Visi namus statančiųjų keliai šiomis dienomis veda į Vilnių – nuo pamatų iki šviestuvų, viskas dabar suvežta čia

Parodų ir kongresų centre „ Litexpo“ balandžio 27–29 dienomis vyksta didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė statybų verslo paroda „Resta 2023“. Daugiausia dėmesio joje skiriama energiniam statinių tvarumui, skaitmeninei statybai, profesiniam orientavimui, darniam miestų vystymui ir Ukrainos atstatymui. Kaip ir praėjusiais metais, kartu su „Resta“ vyksta ir kita paroda – „Baldai ir dizaino sprendimai 2023“.

Aplinkos ministras S. Gedvilas.
Aplinkos ministras S. Gedvilas.
„Vadasigos“ Ir K.Rashido bendras kūrinys – specialiai Lietuviai skirti ikoniniai kavos staliukai.
„Vadasigos“ Ir K.Rashido bendras kūrinys – specialiai Lietuviai skirti ikoniniai kavos staliukai.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Apr 28, 2023, 11:06 AM

Pagyros Lietuvos statybos sektoriui

Pirmąją parodos dieną aplinkos ministras Simonas Gentvilas sakė, kad jau 28-ąjį kartą vykstančią parodą būtinai turėtų aplankyti kas dvyliktas šalies dirbantysis. Būtent tiek žmonių, apie 120 tūkst., Lietuvoje triūsia statybų sektoriuje.

Ministras taip pat pabrėžė, kad Lietuvos statybų sektorius per pastaruosius metus parodė didelį atsparumą, kuris itin džiugina. „Nepaisant pandeminių negandų, sankcijų, taikomų kai kuriems statybų produktams iš Rytų, infliacijos, kuri buvo rekordinė, ir sudėtingų ekonominių sąlygų, mes čia susirinkome puikios nuotaikos. Ji gera, nes dirbame skaidriau, efektyviau, daugiau eksportavome, daugiau investavome į tvarumą ir turime suplanavę rekordinį kiekį investicijų iš europinių pinigų“, – akcentavo aplinkos ministras S. Gentvilas.

Savo ruožtu LR ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė, kreipdamasi į parodos dalyvius, sakė, kad jai itin malonu pasveikinti žmones, kurie tiesiogine ta žodžio prasme stato Lietuvą.

„Pastarieji keleri metai mums visiems pažėrė neeilinių iššūkių, taip pat palietusių ir statybų sektorių, kuris yra tarsi šalies ekonomikos skydas, pirmasis, susiduriantis su ekonominiais iššūkiais ir pajuntantis pasaulinės ekonomikos svyravimus. Nepaisant visko, jis išliko atsparus. Ypač džiugu, kad praėjusiais metais šalies statybų sektoriuje atliktų darbų vertė buvo net 4,7 mlrd. eurų didesnė nei 2021 metais, o užsienyje Lietuvos statybų įmonės darbų apimtis padidino beveik 11 procentų“, – nurodė ekonomikos ir inovacijų viceministrė I. Valeškaitė.

Anot jos, toks statybų sektoriaus atsparumas, tikimasi, išliks ir šiemet, o svarbia jo kryptimi netrukus gali tapti Ukraina, kurioje, planuojama, mūsų valstybė reikšmingai prisidės atstatant karo nusiaubtą šalį.

Pagrindinės parodos „Resta 2023“ partnerės Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidento Daliaus Gedvilo sveikinimo kalboje taip pat skambėjo pagyros statybų sektoriaus dalyviams.

„Gyvename nuolatinių permainų laikotarpiu ir tie, kas sugebėjo išgyventi, kas turi viziją, kaip vystyti savo verslą, verti pagarbos ir sėkmės“, – tvirtino D. Gedvilas.

Parodos atidarymo ceremonijoje kalbėjusios LITEXPO parodų organizavimo skyriaus vadovės Jolantos Beniulienės teigimu, svarbu pabrėžti, kad antrus metus iš eilės „Resta“ vyksta kartu su kita paroda – „Baldai ir dizaino sprendimai“.

„Prieš metus, atidarydami šias dvi parodas, jautėmės savotiškame rizikos lauke, nes buvo sutrikusios visos tiekimo grandinės, prasidėjęs karas Ukrainoje ir mes visiškai nežinojome, kaip seksis statybų sektoriui po metų. Šiandien visgi galima pasidžiaugti, kad viskas labai gerai“, – sakė J. Beniulienė.

