Vilniaus policijos komisariate dirbanti pareigūnė prabilo apie liūdną realybę: „Problema yra ne atlyginimas“

2024 m. gruodžio 12 d. 22:37
Rimantė
Ne paslaptis, kad šiomis dienomis policijos viduje yra daug iššūkių, ir tik išorė blizga. Konkrečiai noriu nupasakoti, kaip jaučiuosi dirbdama Vilniaus miesto pirmajame policijos komisariate. Dėl to, kad bijau susidorojimo, todėl prisistatysiu išgalvotu vardu Rimantė.
Daugiau nuotraukų (1)
Dirbdama jaučiuosi labai blogai psichologiškai ir emociškai. Darbas tiriant bylas, t. y. būnant ikiteisminio tyrimo tyrėja, man patinka, tačiau pats požiūris į darbuotoją, spaudimas, darbo krūvis yra praktiškai nepakeliami.
Visi mano kolegos nuolatos ieško darbo kituose padaliniuose, tarnybose ar srityse ne dėl to, kad ten didesnis atlyginimas ar ten įdomesnė sritis, bet dėl to, kad darosi tiesiog nepakeliama ir per sunku šioje pozicijoje dirbti.
Aišku, viską lengviausia mesti, tačiau yra įsipareigojimai, noras dirbti policijoje ir toliau būti šioje srityje. Kas deklaruojama viešai, kad didžiausia problema dėl personalo trūkumo policijoje yra maži atlyginimai, manau, yra netiesa.
Bent jau Vilniuje, kur yra didesni koeficientai ir mokamas Vilniaus priedas. Taip, aišku, kai tokios kainos, atlyginimai nėra dideli, tačiau palyginus su kitais sektoriais, jie yra patenkinami bei net didesni už kitas tarnybas.
Taip, darbuotojai išeina iš policijos dėl atlyginimo ir randa kitose srityse darbą su geresniais atlyginimais. Bet, kiek matau, pagrindinė problema yra ne atlyginimas, o požiūris ir darbų skirstymas, darbo krūvis. Čia yra pagrindinė priežastis, kodėl nuolat trūksta darbuotojų.
Ir kuo toliau, tuo labiau jų trūks, nes naujai ateinantys ilgai neužsibūna. Pas mus komisariate tokia susidėliojusi praktika, kad per metus išeina daugiau nei ateina kitų juos pakeisti, taip kad tikriausiai ilgai nebereiks laukti ir komisariatas tiesiog užsidarys.
Nuolatinė kaita, kada ateina naujokai ar darbuotojai pereina iš kitų padalinių, atiduoda savo jėgas ir išeina kitur – tokia dabartinė policijos realybė. Tobulėti galima ir reikia, kada darbuotojas išeina plėsti savo žinių, tačiau dabar jo pagrindinė motyvacija išeiti yra tai, kad galėtų įkvėpti bent kiek oro ir nebūtų toks spaudžiamas darbe su įvairiomis užduotimis, reikalavimais ir nurodymais, kad norint negauti nuobaudos dėl kažko neįvykdymo laiku nereikėtų dirbti neatlygintinai po darbo, atostogų metu, t. y. nuolat.
Tiesiog matau, kaip yra sunku dirbti darbe, kuris iš principo yra tarnyba, bet jį vadovai, pradedant nuo aukščiausių ir baigiant žemiausiais, kurie negeba kontroliuoti darbo krūvių, negeba organizuoti darbo taip, kad nebūtų nepakeliamų krūvių ir labai prastos darbo atmosferos, paverčia darbu prie bylų, užduočių ir pavedimų konvejerio.
Tiesiog prieš visuomenę policija turi spindėti, o tą purviną batą turi blizginti paprastas darbuotojas, ant kurio sukrautas 2–3 darbuotojų krūvis. Ir niekam neįdomu, tu gali skųstis nesiskundęs, iš tavęs tik pasijuoks ir pasakys, kad nepakeičiamų nėra. Absoliuti arogancija ir visiškas darbuotojų nevertinimas.
Dirbu taip, tarsi dirbčiau kaip kažkokiame fabrike, kur tiesiog darau tą patį per tą patį (terminų tęsimai, pasiaiškinimai, kodėl kažko neatlikau laiku, bylų aptarimai), nesigilinant nei į įrodymų rinkimo svarbą, nei į patį tyrimą.
Tiesiog viskas yra statistika, turiu baigti ne tiek ikiteisminių tyrimų, kiek numatyta metinėse užduotyse, o tiek, kiek gausiu bylų, kadangi netirdama gautos naujos bylos gausiu tarybinę nuobaudą už ikiteisminio tyrimo vilkinimą.
