiūrėt, kaip vienas kitą daužo. Tęsiant apie klaidinančią informaciją – tai štai Dainoras Lukas nepatingėjo, pasiaiškino, ačiū jam.

Nepatingėkim perskaityti iki galo. Ir tai nėra diskusija apie lytiškumą, tai yra informacijos tikslumo klausimas, kas žiniasklaidoje yra privalu.

„Taigi, kaip jau skelbta, italė pati nutraukė kovą, sulaukusi varžovės smūgių, kurių ji neatlaikė. Ji teigė po smūgių į nosį nebegalėjusi kvėpuoti. Italės treneris teigė, kad sportininkė vartojo antibiotikus, nes turėjo problemų su dantimis.

Po kovos ji apsiverkė. Šis vaizdas sukrėtė daugelį. Mane taip pat. Aš klaidingai, remdamasis daugybe taip pat neteisingą informaciją pateikusių šaltinių, minėjau, kad tai translytė moteris, tai yra – gimusi vyru, paskui tapusi moterimi. Tai kartojo daugybė žiniasklaidos priemonių.

Tačiau ir TOK, ir Alžyro olimpinis komitetas pažymi, kad ji gimė moterimi. TOK patvirtino, kad jos pase įrašyta lytis yra moteris. Alžyro olimpinė rinktinė paaiškino, kad I. Khelif yra interlytis asmuo, pasižymintis tiek vyrui, tiek moteriai būdingais lytiniais požymiais.

Tai yra, kalbant Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro žodžiais, „neatitinka tipinės binarinės vyro ir moters kūno sampratos“. Teigiama, kad interlyčių yra apie 0,018 proc. žmonių.

Nebuvau pasigilinęs, kokiomis aplinkybėmis kilo abejonių dėl jos lyties ir kas tas abejones paskleidė. Khelif yra žinoma boksininkė. Ji jau kovojo Tokijo olimpiadoje. Ten pralaimėjo ketvirtfinalyje, tad neprilygo kitoms varžovėms. Ji pelnė sidabro medalį 2022 m. IBA pasaulio čempionate.

Ta pati IBA organizacija jai ir uždraudė varžytis praėjusių metų pasaulio moterų bokso čempionate Naujajame Delyje (Indija) dėl tariamai per didelio testosterono kiekio. Jai buvo uždrausta boksuotis likus kelioms valandoms iki numatytos kovos dėl aukso medalio su kine Yang Liu.

Per čempionatą IBA prezidentas, rusas Umaras Kremlevas savo „Telegram“ kanale paskelbė, kad neva DNR tyrimai „įrodė“, kad Imane Khelif ir taivanietė Lin Yu-Ting „turėjo XY chromosomas ir todėl buvo pašalintos iš sporto renginių“. Būtent šį pranešimą išplatino Rusijos naujienų agentūra TASS. Juo rėmėsi vėlesni šaltiniai, kalbėdami apie įtarimus dėl sportininkės lyties.

Tačiau tariamo DNR testo rezultatai niekada nebuvo paskelbti, nes toks testas nebuvo atliktas. Tuomet buvo teigiama, kad buvo atliktas tik testosterono testas, o jo lygis buvo padidėjęs.

Vakar IBA dar kartą paskelbė pranešimą, kuriame sakoma: „2023 m. kovo 24 d. IBA diskvalifikavo sportininkes Lin Yu-ting ir Imane Khelif iš IBA moterų pasaulio bokso čempionato 2023 m. Naujajame Delyje. <...>

Pažymėtina, kad sportininkams nebuvo atliktas testosterono tyrimas, bet buvo atliktas atskiras ir pripažintas testas, kurio specifika išlieka konfidenciali. Šis testas neabejotinai parodė, kad abi sportininkės neatitiko būtinų tinkamumo kriterijų ir turėjo konkurencinį pranašumą prieš kitas konkurentes“.

Neaiškus testas, kurio specifika neatskleista. Apie DNR tyrimus jau nekalbama. IBA yra Kremliaus ir Putino palaikoma organizacija, kurios veikla nuolat kelia abejonių dėl skaidrumo. Jei neleista organizuoti olimpiados bokso varžybų.

Taip pat žinome – ar bent jau galime numanyti – kad Khelif atveju Alžyras nebūtų tinkama vieta moterų boksininkei, kuri iš tikrųjų buvo vyras arba pradėjo gyvenimą kaip vyras.

Tai musulmoniška šalis, kurioje tos pačios lyties asmenų lytiniai santykiai yra neteisėti, o LGBT bendruomenė patiria didelę diskriminaciją.

Ši sportininkė yra tapusi pavyzdžiu daugeliui Alžyro merginų. Tėvas jai neleido boksuotis, nes manė, kad merginoms netinka boksuotis. O UNICEFF paskelbė ją savo ambasadore toje šalyje.

Nesu tikras, ar pavyko išsiaiškinti viską apie šią sportininkę, tačiau ši informacija keičia pirminę nuomonę apie šią kovą bokso ringe.

Toliau lieku prie nuomonės, kad sporte turi vykti garbinga kova. Moteris prieš moteris, vyrai prieš vyrus. Ir turi būti užkirstas kelias abejonėms, kad lyties klausimu manipuliuojama ar pasinaudojama siekiant tikslų sporte.

Ir toliau manau, kad vyrams, kurie pakeičia lytį, ir tampa moterimis, neturėtų būti leisti kovoti su moterimis, juolab jėgos sporto rungtyse. Tai man atrodo nesąžininga“, – socialiniame tinkle dalijosi D.Žeimytė-Bilienė.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.