Tai, anot jos, rodo ir skaičiai. Parodoje „Resta 2023“, vykstančioje kartu su paroda „Baldai ir dizaino sprendimai“, iš viso dalyvauja daugiau nei 300 įmonių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vokietijos, Turkijos, Rumunijos, Čekijos, Ukrainos, Danijos, Egipto bei kitų užsienio šalių. Prognozuojama, kad jų stendus šiemet aplankys dešimtys tūkstančių žmonių.

Svarbiausi parodos „Resta“ akcentai

Pasiteiravus LSA prezidento D. Gedvilo, kas yra svarbiausia šių metų „Resta“ parodoje, jis teigė, kad tai – gera emocija.

„Resta“ yra būsimų statybos verslo rodiklių indikatorius einamiesiems metams. Gausus dalyvių ir lankytojų skaičius liudija, kad statybos paslaugų poreikis yra didelis. Esant mažam dalyvių skaičiui parodoje, būtų didelė tikimybė, kad į statybų rinką ateina recesija ir nuosmukis. Todėl ypač malonu matyti didelį parodos dalyvių skaičių ir daug smalsių lankytojų. Tai mūsų asociacijos bendruomenę nuteikia optimistiškai“, – tvirtino LSA vadovas.

Vardydamas pagrindines temas, kurios sudaro šių metų parodos „Resta“ ašį, D. Gedvilas išskyrė į statybų sektorių ateinančias „žaliąsias“ technologijas, dėl kurių itin svarbios tampa statybose naudojamos medžiagos ir gaminiai, atitinkantys šios vertybinės pakraipos reikalavimus.

Be to, LSA prezidentas akcentavo „žaliųjų“ viešųjų pirkimų, energinio statinių tvarumo, saugaus darbo temas. Jos, pašnekovo manymu, taip pat bus parodos lankytojų dėmesio centre.

Šių metų parodų „Resta“ ir „Baldai ir dizaino sprendimai“ vidaus ekspozicijos iš viso užima 5 LITEXPO sales. Be to, „Resta“ dalyviai savo prekes ir paslaugas taip pat pristato ir lauko ekspozicijose, išsidėsčiusiose penkiose aikštelėse.

Vidaus ekspozicijose parodos „Resta“ lankytojai gali susipažinti su statybų ir renovacijos naujienomis, komunikacijų sprendimais, tokiais kaip vandentiekis, šildymas ir vėdinimas, aplankyti skaitmeninių statybų salę, kurioje pristatoma naujausia programinė įranga, skirta specialistams, išmaniųjų namų sistemos, atsinaujinantys energijos šaltiniai ir daugelis kitų sprendimų.

Tarptautinė baldų ir interjero sprendimų įmonė „Vadasiga“ parodoje pristato išskirtinę kavos staliukų kolekciją skirtą būtent Lietuvai. Šešios šiuolaikinio dizaino kavos staliukų kolekcijos autorius – vienas produktyviausiai kuriantis baldų dizaineris iš Niujorko Karimas Rashidas.

Šešios šiuolaikinio dizaino kavos staliukų kolekcijos yra išskirtinės savo geometrinėmis formomis, ryškiomis spalvomis ir medžiagomis, visi baldai demonstruoja ikoniško stalo dizaino raidą.

Be jokios abejonės, lietuvius ypač sužavės šio išskirtinio kūrėjo sukurti ir parodoje pristatyti 10 kolekcijos „Ikon Cities“ staliukai, kurių kiekvienas turi savo kodą – vieną iš dešimties Lietuvos miestų tapatybę liudijančią ikoną.

K. Rashidui „Vadasigos“ komanda prieš metus išsiuntė dešimties didžiausių Lietuvos miestų herbus, kuriuos jis išsivertė į savo elegantišką dizaino kalbą ir grafiškai perkėlė ant minimalistinių, iš vieno aliuminio lakšto išlankstytų baldų, kuriems, atatinkamai pagal miestus parinko ir skirtingas spalvas.

Lauko ekspozicijoje lankytojams pristatoma gausybė specializuotos technikos, statybų ir apdailos medžiagų, mažosios architektūros sprendimų, moduliniai ir vadinamieji off-grid namai. Be to, lankytojai supažindinami su pažangiausia nuotekų ir vandentiekio technologija, apželdinimo sprendimais, stogo dangomis ir daugeliu kitų statantiems, renovuojantiems ar planuojantiems tai daryti aktualių paslaugų bei produktų.