Nesuprantu, kodėl vadovų (vadovo) akys yra užmerktos ties, manyčiau, akivaizdžiausia problema. Dabar ką pusę darbo laiko darome, tai netiriame realių nusikaltimų, t. y. nerenkame duomenų apie nusikalstamą veiką, o atsiskaitome įvairiausiems policijos padaliniams atlikus stebėsenas ir nustačius įvairius trūkumus, atsiskaitome prokuratūrai dėl laiku neatliekamų veiksmų, tačiau tai tik eikvoja laiką bei emocines jėgas, o realus darbas nevyksta.
Ir mes sukamės visi toje pačioje vietoje, kad neatliekam laiku tyrimo veiksmų, o neatliekam, nes neįmanoma tiesiog fiziškai visko atlikti dėl tokio krūvio. Ir tada tas užburtas ratas vis didėja.
Taip, pasikeitus generaliniam komisarui ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovui vilties turime, kad situacija bent kažkiek pagerės. Ir prašau Jūsų, gerbiami vadovai, nedeklaruokite, kad niekas neina dirbti į policiją dėl mažo atlyginimo. Taip tikrai nėra.
Pirmiausia pažiūrėkite, kiek atėjusių dirbti į policiją iš jos išėjo ir kokios to priežastys. Ar tikrai visi, kas išėjo ar perėjo į kitas tarnybas, išėjo dėl atlyginimo. Norėjau papasakoti tai, ką patiriame dirbdami konkrečiame komisariate, bet manau, kad visoje policijoje situacija ta pati ar bent panaši. Ir ne atlyginimuose čia didžiausia problema.
Susiduria su pareigūnų trūkumu
Vilniaus apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja pakomentavo pareigūnės laišką.
„Šiuo metu policijos sistema susiduria su viena didžiausiu problemu, t. y. pareigūnų trūkumu. Todėl natūralu, kad tokiu atveju, kitiems dirbantiems pareigūnams didėja darbo krūviai. Ypač tai pastebima didžiuosiuose miestuose, kur darbo apimtys yra labai didelės.
Vilniaus apskr. VPK Vilniaus miesto pirmojo policijos komisariato prižiūrima teritorija yra viena didžiausiu Vilniaus mieste. Šiuo metu šiame komisariate pareigūnų, atliekančių ikiteisminį tyrimą esant nustatytam įtariamajam, trūkumas siekia 36 proc.
Esant tokiam pareigūnų trūkumui jaučiamas vienam pareigūnui atitenkančio darbo krūvio didėjimas. Akivaizdu, kad pareigūnų trūkumas, pakankamai didelė jų kaita, turi ženklią įtaką didėjančiam darbo krūviui, ilgėjantiems ikiteisminio tyrimo terminams, ištyrimo rodiklių įgyvendinimui, pareigūnų motyvacijai ir veiklos kokybei. Esant tokiai situacijai darbo krūvis tarp komisariate dirbančių tyrėjų yra skirstomas kaip įmanoma tolygiai, priklausomai nuo komisariate dirbančių ikiteisminį tyrimą, esant nustatytam įtariamajam, atliekančių tyrėjų skaičiaus. Taip pat atsižvelgiama į pareigūno turimą darbinę patirtį, įgūdžius.
Taip pat Vilniaus apskr. VPK vadovybė skiria nemažai laiko ir investicijų vadovų bendravimo įgūdžių tobulinimui (organizuojami mokymai, seminarai, pokalbiai). Siekiama, kad su kiekvienu komisariate dirbančiu pareigūnu būtų bendraujama mandagiai ir taktiškai.
Kaip ir visoje Lietuvos policijoje, taip ir Vilniaus apskr. VPK sudarytos sąlygos kiekvienam pareigūnui ar darbuotojui kelti problemas, apie tai diskutuoti, susisiekti su savo tiesioginiu vadovu, apskrities vadovu, ar šalies policijos vadovybe. Kiekvienas pareigūnas gali kreiptis ir į vadovus, tiek tiesiogiai, tiek el. paštu, tiek susitikdamas.
Kaip tik šią savaitę paskirtas naujasis Vilniaus apskr. policijos vadovas, kurio viena pagrindinių užduočių – susipažinti su visu kolektyvu, todėl tikėtina, kad artimiausiu metu naujasis vadovas apsilankys šiame padalinyje, susipažins su kolektyvu, identifikuos problemas ir jas spręs. O šiandien įvyko atranka į Vilniaus miesto pirmojo policijos komisariato viršininko pareigas ir artimiausiu metu to komisariato viršininku bus paskirtas naujas vadovas“, – komentavo Vilniaus apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.