Apie naują JEC bokšto statybų etapą rašo portalas „New Atlas“. Skelbiama, kad Džidoje statomas dangoraižis jau pasiekė maždaug 430 metrų aukštį, o iki galutinio projekto aukščio jam dar trūksta apie 570 metrų.
Jau perkopė 100 aukštų ribą
JEC bokštas, dar vadinamas „Jeddah Tower“ arba „Jeddah Economic Company Tower“, šiuo metu jau yra iškilęs iki 107 aukšto.
Susiję straipsniai
Tai reiškia, kad statinys pateko į nedidelę pasaulio pastatų grupę, kurių aukštis viršija 100 aukštų.
Bokštą projektuoja architektūros biuras „Adrian Smith + Gordon Gill Architecture“. Vienas iš jo įkūrėjų Adrianas Smithas taip pat yra dabartinio aukščiausio pasaulio pastato – 828 metrų aukščio Dubajaus „Burj Khalifa“ – architektas.
Užbaigtas JEC bokštas turėtų būti beveik dvigubai aukštesnis už aukščiausią Jungtinių Valstijų pastatą – 541 metro aukščio Niujorko „One World Trade Center“.
Viduje – viešbutis, biurai ir prabangūs būstai
Planuojama, kad dangoraižyje bus mažiausiai 157 aukštai, o bendras jo patalpų plotas sieks apie 530 tūkst. kvadratinių metrų.
Apatiniuose bokšto aukštuose numatyta įrengti biurus. Aukščiau turėtų veikti prabangus 200 kambarių viešbutis.
Virš jo suplanuoti aptarnaujami apartamentai, gyvenamieji būstai, vadinamasis dangaus vestibiulis ir kelios apžvalgos aikštelės.
Kuo aukščiau bus įrengti butai, tuo jie turėtų būti didesni ir brangesni. Pastate taip pat numatyta sraigtasparnių nusileidimo aikštelė.
Veiks 59 liftai
Milžiniškame dangoraižyje planuojama įrengti 59 liftus. Jie turės aptarnauti viešbučio svečius, biurų darbuotojus, gyventojus ir apžvalgos aikštelių lankytojus.
Tokio aukščio pastato projektavimas kelia ne tik architektūrinių, bet ir sudėtingų inžinerinių iššūkių.
Projektuotojams teko apskaičiuoti itin dideliame aukštyje pastatą veikiančias vėjo apkrovas, įvertinti horizontalius ir vertikalius jo svyravimus bei sukurti konstrukciją, kuri būtų pakankamai tvirta, tačiau ne per sunki.
Inžinerijos bendrovės „Thornton Tomasetti“ teigimu, vienas svarbiausių tikslų buvo sukurti kuo paprastesnę ir efektyvesnę konstrukcinę sistemą.
Tam buvo naudojamas sudėtingas kompiuterinis modeliavimas ir atliekami išsamūs bandymai vėjo tuneliuose.
Statybos buvo ilgam sustojusios
JEC bokšto projektas pradėtas įgyvendinti dar praėjusį dešimtmetį, tačiau jo statybos kelerius metus buvo sustojusios.
Dabar darbai vėl vyksta sparčiai, o pastatas vis labiau keičia Džidos panoramą.
Nors keli kiti Saudo Arabijos milžiniški projektai susidūrė su vėlavimais ir finansiniais sunkumais, JEC bokštas toliau kyla.
Statybas tikimasi užbaigti 2028 metais, tačiau tokio masto projektuose darbų grafikas dar gali keistis.
Pranoks dabartinį rekordininką
Šiuo metu aukščiausio pasaulio pastato titulą turi Dubajuje esantis „Burj Khalifa“, kurio aukštis siekia 828 metrus.
JEC bokštas turėtų viršyti vieno kilometro ribą, todėl dabartinį rekordininką pranoks mažiausiai 170 metrų.
Tai būtų pirmas kartas istorijoje, kai žmonių pastatytas pastatas pasiektų tokį aukštį.
Vis dėlto tikslus būsimo bokšto aukštis oficialiai nėra atskleidžiamas. Projektuotojai nurodo tik tai, kad jis viršys vieną kilometrą.
Jeigu statybos bus baigtos pagal planą, Saudo Arabija perims aukščiausio pasaulio pastato rekordą iš Jungtinių Arabų Emyratų ir įtvirtins Džidą pasaulio architektūros žemėlapyje.