Centriniuose rūmuose įsikūrusiose parodos „Baldai ir dizaino sprendimai“ ekspozicijose lankytojams pristatomi įvairių stilių šiuolaikiniai baldai, modernios interjero detalės ir kiti stilingų namų įrengimui skirti produktai.

Vienu metu vykstančiose dviejose parodose yra ne tik gausybė stendų ir lauko ekspozicijų. Jų metu numatyta ir aibė renginių: konkursai, seminarai, konferencijos ir diskusijos.

Štai LSA kartu su LITEXPO organizuoja konkursą „Lietuvos gaminys Ukrainos atstatymui“, kuriame, dalyvaujant Ukrainos ekspertams, bus atrinktos medžiagos ir technologijos, geriausiai tinkančios Ukrainai šiuo sudėtingu laikotarpiu. Konkurso nugalėtojai paaiškės jau šį šeštadienį, 12 val. 30 min.

Parodos metu taip pat vyks didžiausia šalyje statybų skaitmenizacijai skirta konferencija „Skaitmeninė statyba 2023“. Jau dvyliktus metus vyksiančios konferencijos pagrindinė tema – skaitmeninė infrastruktūra bei GIS ir BIM technologijų sinergija.

Be to, vyks atvira darnių miestų vystymo diskusija, kurioje savo įžvalgomis dalysis ir bendrų sprendimų ieškos Lietuvos Respublikos aplinkos ministras S. Gentvilas, Tauragės miesto meras Dovydas Kaminskas, Anykščių rajono vyr. architektė Daiva Gasiūnienė, PUPA urbanistikos studijos partnerė, urbanistė Justina Muliuolytė, MB „Bauland“ steigėjas, partneris, architektas ir urbanistas Donatas Baltrušaitis, nekilnojamojo turto vystytojų „YIT Lietuva“ verslo direktorius Gytis Jakučionis bei statybų sektoriaus ekspertai – bendrovės FOGO direktorius Martynas Matulevičius ir „GROHE AG“ pardavimo atstovė Lietuvoje Aistė Stankevičienė.

Parodos „Baldai ir dizaino sprendimai“ metu vyks tvarumo dirbtuvės, diskusija apie namų interjerą, skaitomi pranešimai apie apšvietimo sprendimus, inovacijas ir skaitmenines technologijas, skirtas baldų ir statybinių medžiagų gamybos mašinų našumui didinti ir dalijami patarimai naujakuriams ir įsirenginėjantiems namus.

Ko tikisi statybų sektorius šiemet?

Paklaustas apie iššūkius, su kuriais susiduria statybų sektorius pastaruoju metu, LSA prezidentas D. Gedvilas sakė, kad 2023-ieji išsiskiria tuo, jog sumažėjo smulkių nekilnojamojo turto (NT) projektų ir padaugėjo didelės apimties infrastruktūros projektų. Todėl tikėtina, kad šie metai bus palankūs dideliems rangovams. Tačiau net ir jie neišvengs tam tikrų sunkumų.

„Ir dideli, ir maži rangovai turi tą patį iššūkį – privalo konkuruoti dėl gerų specialistų. Statybose trūksta darbuotojų. Tai atsispindi ir augančių darbo užmokesčių dinamikoje“, – paaiškino LSA vadovas.

Jis taip pat akcentavo, kad nuo šių metų Lietuvoje įsigalioja nauji teisės aktai, reguliuojantys statybas ūkio būdu, BIM metodologijos taikymą, būstų apdailos baigtumą ir kitus statybų aspektus. Visa tai, tikimasi, įneš nemažai sveikų permainų statybų sektoriuje.

Paprašytas pateikti statybų verslo prognozes ateičiai, D. Gedvilas pabrėžė, kad žiūrint į ateitį daryti prognozių neįmanoma be geopolitinių įvykių vertinimo.

„Labai daug priklauso nuo karo Ukrainoje rezultatų. Bet kokios optimistinės naujienos iš Ukrainos veikia visą pramonę, ne tik statybų sektorių. Negalime prognozuoti toli į ateitį, bet, nepaisant visko, džiaugiamės, kad Lietuvos ekonomika nesirita į recesiją, pramonė nori plėsti pajėgumus, užimtumo rodikliai neblogėja, o Lietuvos piliečiai turi rekordiškai daug santaupų, kurias mielai investuoja į nekilnojamojo turto projektus“, – džiaugėsi LSA vadovas D. Gedvilas.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.